Notowania

Prezes PKN Orlen nie jest rozczarowany decyzją o zawieszeniu finansowania Ostrołęki C przez koncerny energetyczne

PKN Orlen ocenia, że decyzja o zawieszeniu przez Energę i Eneę finansowania projektu Ostrołęka C jest słuszna. Spółki poinformowały o tym w czwartek. Zadecydowały o tym "ważne czynniki otoczenia rynkowego w połączeniu z trudnością pozyskania zewnętrznego finansowania".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Daniel Obajtek zabrał głos w sprawie decyzji o zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C przez spółki Energa i Enea (Fot: Piotr Nowak/PAP)

Energa poinformowała 13 lutego, że wspólnie ze spółką Enea podjęły wspólną decyzję o zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C. Prezes PKN Orlen nie wydaje się tą decyzją zawiedziony ani zaskoczony. Przynajmniej oficjalnie.

"Spółki Energa i Enea podjęły słuszną decyzję biznesową. Przyjmujemy ją z zadowoleniem. Jako podmiot, który ogłosił wezwanie na zakup akcji Grupy Energa, nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy jednak różne warianty tego projektu, tak aby wpisywały się w strategię Orlenu" - powiedział Obajtek w komentarzu.

Energa pożyczy Elektrowni Ostrołęka maksymalnie 340 mln zł
Elektrownia Ostrołęka C. Energa pożyczy nie więcej niż 340 mln zł

Z czego wynika ta decyzja? Spółki wyjaśniły to w czwartkowym komunikacie.

Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

"Strony porozumienia postanowiły zawiesić finansowanie budowy Ostrołęki C z uwagi na wystąpienie ważnych czynników otoczenia rynkowego w połączeniu z trudnością pozyskania zewnętrznego finansowania. Zmienne warunki wymagają przeprowadzenia szeregu dalszych analiz w tym parametrów technicznych oraz ekonomicznych" - czytamy w oficjalnje wiadomości.

I dalej: "Istotnymi okolicznościami znacząco wpływającymi na decyzję o zawieszeniu finansowania projektu są planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej, w tym wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wobec sektora elektroenergetycznego oraz publiczne wezwanie PKN Orlen na sprzedaż 100 proc. akcji Energi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: orlen, energa, enea, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2020

cmokasan wójt dopiero teraz sypnie kasą za 1 akcje energii i będzie zadowoleni 7 zł i 1 gr, a wartość księgowa 20 zł z okładem, w ofercie publicznej 17 … Czytaj całość

wczoraj (00:53)

Seba A .Panie wójt dlaczego na Orlenie jest tak drogie paliwo . Sponsoring kosztuje a na giełdzie akcje w dół .

14-02-2020

Kient wontaPanie wójcie, w MOPSIE pustki

Rozwiń komentarze (43)