Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Program Lewicy. Wybory Parlamentarne 2019. Powrót po latach

0
Podziel się:

Zgodnie ze wstępnymi wynikami sondaży, wybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Do Sejmu wchodzą również cztery inne ugrupowania, w tym Lewica. Przedstawiamy najistotniejsze założenia programu wyborczego stronnictwa, na czele którego stoją Adrian Zandberg, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.

Program Lewicy. Wybory Parlamentarne 2019. Powrót po latach
Program Lewicy. Wybory Parlamentarne 2019. Powrót po latach (East News, Lukasz Szelag/REPORTER)
bEDCxool

Program Lewicy. Wybory Parlamentarne 2019. Powrót po latach

Lewica w poprzednich wyborach nie dostała się do Sejmu. 13 października, SLD, Wiosna i Razem startowały wspólnie z szerokim programem wyborczym. Znalazły się w nim postulaty i obietnice, które są skierowane do wielu grup społecznych.

Program wyborczy Lewicy:

  • obniżka VAT do 21 proc.
  • zerowy ZUS do 18 miesięcy dla firm zatrudniających pierwszego i drugiego pracownika
  • wysokość składek ZUS uzależniona od dochodów
  • 100 proc. pensja w razie zwolnienia chorobowego
  • wzrost płacy minimalnej do 2,7 tys. w 2020 r.
  • płaca minimalna w sektorze publicznym w wysokości 3,5 tys.
bEDCxoon

- Wracamy do parlamentu, tam gdzie zawsze było miejsce polskiej lewicy, do świątyni demokracji - powiedział Robert Biedroń, jeden z liderów Lewicy, po ogłoszeniu wyników wyborów exit poll IPSOS.

Obejrzyj: Aleksander Kwaśniewski na konwencji Lewicy. Puścili mu "Ole, ole, Olek..."*

Z kolei jak podkreślił Adrian Zandberg, to były szalone trzy miesiące po których partia lewicowa ponownie pochodzi do parlamentu. Jak dodał, "Jarosław Kaczyński ma problem, bo będzie w Sejmie odważna opozycja, która w przyszłości może stworzyć lewicowy rząd.

bEDCxoot

Program Lewicy. Wybory Parlamentarne 2019. Powrót po latach

Lokale wyborcze zostały już zamknięte, a my znamy pierwsze sondażowe wyniki wyborcze. Prawo i Sprawiedliwość i cała Zjednoczona Prawica według zdobyły 43,6 proc. głosów. Natomiast Koalicja Obywatelska, czyli sojusz Platformy Obywatelskiej, Zielonych i Nowoczesnej musi się zadowolić 27,4 proc. głosów. Do Sejmu wchodzi pięć partii.

Na kolejnych miejscach znalazły się Lewica oraz Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z ruchem Pawła Kukiza. Lewicowe trio z Robertem Biedroniem, Adrianem Zandbergiem oraz Włodzimierzem Czarzastym wywalczyło 11,9 proc. głosów. Z kolei PSL i Kukiz'15 zebrały razem 9,6 proc. głosów.

bEDCxoou

Pierwsze sondaże wskazują, że do Sejmu dostanie się również Konfederacja Janusza Korwina-Mikkego. Jego partia zdobyła 6,4 proc. głosów. Tak wynika z sondażu exit poll IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu (za portalem TVN24.pl)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDCxooO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)