Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie bez zmian czwarty miesiąc z rzędu. Resort pracy podał wyliczenia

10
Podziel się:

We wrześniu stopa bezrobocia była na poziomie 6,1 proc. - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na tym samym poziomie utrzymuje się od czerwca. Resort zwraca uwagę, że rośnie liczba ofert zatrudnienia.

Bezrobocie bez zmian czwarty miesiąc z rzędu. Resort pracy podał wyliczenia
Szefowa MRPiPS Marlena Maląg może się pochwalić utrzymaniem bezrobocia w ryzach. (KPRM, Adam GUz)

Liczba osób bezrobotnych spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 3,3 tys. - wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Wciąż jednak dość wyraźnie przekracza milion.

Tym samym wciąż szacowana stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.Tyle samo wyniosła w sierpniu. Co więcej, bez zmian jest już czwarty miesiąc z rzędu.

Minimalne różnice widoczne są na poziomie województw. W pomorskim we wrześniu odnotowano wzrost stopy bezrobocia o 0,1 pkt. proc. I to jedyny region, gdzie pogorszyła się sytuacja.

Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

W 7 województwach natężenie bezrobocia w odniesieniu do sierpnia nie zmieniło się, a w 8 województwach zmniejszyło się - spadek kształtował się w przedziale od 0,1 pkt. proc. w województwach: lubelskim, dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim do 0,2 pkt. proc. w lubelskim.

- Kolejny miesiąc przynosi nam dobre wiadomości z rynku pracy, które napawają nas optymizmem i potwierdzają stabilizację rynku pracy. Według naszych szacunków wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób bezrobotnych zmniejszała się - komentuje statystyki szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Podkreśla, że dzięki wprowadzeniu tarczy antykryzysowej zmiany na rynku pracy nie są tak gwałtowne, jak jeszcze prognozowano w marcu. Dodaje, że w ramach wsparcia państwa w ochronę miejsc pracy i zapewnienie płynności finansowej firm rząd przekazał już prawie 141 mld zł.

Obecnie MRPiPS przygotowuje przepisy wprowadzające pracę zdalną do Kodeksu pracy na stałe. Zdaniem resortu zmiany te mogą przyczynić się także do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych ruchowo oraz zamieszkujących w dalszych zakątkach Polski, z ograniczonymi możliwościami komunikacyjnymi.

MRPiPS zwraca uwagę, że rośnie liczba ofert pracy, zarówno tych zgłaszanych do urzędów pracy, jak i pojawiających się na portalach internetowych. We wrześniu liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 109,3 tys. i była o 13 tys. (o 13,5 proc.) wyższa niż w sierpniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
ollo
4 lata temu
Jeszcze nikt tak nie kłamał, oni są od tego ekspertami, lepsi od nich to tylko Kościół Katolicki , który wygląda że w kłamstwie przeszkolił funkcjonariuszy PiS-u
Dziękuję za u...
4 lata temu
Nie spełniam kryteriów, żeby pracować na kasie w Biedronce. Zbyt wysokie wykształcenie chyba i boją się, że może bym chciała kulturę tam jakąs wprowadzić, jakiś poziom. Może nawet byłabym mądrzejsza od samego kierownika sklepu :) w jeden dzień za to otrzymałam 6 ofert pracy z zagranicy, wyjeżdzam w przyszłym tygodniu.
Gabi
4 lata temu
Najazd Ukraińców do Polski zniszczył polski rynek pracy
logiczny
4 lata temu
Robota jest za miskę ryżu - 20% porcji z powodu covidu ;( Można? Można ! I na kogo wyszło ?
Londyn123
4 lata temu
Dziwne. Byłem ostatnio w Polsce i nikt z moich znajomych nie wyciąga 3000zl netto w Lublinie. Niby praca jest ale za jakieś dziwne stawki