Notowania

nieruchomości
20.05.2019 11:18

"Mieszkanie+". Zmiany w rządowym programie. Sejm przyjął ustawę

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Spółki celowe z udziałem banku ziemi oraz rynkowe czynsze z wyższymi dopłatami mają zwiększyć liczbę budowanych lokali w ramach programu "Mieszkanie+".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W ramach programu "Mieszkanie+" powstało 846 mieszkań. 480 z nich zostało zasiedlonych, do kolejnych niebawem wprowadzą się najemcy.

Nowelizacja ma usprawnić funkcjonowanie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), czyli państwowego banku ziemi. Nowe przepisy umożliwiają pozyskiwanie nieruchomości m.in. należących do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. W zamian taka spółka otrzyma rekompensatę. Jej wysokość i sposób przekazania ustalą wraz z prezes KZN - podaje "Rzeczpospolita".

KZN będzie mógł tworzyć spółki celowe nie tylko jak dotychczas, z jednostkami samorządu terytorialnego, ale również ze spółkami Skarbu Państwa czy też funduszami inwestycyjnymi. Zmiana ta pozwoli na wspólne przedsięwzięcia z PFR Nieruchomości, czyli spółką, która buduje bloki w ramach programu "Mieszkanie+".

Pieniądze za przekazanie gruntów do państwowego banku ziemi otrzymają także Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Mienia Wojskowego. Otrzymają 90 proc. dochodów uzyskanych ze sprzedaży lub udostępnienia działek.

Zobacz: Mieszkanie+. Do końca 2019 roku decyzja ws. 100 tys. mieszkań

Znowelizowana ustawa rezygnuje także z tzw. czynszu normowanego. Jego wysokość miała zależeć m.in. od rodzaju umowy najmu oraz od miejscowości, w której znajdują się budynki wzniesione w programie "Mieszkanie+". Dzięki temu czynsz będzie bardziej elastyczny, by budowa mieszkań w tym programie opłacała się - zauważa "Rzeczpospolita".

Nowa ustawa wprowadza także zmiany w programie "Mieszkanie na Start". Po wejściu w życie nowych przepisów dopłaty do czynszów będę przysługiwały większej liczbie najemców. Zgodnie z nowelizacją jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma wsparcie, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekroczy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (wcześniej limit ten wynosił 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit ten zwiększany jest o 40 pkt proc., a nie o 30, jak do tej pory.

W ramach programu "Mieszkanie+" powstało 846 mieszkań. 480 z nich zostało zasiedlonych, do kolejnych niebawem wprowadzą się najemcy. Bloki wbudowano m.in. w Wałbrzychu i Gdyni. Trwa również budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Kępicach oraz Jarocinie - podaje Rzeczpospolita.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nieruchomości, mieszkanie+
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2019

AutmexRządowe głąby kapuściane!!! Chcecie mieć efekty programu to dajcie po 400 tys. każdemu młodemu małżeństwu posiadającemu akt własności działki i … Czytaj całość

20-05-2019

MajPrzez 3 lata 850 mieszkań w tym 480 zasiedlonych... Czyli na blisko 400 nie ma chętnych do zasiedlenia!!?? To oznacza KOMPLETNĄ KLAPĘ PROGRAMU!!!! W … Czytaj całość

20-05-2019

PiotrPo wyborach do parlamentu i wygranej postkomuny program na polecenie Niemiec zostanie skasowany !! a z czego będą żyły Niemieckie banki

Rozwiń komentarze (30)