Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Lex TVN niespodziewanie wraca. Błyskawiczne głosowanie w Sejmie

59
Podziel się:

Bez wcześniejszych zapowiedzi w piątek o godzinie 13 zebrała się sejmowa komisja, która wraca do projektu Lex TVN. Posłowie dostali informację o pracach niecałe pół godziny przed startem komisji. Komisji udało się przeforsować nowe przepisy, które w przyszłości mogą uderzyć w zagranicznych właścicieli działających w Polsce stacji. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, gdzie będzie czekała na jego podpis.

Lex TVN niespodziewanie wraca. Błyskawiczne głosowanie w Sejmie
Lex TVN niespodziewanie wraca. Posłowie nagle dostali informację (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

W piątek o godz. 13 sejmowa komisja kultury i środków przekazu wróciła do ustawy o radiofonii i telewizji, którą we wrześniu odrzucił Senat. Jak podają Karolina Wasilewska z TVN24 i Klaudiusz Slezak z Radia Nowy Świat, posłowie dostali informację o rozpoczęciu prac komisji na 20-25 minut przed jej startem. Slezak dodaje też, że na pytanie o to, dlaczego PiS nagle odmraża teraz tę ustawę, wiceprzewodniczący komisji Marek Suski odpowiedział: "bo mamy odwilż".

Komisja odrzuciła wniosek formalny posłanki Lewicy Joanny Scheruing-Wielgus, która domagała się zamknięcia obrad. Powodem był zbyt krótki - zdaniem posłanki - termin, w którym została zwołana komisja. Wniosek przeciwny złożył Marek Suski. Suski zgłosił też wniosek o przyjęcie porządku dziennego bez 3-dniowego terminu zawiadomienia o posiedzeniu komisji kultury. Komisja kultury poparła ten wniosek i Sejm przegłosował ustawę.

Efektem piątkowego posiedzenia jest odrzucenie uchwały Senatu, który chciał, żeby Lex TVN nie weszło w życie. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Zobacz także: Budżet na 2022 r. przyjęty. Dr Dudek: Pokazówka, patobudżet

W piątek prezydent pytany, jaką decyzję podejmie odnośnie noweli, odpowiedział, że najpierw musi ona trafić na jego biurko. - Jeszcze nie została przesłana, nie mam takiej informacji, by trafiła do Kancelarii Prezydenta. Będzie oczywiście przez nas poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta. Ja już mówiłem na temat tego, z jakiego punktu widzenia będę tę ustawę oceniał, i taką decyzję podejmę - powiedział Andrzej Duda.

Duda przypomniał, że głowa państwa ma konstytucyjnie kilka możliwości, jeśli chodzi o ustawę: może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku wątpliwości odnośnie zgodności jej postanowień z konstytucją.

- Tych możliwości jest kilka i ja z tego punktu widzenia bardzo dokładnie tę propozycję legislacyjną, którą uchwalił parlament, zbadam - obiecał prezydent.

"Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane przyjęciem przez Sejm ustawy medialnej; oczekujemy, że prezydent Andrzej Duda będzie działał zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, by wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa" - napisał w reakcji na głosowanie w Sejmie chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu.

Lex TVN uderzyłoby w Amerykanów

Przypomnijmy, w sierpniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, mającą na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

W czasie prac nad ustawą komentatorzy podkreślali, że uderzy ona przede wszystkim w amerykańską Grupę Discovery, która jest właścicielem TVN. W praktyce lex TVN zmusiłoby koncern Discovery do sprzedaży większościowych udziałów w firmie.

9 września Senat odrzucił tę nowelizację, a we wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po miesiącach zwłoki w końcu przegłosowała przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów – za przedłużeniem koncesji były 4 osoby, 1 przeciw.

Przed głosowaniem KRRiT jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie "podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Relacje z USA wisiały na włosku

24 sierpnia prezydent Andrzej Duda ocenił tę nowelizację jako "bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów". Szef gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot i prezydencki minister Andrzej Dera zapowiedzieli we wrześniu, że prezydent jest gotowy zawetować nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji w przyjętym przez Sejm kształcie.

Jeszcze w lipcu, dla zapewnienia możliwości ciągłego działania, TVN złożyła wniosek o nadawanie w Holandii. W sierpniu został on rozpatrzony pozytywnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
Reto
4 dni temu
Odnoszę wrażenie iż prawa strona w sejmie uległa własnej propagandzie tworzonej przez te pare lat. Czyż by mówione słowa po jakimś czasie stawały się dla słuchającego prawdą bez względu na sens a ten skutek dosięgał też mówiącego. To warte analizy naukowej biorąc pod uwagę nieszczęsne zdarzenia w historii świata.
1234
2 lata temu
Widać bliskie związki polskiej oPOzycji i POstkomunistów z Rosją i Niemcami. Stare i nowe przyjaźnie i interesy.
nnnn
2 lata temu
Amerykanie wspierali niemieckich nazistów po II Wojnie Światowej, sprzedali Sowietom Polskę w Jałcie, obecnie zgodzili się na Nord Stream 2 . Tacy są lewacy na całym świecie . Narodowość, kraj nie ma znaczenia . Zło nie ma państwowych granic !!!
przemi321
2 lata temu
Hey krytycy TVN-Ciekawe ,kto teraz będzie ujawniał afery Pis ,to jest jedyna stacja która to robi i dobrze e to robi-chcecie być okradani ?lubicie to?
dgen
2 lata temu
Przypomnę, że zatroskani o "wolne media" Amerykanie niedawno sprzedali całą Europę wschodnią Putinowi. Po drugie , te 2.000 żołnierzy USA w razie konfliktu z Rosją ewakuuje się w ciągu 4 godzin. Po trzecie : póki co to my kupujemy od USA za grube miliardy ich broń i nic im nie zawdzięczamy. Po czwarte: ustawa 447 jasno pokazuje, jak USA traktują Polskę.
...
Następna strona