Notowania

Produkcja przemysłowa wraca na wysokie obroty. Wyniki przebiły prognozy ekonomistów

Początek roku przynosi zdecydowaną poprawę nastrojów w polskim przemyśle. Po fatalnej końcówce ubiegłego roku fabryki mocno przyspieszyły z produkcją. W styczniu zwiększyła się o ponad 6 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Fabryki produkują zdecydowanie więcej niż rok temu. (Fot: fotolia)

Główny Urząd Statystyczny podsumował statystyki produkcji przemysłowej za styczeń. Zgodnie z prognozami ekonomistów wyniki kluczowego sektora z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki poprawiły się. Choć skala w jakiej się to stało jest zaskakująco duża.

Rok do roku produkcja wzrosła o 6,1 proc., przyspieszając z 2,8 proc. odnotowanych przed miesiącem. Średnia prognoz ekonomistów zakładała dynamikę na poziomie 3,9 proc. W porównaniu ze słabym grudniem zwyżka wyniosła 7,4 proc.

Produkcja wraca więc na wysokie obroty. To najlepszy wynik od października, gdy rosła w tempie ponad 7 proc. w skali roku. Warto jednak przypomnieć, że w połowie ubiegłego roku dynamika przekraczała nawet 10 proc. Przypadało to jednak na szczyt koniunktury w Polsce, który niestety mamy już za sobą.

Niepokój w przemyśle. Gospodarka wyhamowuje

W kontekście oceny potencjału polskiej gospodarki dane z przemysłu znalazły się ostatnio w centrum uwagi ekonomistów ze względu na bardzo niepokojące sygnały, sugerujące nawet recesję w sektorze. Na takie zagrożenie wskazuje indeks PMI, który powstaje na bazie ankiet przeprowadzanych z menedżerami kilkuset firm przemysłowych. Tak złej punktowej oceny sytuacji w styczniu nie było od prawie 6 lat.

Jedną z przyczyn spadku aktywności przemysłu są mniejsze zamówienia eksportowe. - Liczba nowych zamówień eksportowych spadła piąty miesiąc z rzędu, czego powodem był zgłaszany przez firmy mniejszy popyt na rynkach europejskich, głównie niemieckim - komentował ostatni odczyt indeksu PMI Trevor Balchin, dyrektor i analityk IHS Markit.

Z najnowszego opracowania GUS wynika, że w stosunku do stycznia ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu.

Największa poprawa dotyczy produkcji urządzeń elektrycznych - wzrost o 17,3 proc., napojów - o 17,2 proc., w wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną czy - o 15,1 proc., a także produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 10,9 proc. Rośnie też produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 10 proc., wyrobów z metali - o 8 proc., wyrobów tekstylnych - o 7,4 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 9,5 proc., metali - o 8,6 proc., odzieży - o 7,9 proc., i w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 2,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: produkcja przemysłowa, gus, gospodarka, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2019

MaxNiedawno na pierwszym planie, z lubością WP pisała że rząd PiS doprowadził do spowolnienia gospodarki i ze optymistyczne dane były wydmuszką. I co … Czytaj całość

20-02-2019

SigwaldNo jak to, a eksperci lewicowi w mediach lewicowo-ży doliberalnych dzień w dzień od 2015r piszą że wszystko jest bardzo źle

20-02-2019

Bezrobotny.Mnie to nie cieszy,mojego psa też nie. Chcemy wieku emerytalnego 67 lat,pensji 1600 złotych i szczawiu.

Rozwiń komentarze (49)