Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

Produkcja mniej opłacalna. Ekonomiści wzięli pod lupę ceny jaj

5
Podziel się:

Ekonomiści banku Credit Agricole wzięli po lupę ceny jaj w skupie. Wniosek? Produkcja jaj jest dla polskich rolników mniej opłacalna niż przed rokiem. Kiedy ceny mogą wzrosnąć?

Produkcja mniej opłacalna. Ekonomiści wzięli pod lupę ceny jaj
PrzecCena skupu jaj klasy M na koniec października wyniosła 29,14 zł za 100 sztuk. (pixabay)

W nocy z piątku na sobotę rolnicy z Agrounii wyrzucili na drogę w pobliżu domu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego: jaja, kapustę i martwą świnię. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę polityków na niskie ceny żywności w skupie.

Jeden producentów płodów rolnych wykrzykiwał, że ceny skupu artykułów rolnych są bardzo zaniżone. Cena jaja w hurcie to 15 groszy, podczas gdy w marketach klient płaci za nie już ponad złotówkę. Rolnicy wskazywali też, że ich sytuacja pogarsza się przez import żywności z Zachodu.

Ekonomiści z banku Credit Agricole wzięli po lupę ceny jaj w skupie. Wniosek? Produkcja jaj jest dla polskich rolników mniej opłacalna niż przed rokiem.

Zobacz także: Zakupy na święta droższe niż rok temu. "Wzrost nie będzie spektakularny"

Cena skupu jaj klasy M na koniec października wyniosła 29,14 zł za 100 sztuk i była o ponad 14 proc. niższa niż na koniec października rok temu. W tym samym czasie cena pasz dla niosek wyniosła 1,19 zł/kg (wzrost o 0,1 proc. rok do roku), wynika z analizy.

- W konsekwencji w październiku relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 24,42 wobec 28,53 przed rokiem, wskazując na wyraźne pogorszenie opłacalności produkcji jaj - oceniają ekonomiści Credit Agricole.

Ich zdaniem, kolejne miesiące powinny przynieść łagodny wzrost cen jaj w skupie. Trzeba jednak pamiętać, że ryzykiem dla tych prognoz jest dalszy przebieg pandemii, a w szczególności moment jej wygasania.

- Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2020 rok wyniesie ok. 30 zł/100 sztuk oraz ok. 32 zł/100 sztuk na koniec 2021 roku - czytamy.

Jednak na razie ceny jaj nadal kształtują się poniżej poziomów sprzed pandemii. Ich wzrost ogranicza słaby popyt zagraniczny, m.in. ze względu na niższą aktywność branży hotelarskiej i gastronomicznej.

W okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku wartość polskiego eksportu jaj obniżyła się o 6,7 proc. rok do roku wobec wzrostu o 4,7 proc. w analogicznym okresie rok temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
NIK
3 lata temu
SPRZEDAWAJCIE BEPOŚREDNIO OD SIEBIE, JAK JEST DOBRY EKOLOGICZNY PRODUKT TO TYLKO TRZEBA ROZBUDOWAĆ BAZĘ KLIENTÓW ONDYWIDUALNYCH I SKLEPÓW Z OKOLICY I BĘDZIE DOBRZE!! TYLKO POLACY BY MUSIELI ZMĄDRZEĆ I ZACZĄĆ KUPOWAĆ POLSKIE PRODUKTY!! A NIE TYLKO JAK NAJTAŃSZE A NASZE SĄ PÓŹNIEJ MARNOWANE
Twój nick
3 lata temu
"Nożyce cen" - za moich czasów na lekcjach historii tłumaczono co to za pojęcie i kto dorabiał się w ten sposób na kryzysie 90 lat temu. Dziś uczą tylko o ubogim przyszłym premierze rzucającym w milicyjne nyski koktajlami Mołotowa
nie chłopek
3 lata temu
bzdety , producentom na zachodzie opłaca się produkować a naszym chłopkom nie ,cieekaawe oni chcą jak górole , nic nie robić a chapać
Geres
3 lata temu
Ekonomiści ? Nooo... to jest robota dla Niedzielskiego, a tymczasem Niedzielski marnuje się jako minister zdrowia. Jajkami powinien się zajmować !
moduss
3 lata temu
A co tak naprawdę jest opłacalne ? Przecież rolnicy wiedzą ,że Tylko sprzedaż środków ochrony roślin i nawozów, oraz paliw.