Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Procesje w Boże Ciało. Nie trzeba zgłaszać ich organizacji

120
Podziel się:

"Organizacja procesji na Boże Ciało nie podlega takim samym procedurom, jak np. organizacja Marszu Niepodległości" - czytamy w serwisie prawo.pl. Organizacje procesji religijnych zwolnione są z ustawy Prawo o zgromadzeniach.

Procesje w Boże Ciało. Nie trzeba zgłaszać ich organizacji
W Boże Ciało w całym kraju organizowane są procesje (PAP, Piotr Nowak)

Jak zaznacza prawo.pl, procesje na Boże Ciało polegają na maszerowaniu ulicami miast, ale w ich przypadku wystarczy uzgodnienie ich trasy z lokalną władzą. Dlaczego? Chodzi o przepisy z 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wynikach z nich, że "organizowanie procesji, pielgrzymek lub innych imprez o charakterze religijnym na drogach publicznych wymaga uzgodnienia, w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego z właściwymi organami administracji rządowej lub samorządowej" - podkreśla serwis.

Waldemar Stelmasiak z poznańskiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego wyjaśnił, że art. 2 ustawy Prawo o zgromadzeniach zakłada, że "procesje, odbywające się w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych nie podlegają przytoczonej ustawie i tym samym nie wymagają zgłoszenia do urzędu miasta zamiaru ich organizacji".

Procesje na Boże Ciało. Przepisy

Jak to działa w praktyce?

Inżynier ruchu wysyła wcześniej do kurii prośbę, żeby przekazać parafiom specjalny wzór "Uzgodnienia uroczystości religijnej". Dokument ma zawierać informacje dotyczące trasy czy terminu przemarszu.

Następnie parafie same zwracają się do miejskiego inżyniera ruchu, policji i Zarządu Dróg Miejskich. W efekcie miejski inżynier ruchu informuje mieszkańców o wprowadzeniu zmian w komunikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
Emeryt
9 miesięcy temu
Procesje to wookoło kościoła niech sobie robią. Dlaczego ludzie którzy nie utożsamiają się z wiarą kk muszą się dostosowywać do tej uciążliwości ?! KK poza prawem ?!!! Nie zgadzam się !!!
dgf
9 miesięcy temu
Na TVPInfo w relacji z marszu widziałem pasek: „Opozycja zjednoczona w obronie Rosji”. Ręce opadają. Tego co teraz jest w TVP nie da się oglądać. Nawet już nikt nie kryje, że uprawia własną propagandę. Nie ma czegoś takiego jak niezależne media. Dziennikarze?…„Ciemny lud wszystko kupi”. W dzisiejszych czasach manipulacja faktami jest normą.. Nie jestem za PO ani za PIS. Staram się być obiektywny. Nawet znajomi popierający PIS mówią, że wiadomości na jedynce nie da się oglądac. TVN coraz bardziej stara się temu dorównać. Media (w tym TVP, TVN, radio, prasa, internet) służą manipulacji opinią publiczną. Są finansowane przez grupy interesów. Dlatego każda partia ma swoich dziennikarzy. My za to musimy myśleć. Żadna partia nam nie pomoże jak sami sobie nie pomożemy. Od nas głównie zależy jak nam się wiedzie w życiu. Takie podejście nie podoba się ludziom, którzy chcą mieć nad nami władzę. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Pokazuje jak uniezależnić się finansowo, zbudować sobie finansową wolność z dochodami co miesiąc, duży majątek, wyjść spod wpływu rządzących i być wolnym od ich widzi mi się.
zaq
9 miesięcy temu
Świątynie za miliardy budują i jeszcze im mało, ulice blokują
Ekolog
9 miesięcy temu
Podlasie, Mazury, Bory, Mazowsze – lasy, pola, łąki potrzebują deszczu! Jak zwykle w północnej części Polski susze, a w południowej zaraz będą powodzie! Niech ktoś te anomalie wywołane sztucznie w końcu wyreguluje! Albo się ten świat dogada i wszyscy przestaną manipulować pogodą, albo wszyscy korzystają z technologii i niech kończy się ten świat!
Basia ,Skrzyp...
9 miesięcy temu
Samolot Smolenski to wina Dudy Sasina i Kaczyńskich dwu
...
Następna strona