Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Pieniądze z Owca Plus trafiły do hodowców. Krowa może pozazdrościć

84
Podziel się:

Na dodatkowe środki unijne, krowy i świnie muszą czekać. A owce już biorą kasę. Przynajmniej w województwie śląskim. Ale tam to nie nowina.

Owce lepsze niż krowy? Tylko w województwie śląskim
Owce lepsze niż krowy? Tylko w województwie śląskim (East News, ANP Kina)

Samorząd województwa śląskiego przekazał w piątek 426 tys. zł na wsparcie hodowli owiec w ramach "Owcy Plus". To element prowadzonego już od dwunastu lat programu, który wspiera hodowlę owiec i kóz, a także ochronę bioróżnorodności Beskidów oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Dotację doostała Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne i przeznaczyć ma ją na wypas owiec, który ma "chronić przyrodę i krajobraz hal i polan górskich Beskidów".

To też element popularyzacji stworzonego w 2017 r. "Szlaku bacówek programu Owca Plus". Składane oferty musiały uwzględniać m.in. wypas owiec na nie mniej niż 550 ha hal i polan na terenie Beskidów.

W tym roku na wypas owiec w Beskidach trafi z województwa 440 tys. zł, a 64 tys. zł na wypas na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Kwoty może nie są porażające, ale krowy i świnie mogą się czuć odsunięte na dalszy plan.

Krowa i świnia plus poczekają

Przed wyborami do europarlamentu szef PiS Jarosław Kaczyński publicznie obiecywał, że hodowcy krów i świń dostaną dopłaty z UE. W "Krowa Plus" chodzi o kwotę 500 zł na hodowlę jednej krowy i 100 zł na hodowlę świni dla małych gospodarstw, które prowadzą własny chów, produkujące samodzielnie paszę dla zwierząt.

Już po wyborach wybuchła afera w mediach, że rząd nie złożył nawet wniosku w Komisji Europejskiej w tej sprawie na bieżącą perspektywę budżetową 2014-2020. W tej sytuacji Krowa Plus mogłaby działać dopiero od 2021 roku.

Okazało się, że pierwsza możliwość przedstawienia takiego wniosku jest jednak dopiero w czerwcu.

- Ja to zapowiedziałem i się z tego nie wycofuję. W czerwcu będzie posiedzenie komitetu monitorującego PROW i na to posiedzenie zgłosimy już naszą propozycję. Będę postulował o przesunięcia jeszcze w obecnej perspektywie PROW. Jeżeli będzie to niemożliwe, to w nowej perspektywie będziemy się ubiegać o udzielenie wsparcia, tak jak w kilku innych krajach Europy dofinansowania utrzymania krów i świń w warunkach podwyższonego dobrostanu. To nie jest dopłata do sztuk, tylko dopłata dla rolnika, który utrzymuje krowy w wyższym dobrostanie - wyjaśniał szef resortu rolnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(84)
rolnik
4 lata temu
Bardzo ciekawy jestem a może ktoś coś wie na ten temat czy programem + objęte są kury. Chciałbym wiedzieć gdyż mam dużą chodowlę ( 25 tys . szt ) która wymaga dofinansowania
hodowczyni ow...
4 lata temu
mam owce ale nie mam plus . Mam za to wilki które mi je zagryzają. Życzę wszystkim zazdrosnym tej pracy . Tylko jeden sezon . Tylko jedne wykoty tzn porody u owiec
Wiktor
4 lata temu
Rolnicy powinni dać sobie na wstrzymanie. Przecież rząd już zrobił dla nich dużo, są dopłaty do urządzeń czy leczenia zwierząt, a im nadal mało!
cvb
4 lata temu
śląsk prezes mówił,że u was rozwija się patologia,prawda to
++++
4 lata temu
+ nic nie robienie,koniecznie 1000
...
Następna strona