Notowania

budownictwo
18.06.2019 19:55

Program "Mieszkanie Plus" przyspieszy? Pomóc ma nowelizacja ustawy o KZN

Dzięki nowelizacji ustawy, Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) będzie mógł tworzyć spółki celowe także ze spółkami Skarbu Państwa czy też funduszami inwestycyjnymi. Zwiększy to liczbę gruntów w banku ziemi. Program "Mieszkanie Plus" powinien dzięki temu przyspieszyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
"Mieszkanie Plus" przyspieszy?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wyjaśnia, że nowelizacja ustawy o KZN (tzw. państwowy bank ziemi) była konieczna, ponieważ w momencie jej tworzenia, czyli 3 lata temu, zupełnie inaczej wyglądał rynek nieruchomości, zwłaszcza rynek ziemi.

Nowe przepisy umożliwiają pozyskiwanie nieruchomości m.in. należących do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. W zamian taka spółka otrzyma rekompensatę. Jej wysokość i sposób przekazania ustalą wraz z prezes KZN.

- Dotąd z 500 tysięcy działek, które do tej pory przekazano do banku ziemi, tylko 500 nadaje się pod budowę lokali z programu "Mieszkanie Plus" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, cytowany na portalu PolskieRadio24.pl.

Zobacz: "Mieszkanie Plus". Do końca 2019 roku decyzja ws. 100 tys. mieszkań

KZN po nowelizacji ustawy będzie mógł tworzyć spółki celowe nie tylko jak dotychczas, z jednostkami samorządu terytorialnego, ale również ze spółkami Skarbu Państwa czy też funduszami inwestycyjnymi. Zmiana ta pozwoli na wspólne przedsięwzięcia z PFR Nieruchomości, czyli spółką, która buduje bloki w ramach programu "Mieszkanie Plus".

- Program może faktycznie przyspieszyć, bo mieszkania budowane na wynajem nie będą miały już czynszów regulowanych. To będą stawki rynkowe - zauważa z kolei Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości, który podkreśla, że to kwestia czynszów jest kluczowym zapisem nowelizacji ustawy.

Jak zauważa ekspert, do banku ziemi powinno też trafić więcej gruntów. Ziemia ma pochodzić z zasobów m.in. spółek skarbu państwa, Agencji Mienia Wojskowego czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Te instytucje będą mogły liczyć na pieniądze w zamian za przekazanie gruntów.

Wiceminister Soboń zapewnia, że resort pracuje nad tym, aby można było poprzez giełdę oszczędzać kapitał na budownictwo mieszkaniowe. Dzięki zmianom ustawy bardzo realne staje się uruchomienie do końca roku 100 tysięcy mieszkań.

Obecnie w Krajowym Zasobie Nieruchomości znajduje się 115 lokalizacji w całej Polsce. Mogą tam powstać 63 tysiące dostępnych cenowo mieszkań. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Jak informowała Rzeczpospolita pod koniec maja, w ramach programu "Mieszkanie Plus" do tej pory powstało 846 mieszkań. 480 z nich zostało zasiedlonych, do kolejnych niebawem wprowadzą się najemcy.

Bloki wybudowano m.in. w Wałbrzychu i Gdyni. Trwa również budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Kępicach oraz Jarocinie.

Źródło: PolskieRadio24.pl, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budownictwo, program mieszkanie plus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

HrabiaTen program jest mirażem, chwytem propagandy, niczym więcej ! Będą nas tylko mamić choć dobrze wiedzą, że to utopia ! Pis żądny jest wygranej w … Czytaj całość

18-06-2019

XBPrzed wyborami to pisowska normalka! Abyby się tylko nie wykoleił?

18-06-2019

drugi sortKiedy przyspieszy 1000000 samochodow elektrycznych? Kiedy wyplynie prom? Kiedy beda mosty? ...

Rozwiń komentarze (15)