Notowania

Przejdź na
rolnictwo
01.07.2019 18:38

Program "Krowa plus" staje się faktem. "Dobrostan zwierząt" ze zgodą Komitetu Monitorującego

Dopłaty dla rolników, potocznie zwane "krowa plus, które w trakcie kampanii przed eurowyborami obiecał Jarosław Kaczyński, trafią na konta polskich rolników w 2020 roku. Za świnię rolnik będzie mógł dostać rocznie nawet 612 zł, a za krowę 595 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Program "Krowa plus" dopiero od 2020 r.?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na początku kwietnia, na jednej z konwencji ogłosił "nową piątkę", tym razem kierowaną do rolników. Wśród nich znalazła się zapowiedź wypłaty tzw. krowa plus.

Postulaty dotyczyły dopłat dla hodowców: "najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy". Chodzi tu o małe gospodarstwa, które prowadzą własny chów, produkujące samodzielnie paszę dla zwierząt.

Pod koniec czerwca, Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020 zgodził się na propozycję zmian w zakresie nowego działania "Dobrostan zwierząt". To z tej puli będą wypłacone zapowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego dopłaty do krów i świń.

Zobacz: Rolnicy są oszukiwani. Na pieniądze czekają nawet 200 dni

W ramach nowego działania rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa.

- Wsparcie to ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów - czytamy na oficjalnej stornie resortu rolnictwa. Dopłaty dla rolników wyniosą nawet 612 zł za świnię oraz 595 zł za krowę.

- Doświadczenia z wdrażania dotychczasowych programów na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich mają istotny wpływ w określaniu zasad i kierunków wsparcia Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020 - podkreślił na posiedzeniu komitetu wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

"Krowa plus". Wsparcie w ramach działania "Dobrostan zwierząt" obejmie dobrostan świń:

  • Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 301 zł/szt. rocznie;
  • Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 24 zł/szt. rocznie;
  • Dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) – stawka płatności 612 zł/szt. rocznie;
  • Dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) – stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.

"Krowa plus". Wsparcie w ramach działania "Dobrostan zwierząt" obejmie dobrostan krów:

  • Dobrostan krów mlecznych – wypas. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym - stawka płatności 185 zł/szt. rocznie;
  • Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 595 zł/szt. rocznie;
  • Dobrostan krów mamek. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu - dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg na powierzchni zwiększonej, o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym - stawka płatności 329 zł/szt. rocznie.

Na realizację działania "Dobrostan zwierząt" PROW 2014-2020 przeznaczono 50 mln euro. Planuje się, że program zostanie uruchomiony w 2020 r.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-07-2019

FlorePo co takie bzdury .Rolnik już wystarczająco dużo dostał od Panstwa. Maszyny rolnicze, niskie oprocentowanie kredytow. A My nic !STOP

01-07-2019

m-53A ileż było kre ty ńskich kpinek, obrażonych nauczycieli i innych.

02-07-2019

szczurA dla chorych dzieci brak kasy

Rozwiń komentarze (172)