Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Problem z abonamentem radiowo-telewizyjnym. Jest luka w prawie

117
Podziel się:

Wszyscy, którzy posiadają radio i telewizor, powinni opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Jednak jest jeden aspekt, którego nie przewidział ustawodawca. Chodzi o urządzenia, które nie odbierają sygnału telewizyjnego i nie są podłączone do anteny. Aleksandra Kolbusz z kancelarii Media w rozmowie z "Wirtualnymi Mediami" wyjaśnia sprawę.

Problem z abonamentem radiowo-telewizyjnym. Jest luka w prawie
Opłata za abonament radiowo-telewizyjny w niektórych przypadkach nie jest oczywista (Getty Images, assoonas)

Abonament RTV obowiązuje wszystkich, którzy posiadają w domach odbiorniki. Właściciele zarówno radia, jak i telewizji muszą obecnie płacić 24,50 zł miesięcznie, choć od przyszłego roku czeka nas podwyżka.

Co ciekawe, z płatności za telewizję i radio zwolnionych jesr ok. 3,7 mln abonentów. Dotyczy to seniorów po 75. roku życia, osób z niepełnosprawnością, a także m.in. inwalidów wojennych czy represjonowanych w okresie PRL.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Absurdalny szantaż" Rosji? "Polska sobie z czymś takim poradzi"

Przepisy nie przewidziały jednego

Ustawa o opłatach abonamentów mówi, że obowiązek do uiszczenia opłaty za abonament radiowo-telewizyjny dotyczy tych, którzy posiadają urządzenie dostosowane technicznie do odbioru programu, a jego stan umożliwia jego natychmiastową emisję. Drugi warunek zawarty w zapisie może budzić wątpliwość, zwłaszcza teraz, gdy wiele osób rezygnuje z tradycyjnej telewizji na rzecz platform streamingowych - czytamy na "Wirtualnych Mediach".

Ustawę, która określa szczegóły opłaty, uchwalono w 2005 r. Wtedy też nikt nie przypuszczał, że za kilka lat więcej użytkowników będzie sięgać po platformy streamingowe. Czy w takim razie, osoba która posiada telewizor, ale nie ma anteny satelitarnej bądź analogowej oraz nie ma dostępu np. do sieci kablowej, czyli nie ogląda tradycyjnej telewizji, musi płacić abonament? Sytuację próbuje wyjaśnić Aleksandra Kolbusz z kancelarii Media.

To, czy obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej (tzw. obowiązek abonamentowy) powstaje, czy też nie, nie budzi wątpliwości w przypadku tradycyjnych telewizorów i radia. Natomiast inne urządzenia, których dostarcza nam nowoczesna technologia, umożliwiają odbiór w nieco odmienny sposób. Co więcej, niejednokrotnie w ich przypadku odbiór wcale nie dotyczy programu telewizyjnego ani radiowego. Z tego względu nie jest oczywiste, czy obowiązek abonamentowy powinien mieć do nich zastosowanie i czy w konsekwencji posiadacz takiego urządzenia ma płacić abonament - mówi Kolbusz cytowana przez "Wirtualne Media".

Trzeba rozważyć dwa przypadki

Z jednej strony istnieje usługa VoD (pol. wideo na żądanie) wraz z tzw. telewizją internetową, gdzie odbiór programów lub ich fragmentów odbywa się przez sieć (np. TVP VoD, WP Pilot), nawet wtedy, gdy urządzenie nie jest podłączone do anteny naziemnej, dekodera ani satelity.

Z drugiej strony istnieją platformy streamingowe, takie jak Amazon Prime, Netflix, HBO MAX, które nie mają możliwości prezentacji kanałów linearnych (czyli tradycyjnych), tylko udostępniają bibliotekę filmów i seriali, które można obejrzeć w dowolnym momencie.

- Dlatego osoba, która korzysta z usług tego rodzaju aplikacji czy platform, nie musi uiszczać opłaty abonamentowej - wyjaśnia Kolbusz. - Warunkiem jest jednak to, że urządzenie, z którego użytkownik korzysta, nie jest dostosowane jednocześnie do natychmiastowego odbioru programu. Chodzi więc o taką sytuację, gdy użytkownik ogląda materiały z telefonu, komputera, Smart TV lub innego urządzenia, które równocześnie nie jest podłączone do sygnału telewizyjnego - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(117)
hkjkj
miesiąc temu
Dziwne, że nie można zrobić pozwu (podejrzewam, że parę milionów ludzi się znajdzie, nawet jak by dali po 50gr to na adwokatów by starczyło z nawiązką) ,przeciwko tej ustawie . Telewizor nie dostaje od państwa ,tylko kupuje z opodatkowanych dochodów , kupując tv płacę 23% watu . Jeżeli ktoś ma jeszcze c+ lub polsat płaci abonament a jeżeli się nie mylę to c+ cy polsat płaci państwu, lub spółce za emitowanie tvp (które jest dofinansowane z państwa ) i innych programów. To dlaczego jesteśmy zmuszani płacić abonament za coś, co nie jest własnością państwa tylko naszą a poza tym cztery razy płacić za jedną rzecz to jest zł... .Może jeszcze niech każą płacić za drzwi wejściowe do mieszkania które kupiliśmy i które są przytwierdzone do budynku mieszkalnego należącego do państwa, chcesz wejść, wrzuć monetę.
gfgfggfg
miesiąc temu
Dziwne, że nie można zrobić pozwu zbiorowego (podejrzewam, że parę milionów ludzi się znajdzie, nawet jak by dali po 50gr to na adwokatów by starczyło z nawiązką) ,przec iwko tej ustawie . Telewizor nie dostaje od państwa ,tylko kupuje z opodatkowanych dochodów , kupując tv płacę 23% watu . Jeżeli ktoś ma jeszcze c+ lub polsat płaci abonament a jeżeli się nie mylę to c+ cy polsat płaci państwu, lub spółce za emitowanie tvp (które jest dofinansowane z państwa ) i innych programów. To dlaczego jesteśmy zmuszani płacić abonament za coś, co nie jest własnością państwa tylko naszą a poza tym cztery razy płacić za jedną rzecz to jest zł... .Może jeszcze niech każą płacić za drzwi wejściowe do mieszkania które kupiliśmy i które są przytwierdzone do budynku mieszkalnego należącego do państwa, chcesz wejść, wrzuć monetę.
ghj
miesiąc temu
Dziwne, że nie można zrobić pozwu zbiorowego (podejrzewam, że parę milionów ludzi się znajdzie, nawet jak by dali po 50gr to na adwokatów by starczyło z nawiązką) ,przeciwko tej ustawie . Telewizor nie dostaje od państwa ,tylko kupuje z opodatkowanych dochodów , kupując tv płacę 23% watu . Jeżeli ktoś ma jeszcze c+ lub polsat płaci abonament a jeżeli się nie mylę to c+ cy polsat płaci państwu, lub spółce za emitowanie tvp (które jest dofinansowane z państwa ) i innych programów. To dlaczego jesteśmy zmuszani płacić abonament za coś, co nie jest własnością państwa tylko naszą a poza tym cztery razy płacić za jedną rzecz to jest zł... .Może jeszcze niech każą płacić za drzwi wejściowe do mieszkania które kupiliśmy i które są przytwierdzone do budynku mieszkalnego należącego do państwa, chcesz wejść, wrzuć monetę.
Jan
2 miesiące temu
Ja tvp nie oglądam bo tam kłamią cały czas. Jeśli chcą kasy niech zakodują tvp i tym którzy chcą oglądać tvp niech dadzą dekodery i pobierają opłaty. Zobaczymy ile osób będzie oglądać te kłamstwa. Abonament powinienem płacić tylko za te kanały które chce oglądać i słuchać.
Oburzona
2 miesiące temu
Szukają kasy gdzie sie da bo przez rozdawnictwo " skarbiec" jest pusty, a nierobom trzeba dac- zbliżają się wybory!!!
...
Następna strona