Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

GUS odkrył karty, są najnowsze dane o gospodarce. "Potężne tąpnięcie"

333
Podziel się:

W środę o godz. 10 Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek produktu krajowego brutto za II kwartał 2022 r. Nasza gospodarka skurczyła się kwartał do kwartału aż o 2,3 proc., co – jak podkreślają eksperci – jest trzecim najgorszym wynikiem w historii. Rok do roku odnotowaliśmy wzrost o 5,3 proc. Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 31 sierpnia.

GUS odkrył karty, są najnowsze dane o gospodarce. "Potężne tąpnięcie"
budowa, budowlanka, praca, nieruchomości, mieszkania (Adobe Stock, Animaflora PicsStock)

Produkt krajowy brutto to kluczowa dana gospodarcza mierząca wielkość całej gospodarki. Wzrost lub spadek PKB stanowi miarę wzrostu gospodarczego.

Produkt krajowy brutto za II kwartał 2022 (szybki szacunek)

Według wstępnych szacunków GUS odnotowaliśmy spadek PKB w porównaniu z pierwszym kwartałem o 2,3 proc., a rok do roku nasza gospodarka powiększyła się o 5,3 proc.

"To potężne tąpnięcie w ujęciu odsezonowanym: -2,3 proc. kw/kw. To z kolei znaczy, że strumień PKB w tym roku niemal stoi" – skomentowali na gorąco analitycy z mBanku.

Z kolei analitycy Pekao zauważają, że to "trzeci najgorszy wynik w historii".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zwiększony procent PKB na armię? Wicemarszałek o zapowiedzi Kaczyńskiego

Komisja Europejska zmienia prognozę PKB Polski, inflacja dalej rekordowa

W lipcu Komisja Europejska zmieniła swoją prognozę PKB dla Polski, podwyższając prognozowany wzrost polskiego PKB w 2022 r. z 3,7 proc. do 5,2 proc. Jednocześnie KE obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. z 3 proc. do 1,5 proc. Unijni urzędnicy podwyższyli prognozy dla inflacji nad Wisłą - szacują, że w 2022 r. inflacja wyniesie 12,2 proc., a w 2023 r. 9 proc. W maju przewidywali, że inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 11,6 proc., a w 2023 r. spadnie do 7,3 proc.

We wtorek poznaliśmy najnowsze dane NBP dotyczące inflacji bazowej w lipcu 2022 r. NBP za ten okres odnotował rekordowe 9,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(333)
dziecko we mg...
2 lata temu
Proponował bym te rozliczne info o wspaniałej przyszłości wszelkich zamiarów ubranych w angielskie nazwy łącznie z wykresami odłożyć do dyspozycji pism branżowych.Klasyczny Kowalski nic z tego nie kumaChaos ogarnia rząd amatorów i nie widać nawet zaczątka stabilizacji w każdej branży /z wyjątkiem pogrzebowej/.
Henryk
2 lata temu
Ponad 5 % wzrostu w takim kryzysie i tąpnięcie ? Błaaagam .
ZREZYGNOWANA ...
2 lata temu
TRUDNO PISAĆ O TYM, A CORAZ GORZEJ MYŚLEĆ- JAK MŁODEMU PRZECIĘTNEMU MAŁŻEŃSTWU W POLSCE ŻYĆ- EMERYT PRZECIĘTNY- GUBI SIĘ- ZATRACA SIĘ W TYM SZALONYM ŚWIECIE POLSKIM- NIE MUSIAŁO BY TAK BYĆ- W USZACH MAM GŁOS KACZYŃSKIEGO- ŻE GO POPAMIĘTAJA- SENIORZY, MŁODZI I WNUKI- I TA SMUTNA , MŚCIWA- WIZJA POLSKI SPEŁNIA SIĘ
jan
2 lata temu
Inflacja to wynik drożejącej energii i paliw, złodziejskiej ekipy rządzącej, podniesienie stóp procentowych zabija gospodarkę, Glapa się myli, nie zatrzyma inflacji bo nie zna, albo nie chce znać jej powodu. Ważne że rząd i banki, zedrzą z Polaków ostatni grosz
MMM
2 lata temu
MACIE SWOJĄ DOJNĄ ZMIANĘ...
...
Następna strona