Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Prezydent Andrzej Duda zdecydował. Lex TVN zawetowane

47
Podziel się:

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji — poinformował prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, na jego decyzję ws. lex TVN złożyły się m.in. spotkania i rozmowy z rodakami.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował. Lex TVN zawetowane
Prezydent Andrzej Duda zawetował "Lex TVN" (East News, Piotr Molecki)

- Łatwo się domyślić, że w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę też i wcześniejsze moje wystąpienia, mając poważne zastrzeżenia w odniesieniu do przepisów tej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji rozważałem de facto dwa scenariusze. Rozważałem w każdym przypadku odmowę podpisania ustawy, nie ukrywam tego. Ale rozważałem, czy skierować tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, czy też zwrócić ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia — powiedział w poniedziałek prezydent.

- Biorąc pod uwagę okoliczności, decyzja została podjęta. Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją — poinformował w poniedziałek Andrzej Duda.

Zobacz także: Zagłosował za "lex TVN". Kukiz tłumaczy

Jak zaznaczył, "jeżeli zawarliśmy umowę, trzeba jej dotrzymać". - Jeśli my tego nie będziemy robić, to inni też nie będą ich dotrzymywali. My jesteśmy honorowym państwem. Jak się na coś umawiamy, to tego przestrzegamy — podkreślił.

Duda zastrzegł, iż uważa, że "ograniczenie możliwości posiadania udziałów w podmiotach medialnych, jeśli chodzi o kapitał zagraniczny, jest sensownym rozwiązaniem". - To kwestia bezpieczeństwa i interesów kraju. Ale takie rozwiązania powinny być wprowadzone na przyszłość. Dla tych, którzy dopiero po wejściu przepisów w życie będą chcieli zainwestować — zauważył prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że na jego decyzję złożyły się m.in. spotkania z rodakami. - Z większości z tych rozmów można było wnioskować, że jest zaniepokojenie. Mówili, że mamy za dużo sporów. Gdyby ta ustawa zaczęła obowiązywać, mielibyśmy kolejny. Tym razem z firmą, która czułaby się poszkodowana. To oznaczałoby niemałe koszty dla Polski. W grę wchodzą miliardy dolarów — powiedział.

Prezydent zdecydował ws. lex TVN

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji uściśla obowiązujące od 2004 r. przepisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nieprzekraczającym 49 proc.

W różnych miejscach kraju odbyły się w ostatnim czasie manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji — podnoszono m.in., że konsekwencje nowych przepisów dotyczyłyby obecnie Grupy TVN, której właścicielem jest podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego — amerykański koncern Discovery.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
logiczny
2 lata temu
Pan Prezydent zrozumiał, że tylko przegranych się sądzi ? To chociaż szczerze ! 👏👎
Ania
2 lata temu
Ta cała szopka była zaplanowan, aby przykryć co innego, ciekawe co tym razem razem przemkło naszym oczom przykryte lexem.
Brawo
2 lata temu
Po raz pierwszy w obu kadencjach prezydenta pochwalam jego działanie.
Prawda
2 lata temu
Ale PiSmeni wściekli że Duda wybrał amerykanów a nie schorowanego i starzejącego się prezesa i jego kończącą żywot partię PiS . Też bym tak zrobił. To mądre posunięcię. Z przyszłością z rokujecą dobrą posadkę.
Wasz Prezyden...
2 lata temu
Prezydent polskich spraw. Reforma sądownictwa - kapitulacja, konflikt z Izraelem o IPN - kapitulacja, lex TVN - kapitulacja. Podwyżka swojego uposażenia i danie żonie pensji wynoszącej 18 tys. zł - przyklepał, podwyżka podatku dochodowego o 50% w nowym ładzie - przyklepał, drakońskie kary dla kierowców w nowym taryfikatorze - przyklepane. Prawdziwy prezydent polskich spraw. Jak skończy kadencję i zejdzie że świecznika to on że swoją córką dostaną jakieś piękne dyrektorskie posadki w jakimś JP Morganie.
...
Następna strona