Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Prezydent Bydgoszczy złożył wniosek do PGNiG o obniżkę stawek za gaz

61
Podziel się:

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystąpił z wnioskiem do PGNIG Obrót Detaliczny o obniżenie stawki jednostkowej za gaz dla członków Bydgoskiej Grupy Zakupowej, którzy na podstawie kontraktu rocznego płacą dwa razy więcej niż jest to przewidziane w aktualnym cenniku.

Prezydent Bydgoszczy złożył wniosek do PGNiG o obniżkę stawek za gaz
Prezydent Bydgoszczy złożył wniosek w imieniu grupy zakupowej zrzeszającej kilka samorządów z terenu województwa (Adobe Stock)

W skład Bydgoskiej Grupy Zakupowej oprócz Bydgoszczy, wchodzą gminy Barcin, Białe Błota, Brześć Kujawski, Cekcyn, Kwidzyn, Lubiewo, Nakło nad Notecią, Osielsko, Pakość, Sicienko, Solec Kujawski, Strzelno, Szubin i Wąbrzeźno oraz powiat wąbrzeski, a także spółki ADM Bydgoszcz, Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Przedsiębiorstwo Usług Gminnych w Pakości.

Miasto Bydgoszcz w 2022 r. w imieniu grupy w 2022 r. przeprowadziło wspólne postępowanie przetargowe na kompleksową dostawę gazu ziemnego na 2023 r., w wyniku którego zawarte zostały umowy ze stawką jednostkową 756,10 zł/MWh.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wydobycie gazu w Polsce. Będą kolejne nowe złoża? "Trzeba iść w kierunku dekarbonizacji"

Prezydent Bydgoszczy o "niespotykanych wzrostach cen"

Prezydent Bydgoszczy zwrócił uwagę, że 2022 r., z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę, przyniósł destabilizację rynków w całej Europie oraz niespotykane wcześniej wzrosty cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. W konsekwencji praktycznie jedynym podmiotem składającym oferty w przetargach publicznych w drugiej połowie 2022 r. był PGNiG Obrót Detaliczny. Z rynku wycofały się m.in. Energa Obrót i Tauron, informując klientów, że dostawy będą kontynuowane właśnie przez spółkę PGNiG OD.

W listopadzie 2022 r., kiedy przypadło okres składania ofert, ceny hurtowe osiągnęły poziom 601,40 zł/MWh, kiedy w analogicznym okresie 2021 r. kurs wahał się na poziomie 170 zł/ MWh.

Stabilizacja cen hurtowych w tym roku na poziomie 250-300 zł/MWh, spowodowała, że zarząd PGNIG zdecydował o obniżkach stawek biznesowych do poziomu 614,76 zł/MWh, a począwszy od 15 marca - do 365 zł/MWh.

To skłoniło członków Bydgoskiej Grupy Zakupowej do wystąpienia do zarządu PGNiG o zmianę cen za gaz w odniesieniu do obiektów nieobjętych ochroną taryfową. Obecnie jest taka sytuacja, że stawka z umowy jest o ponad 114 proc. wyższa od cennikowej.

Zwracam się o zawarcie porozumienia w sprawie stawki jednostkowej za paliwo gazowe w taki sposób, aby do rozliczeń w obiektach nieobjętych ochroną taryfowa zastosowanie miała stawka z Cennika Gazowego dla Biznesu, jednak nie wyższa niż stawka wynikająca ze złożonej w postępowaniu oferty - napisał.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
Leszek
15 godz. temu
Co ten TUSK wyprawia! Chce obniżać marże narodowych koncernów!!!
obser
15 godz. temu
ty ekonom - ceny od pół roku są średnio poniżej 75 dolarów (322 zł) więc jest z czego obniżać, stworzono monopolistę i tak się to kończy, niech przemysł i usługi zdychają kupimy od zachodu je taniej a Obajtek pochwali się znowu 35 mld zysku
Ekonomista
16 godz. temu
A jak ceny pójdą do góry to PGNiG ma wyczarować pieniądze z kapelusza?
lop
17 godz. temu
to zastanówcie się dlaczego jest zamrożenie cen prądu i dopłaty państwa, czyli wy sami dopłacacie sobie sami do prądu, zamiast po prostu uwolnić ceny, co by sprawiło, że natychmiast ceny końcowe byłyby o 40 % niższe. złodzieje
eqfgv
20 godz. temu
panstwowe spółki łamią prawo i sprzedają pod pozorem umów do których jestesmy zmuszani będa w gesti deweloper, spółdzielni itd chore umowy. Ja płacę ponad 7 zł za metr szescienny propanu w gaspolu!!!! Gdzie tu prawo. Oby ogrzac dom i wode potrzeba 2,5 tys zł miesiecznie! a gdzie jest rząd??? nie robi nic aby ukrócić te nielegalne umowy niszczące polskie rodziny. Absolutnie nic
...
Następna strona