Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Program 500+ tylko dla pracujących? "Cieszy mnie takie nastawienie"

431
Podziel się

Jaśniejszej deklaracji nie trzeba. Blisko dwie trzecie Polaków chce zmian w programie "500+". Główny pomysł jest taki, aby świadczenie przysługiwało tylko wtedy, gdy jeden z rodziców pracuje. Ekspert Instytutu Emerytalnego popiera taką zmianę, ale wymienia warunek.

Program 500+ tylko dla pracujących? "Cieszy mnie takie nastawienie"
Polacy powiedzieli, co myślą o 500 plus. (pixabay.com)
bDyUQYlh

Zasady programu "500+" nie podobają się Polakom. Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla WP i money.pl wynika, aż 62 proc. Polaków chciałoby, żeby świadczenie przysługiwało tylko w sytuacji, gdy co najmniej jeden z rodziców pracuje. Za tą opcją "zdecydowanie na tak" jest 43 proc. respondentów, natomiast 19 proc. "raczej na tak". Dla porównania, przeciwko takiej zmianie jest łącznie 17 proc. Polaków.

- Cieszy mnie takie nastawienie. Program "500+" miał być programem prorodzinnym i miał poprawić sytuację demograficzną. Statystyki jednoznacznie pokazują jednak, że tu sukcesu nie ma – komentuje dla money.pl ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. - "500+" nigdy nie miało być programem wsparcie socjalnego. Badanie pokazuje, że to społeczeństwu się nie podoba. Na pewno jakieś zmiany powinny być wprowadzone – dodaje.

bDyUQYlj

Pytanie, czy taki krok nie dyskryminowałby rodziców, którzy chcą, ale nie mogą znaleźć pracy? Pierwsza fala koronawirusa i lockdown mocno namieszały na rynku pracy.

Mówi się, że kolejna odsłona pandemii może dodatkowo popsuć sytuację finansową wielu Polaków. Ekspert Instytutu Emerytalnego wskazuje, że przy takiej zmianie powinna widnieć pewna klauzula.

- Oczywiście, w takim projekcie powinny pojawić się jakieś klauzule, np. taka, aby osoba, która straci pracę, nie traciła również z dnia na dzień prawa do "500+". Takie prawo mogłoby być odebrane po 3-4 miesiącach i to też dopiero wtedy, gdy dana osoba nie ma pracy dlatego, że nie chce jej podejmować, a nie dlatego, że nie może znaleźć oferty na rynku – podsumowuje Sobolewski.

bDyUQYlp

Sztandarowy program PiS został wprowadzony w 2016 roku. Początkowo świadczenie przysługiwało tylko na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Od 1 lipca 2019 roku weszła zmiana w programie: świadczenie zaczęto wypłacać także na pierwsze dziecko.

Roczny koszt programu to ponad 40 mld zł. Wydatki nie poprawiają jednak sytuacji demograficznej. W lipcu tego roku liczba urodzeń była najniższa od 15 lat.

Zobacz także: 100 zł za wniosek w programie "Czyste Powietrze". Rząd szuka sposobów na zachęcenie do udziału
bDyUQYlq
bDyUQYlK
KOMENTARZE
(431)
Daro
3 miesiące temu
Zamienić to całe 500+ na ulgi podatkowe
Madzia32
3 miesiące temu
Opowiem Państwu o mojej sąsiadce pani Karolinie. Urodziła 4kę dzieci, każde ma z innym ojcem. Pobiera 500 plus na każde dziecko czyli 2000 zł na miesiąc. Jest na macierzyńskim więc pobiera minimalną co miesiąc. Pobiera kosiniakowe czyli 1000 zł na dwójkę najmłodszych czyli kolejne 2000 na miesiąc. Pobiera zasiłek dla samotnej matki, chociaż mieszka z kolejnym konkubentem (chyba ojciec najmłodszego dziecka). Pobiera wyprawkę szkolną 300 zł/msc. Pobiera wszystkie możliwe zapomogi żywieniowe z MOPS - mleko w proszku, konserwy z makreli i szynki wieprzowej sprzedaje na osiedlu swoim znajomym matkom. Co miesiąc chodzi do Urzędu Pracy - po prostu krzyczy na pracownicę że jako samotna matka 4ki dzieci nie może iść do pracy - dzięki temu ma zasiłek dla bezrobotnych. Pani Karolince udaje się w ten sposób wyciągnąć około 7000 zł miesięcznie - jest bardzo otyła i agresywna. Ja z mężem razem zarabiamy niewiele ponad 6000 zł miesięcznie pracując codziennie po 8 godzin. Mamy jedno dziecko.
pracodawca
3 miesiące temu
Ostatnio szukałam do pracy na 4 h 3 x w tygodniu osoby do sprzątania 100 m2 biura - 12 godzin w tygodniu. Oferowałam 1500 netto. Osoba sprzątajaca miała dostać swoje klucze i mogła przychodzić nawet poza godzinami pracy biura. Jedna z Pań (mieszkająca 200 metrów od biura) powiedziała: "1500 to ja dostaje na troje dzieci bez wychodzenia z domu, będę pracować za minimum 3000"...... OTO EFEKT 500+ dla bezrobotnych.
bDyUQYlL
Aleksandra
3 miesiące temu
Mam 1.5 roczne dziecko, wróciłam do pracy. Mijamy się z mężem zmianami. Ciężko ale dajemy radę. Obiboki do pracy! Późnej będzie płacz, że emerytury małe.
1950
3 miesiące temu
Kiedyś kobiety pracowały i to często w systemach trójzmianowych, wychowywały dwoje, troje dzieci, o przedszkola było bardzo trudno i nie było dodatkowych pieniędzy. Rodziny spłacały wieloletnie kredyty na domy czy mieszkania, kształciły dzieci. Odpowiedzialność za wychowanie i wykształcenie spoczywała na rodzicach i to oni w swoich budżetach musieli uwzględniać na ile dzieci mogą sobie pozwolić, aby zapenić im godny byt. Teraz najlepiej niech rozmnażają się a państwo czyli inni obywatele łożyli 500+, 300+. A gdzie odpowiedzialność za przyjemności z konsekwencjami. Nie stać Cię nie rodź, ale nie obciążaj innych kosztami wychowania.
...
Następna strona