Notowania

Problemy z ePUAP-em. Serwery nie wytrzymały ruchu, firmy nie złożyły sprawozdań

Duże obciążenie ePUAPU spowodowało, że elektroniczna skrzynka podawcza przestała działać. Serwery nie wytrzymały zwiększonego ruchu w ostatni dzień roboczy na złożenie sprawozdań finansowych przez spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MC)
Centralny Ośrodek Informatyki podlega Ministerstwu Cyfryzacji.

- ePUAP jest obciążony i chwilowo mogą wystąpić problemy z wejściem do systemu - przyznał rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki Igor Ryciak w rozmowie z PAP. Podkreślił, że sprawozdania finansowe można składać także przez obywatel.gov.pl.

"Podpisując dokument nie musisz wchodzić na ePUAP" - taki komunikat pojawił się także na stronie epuap.gov.pl. COI podkreśla, że nie było żadnej awarii systemu ani ataku typu DDoS.

31 marca to ostatni termin składania sprawozdań finansowych przez firmy zarejestrowane w KRS. Ponieważ jest to niedziela, w praktyce ostatnim dniem na złożenie sprawozdań jest piątek 29 marca.

Obejrzyj: korespondencja z urzędem i sądem tylko elektronicznie. Na pierwszy ogień - przedsiębiorcy

Zanim pojawił się komunikat o alternatywnym sposobie składania sprawozdań, część spółek wydało komunikaty, w których wyjaśniły, dlaczego nie dopełniły obowiązku informacyjnego

"Spółka informuje, iż w związku z problemami technicznymi systemu informatycznego ePUAP, pomimo podjęcia przez Emitenta działań trwających do późnych godzin nocnych mających na celu usunięcie powyższych skutków, sprawozdania finansowe Emitenta oraz Grupy Kapitałowej Emitenta za 2018 rok (...) nie zostały w dniu 28 marca 2019 roku opatrzone wymaganą ilością podpisów elektronicznych" - napisał w komunikacie zarząd Unibep S.A.

Choć Centralny Ośrodek Informatyki podniósł wydajność i dostęp do usługi ePUAP, w obliczu zwiększonego ruchu okazało się to niewystarczające - Nadal odwiedzin, połączeń z bazą danych jest tak dużo, że chwilowo mogą wystąpić problemy z dostaniem się do tego systemu - przyznaje Ryciak.

- Na stronie głównej obywatel.gov.pl jest umieszczony duży baner z informacją, że tutaj można podpisać dokument. Jest tam też szczegółowa instrukcja - tłumaczy. Radzi, by najpierw przeczytać instrukcję, a dopiero potem przystępować do procedury.

Do ostatniej poważnej awarii systemów informatycznych państwa doszło w czerwcu 2018 roku. Nie działał wówczas CEPiK, ePUAP i inne kluczowe serwisy. Przez wiele godzin nie wiadomo było nawet, co spowodowało awarię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cyfryzacja, wiadomości, gospodarka, awaria epuapu
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-03-2019

czeopialski"31 marca to ostatni termin składania sprawozdań finansowych przez firmy zarejestrowane w KRS" może Pan Jacek by sprawdził co pisze zanim … Czytaj całość

29-03-2019

JanuszKto poniesie odppwiedzialność za wadliwy system, czy znowu winą obarczy się spóki i inne stowarzyszenia? Czy trudno było oblicxyć ja wydolny misi być … Czytaj całość

29-03-2019

PDPodpisywanie przez portal Obywatel GOV PL nie działa od 12:00

Rozwiń komentarze (17)