Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Prezes EBC: Bitcoin jest "wysoce spekulacyjny” i wymaga regulacji

11
Podziel się

Bitcoin jest "wysoce spekulacyjny”, a przepisy dotyczące kryptowalut muszą zostać uzgodnione na poziomie globalnym, powiedziała Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Prezes EBC: Bitcoin jest "wysoce spekulacyjny” i wymaga regulacji
Zdaniem Christine Lagarde, prezes EBC, bitcoin wymaga regulacji.
bDJpWIDF

Bitcoin wyszedł w ostatnich latach ze swojej niszy i jest teraz kupowany nie tylko przez małych inwestorów, ale też przez fundusze inwestycyjne, a nawet duże korporacje. 

Notowania najpopularniejszej kryptowaluty w ciągu ostatniego roku wzrosły o ponad 300 proc.

- Musi istnieć regulacja. Należy to zaimplementować i uzgodnić… na poziomie globalnym - powiedziała Lagarde podczas konferencji Reuters Next.

bDJpWIDH
Zobacz także: Przedsiębiorcy wznawiają działalność. Kościński: pandemia to wojna, wszyscy musimy ponieść koszty

Prezes EBC mówiła też o bitcoinie w kontekście prania pieniędzy i innych nielegalnych działań, jednak nie podała konkretnych przykładów takich przestępstw.

Rynek kryptowalut jest nadal w słabo nadzorowany, chociaż - jak podaje Reuters - pojawiły się na nim pewne standardy w obszarach takich jak przeciwdziałanie praniu pieniędzy.

bDJpWIDN

Kryptowaluty pojawiły się ponad dekadę temu, ale dopiero w ciągu ostatnich kilku lat zaczęły budzić większe zainteresowanie inwestorów. Bitcoina nazywa się wirtualną walutą, ale z tradycyjnie rozumianą walutą ma na razie niewiele wspólnego (oprócz tego, że można nim w niektórych miejscach płacić). Np. nie ma nad nim kontroli banków centralnych.

Bitcoin nie ma też fizycznej postaci, a wahania jego wartości są bardzo duże. Co więcej, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wielokrotnie ostrzegała przed kryptowalutami.

Bitcoin jeszcze na kilka dni przed świętami był notowany poniżej 20 tys. dolarów, a 8 stycznia jego cena zbliżyła się do 42 tys. dolarów. Jednak w ciągu ostatnich kilku dni najpopularniejsza kryptowaluta straciła na wartości i obecnie jest notowana po ok. 34 tys. dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJpWIEi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Seth
2 miesiące temu
Oho, czyli co by tu zrobić żeby swoje brudne łapska położyć na Bitcoinie. Bo przecież nie może być tak, że kasa idzie od bogatych do biednych. Tu jest tylko jeden kierunek...
Arek
2 miesiące temu
Na tym polega piękno tej waluty że nie ma centralnego rynku, nie podlega regulacją żadnych banków i nie można sterować jej kursem. A tym samym drukować pustego pieniądza co banki uwielbiają robić najlepiej. Próby położenia łapy na tym z pewnością będą ale nie uda się to
Polak
2 miesiące temu
Zydowskie świnie nie wiedzą jak to ugryźć. Żenada
bDJpWIEj
marek
2 miesiące temu
rwgulacje panuja tylko w socjalizmie taka europa nie ma zadnej wolnosci podobnie jak w naszym kraju
maq
2 miesiące temu
Bitcoin jest po to żeby nikt nie regulował przepływu pieniądza. Pani z EBC niech sobie reguluje euro.