Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Program 500+ tylko dla pracujących? "Cieszy mnie takie nastawienie"

431
Podziel się:

Jaśniejszej deklaracji nie trzeba. Blisko dwie trzecie Polaków chce zmian w programie "500+". Główny pomysł jest taki, aby świadczenie przysługiwało tylko wtedy, gdy jeden z rodziców pracuje. Ekspert Instytutu Emerytalnego popiera taką zmianę, ale wymienia warunek.

Program 500+ tylko dla pracujących? "Cieszy mnie takie nastawienie"
Polacy powiedzieli, co myślą o 500 plus. (pixabay.com)
bECKSWSZ

Zasady programu "500+" nie podobają się Polakom. Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla WP i money.pl wynika, aż 62 proc. Polaków chciałoby, żeby świadczenie przysługiwało tylko w sytuacji, gdy co najmniej jeden z rodziców pracuje. Za tą opcją "zdecydowanie na tak" jest 43 proc. respondentów, natomiast 19 proc. "raczej na tak". Dla porównania, przeciwko takiej zmianie jest łącznie 17 proc. Polaków.

- Cieszy mnie takie nastawienie. Program "500+" miał być programem prorodzinnym i miał poprawić sytuację demograficzną. Statystyki jednoznacznie pokazują jednak, że tu sukcesu nie ma – komentuje dla money.pl ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. - "500+" nigdy nie miało być programem wsparcie socjalnego. Badanie pokazuje, że to społeczeństwu się nie podoba. Na pewno jakieś zmiany powinny być wprowadzone – dodaje.

bECKSWTb

Pytanie, czy taki krok nie dyskryminowałby rodziców, którzy chcą, ale nie mogą znaleźć pracy? Pierwsza fala koronawirusa i lockdown mocno namieszały na rynku pracy.

Mówi się, że kolejna odsłona pandemii może dodatkowo popsuć sytuację finansową wielu Polaków. Ekspert Instytutu Emerytalnego wskazuje, że przy takiej zmianie powinna widnieć pewna klauzula.

- Oczywiście, w takim projekcie powinny pojawić się jakieś klauzule, np. taka, aby osoba, która straci pracę, nie traciła również z dnia na dzień prawa do "500+". Takie prawo mogłoby być odebrane po 3-4 miesiącach i to też dopiero wtedy, gdy dana osoba nie ma pracy dlatego, że nie chce jej podejmować, a nie dlatego, że nie może znaleźć oferty na rynku – podsumowuje Sobolewski.

bECKSWTh

Sztandarowy program PiS został wprowadzony w 2016 roku. Początkowo świadczenie przysługiwało tylko na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Od 1 lipca 2019 roku weszła zmiana w programie: świadczenie zaczęto wypłacać także na pierwsze dziecko.

Roczny koszt programu to ponad 40 mld zł. Wydatki nie poprawiają jednak sytuacji demograficznej. W lipcu tego roku liczba urodzeń była najniższa od 15 lat.

Zobacz także: 100 zł za wniosek w programie "Czyste Powietrze". Rząd szuka sposobów na zachęcenie do udziału
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECKSWTC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(431)
Krzych
11 miesięcy temu
wyprawka 300zl jest dla ucznia i jest raz w roku a nie co miesiac.
po prostu
12 miesięcy temu
pis prze ...bął już kasę ...dziura budżetowa- wielka jak krater w Arizonie...więc qźwa , trzeba coś wykombinować ...zabierali hajs z wielkim hałasem esbecji ...teraz będą w zębach i z odsetkami oddawać (z naszych pieniędzy) , jakby który nie wiedział !!!!!!!!!!!!!!!!!
warto tłumacz...
12 miesięcy temu
obowiązuje konstytucyjna równość wobec prawa !! ...jak zabiorą , trzeba będzie oddać -jak oddamy SB-kom , co tak szumnie kaczyński zabierał !! :)
bECKSWTD
jan
12 miesięcy temu
CZY TA WŁADZA "SUKCESU" WIE ILE MILIONÓW PRACUJE NA CZARNO W KRAJU I A GRANICĄ ?!?!?!?!?!?!?!
PUM PUM
12 miesięcy temu
Ludzie opamamiętajcie się. 500+ tylko dla pracujących? A jak stracisz pracę jeden z drugim, co w najbliższym czasie wcale nie wydaje się takie niemożliwe, to co wtedy? Geniusze od siedmiu boleści. PiS powinien sobie generalnie wsadzić w d..pe tą żałosną jałmużnę i podnieść KWOTĘ WOLNĄ OD PODATKU do poziomu europejskiego czyli do kwoty ok 30 tys PLN dla wszystkich! Wtedy bedzie można mówić o sprawiedliwości społecznej.
...
Następna strona