Po uwzględnieniu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa w lutym bieżącego roku okazała się o 0,8 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Jednocześnie była o 2,3 proc. niższa w porównaniu ze styczniem 2025 roku. Warto przypomnieć, że w lutym 2024 roku notowano spadek tej produkcji o 4,8 proc. w stosunku do lutego 2023 roku.
Analiza danych w poszczególnych segmentach sektora budowlanego pokazuje zróżnicowaną sytuację. Firmy specjalizujące się w robotach budowlanych specjalistycznych odnotowały wzrost produkcji o 3,0 proc. w skali roku. Budownictwo obiektów inżynierii lądowej i wodnej również zanotowało wzrost - o 1,7 proc. Z kolei przedsiębiorstwa zajmujące się wznoszeniem budynków zarejestrowały spadek produkcji o 3,8 proc. w porównaniu do lutego 2024 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki w ujęciu miesięcznym i dwumiesięcznym
W porównaniu ze styczniem 2025 roku, wszystkie działy budownictwa zanotowały wzrost produkcji. Najwyższy wzrost, wynoszący 9,8 proc., wystąpił w jednostkach budujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej. Firmy zajmujące się budową budynków zwiększyły produkcję o 8,1 proc., a przedsiębiorstwa realizujące roboty budowlane specjalistyczne o 4,3 proc.
Patrząc na pierwsze dwa miesiące 2025 roku łącznie, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, wzrost produkcji budowlano-montażowej odnotowano jedynie w jednostkach realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 4,3 proc. Spadki wystąpiły natomiast w przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 0,9 proc.) oraz w firmach budujących budynki (o 1,6 proc.).
Biorąc pod uwagę charakter prowadzonych robót, w lutym 2025 roku w porównaniu z lutym 2024 roku, prace inwestycyjne wzrosły o 1,3 proc., podczas gdy prace remontowe spadły o 2,6 proc. Dla porównania, rok wcześniej notowano wzrost prac inwestycyjnych o 6,5 proc. i spadek prac remontowych aż o 20,4 proc.
Tendencje długoterminowe w budownictwie
W okresie styczeń-luty 2025 roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, produkcja budowlano-montażowa wzrosła w przypadku robót o charakterze inwestycyjnym o 5,3 proc. Jednocześnie obniżyła się w przypadku robót remontowych o 8,0 proc. Dla porównania, w analogicznym okresie roku poprzedniego notowano spadki zarówno w przypadku prac inwestycyjnych (o 2,4 proc.), jak i remontowych (o 16,1 proc.).
W lutym 2025 roku produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych była o 28,0 proc. niższa w porównaniu z przeciętną miesięczną wartością z 2021 roku. Wskazuje to na wciąż utrzymujące się wyzwania w sektorze budownictwa, mimo pewnych oznak stabilizacji w porównaniu z rokiem poprzednim.
Analizując dane z dłuższej perspektywy czasowej, można zauważyć, że sektor budowlany wciąż nie powrócił do poziomu aktywności sprzed kilku lat. Utrzymująca się na stałym poziomie produkcja budowlano-montażowa w lutym 2025 roku, po wcześniejszych spadkach, może jednak sugerować początek okresu stabilizacji w branży.