Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"Mieszkanie+". Zmiany w rządowym programie. Sejm przyjął ustawę

30
Podziel się:

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Spółki celowe z udziałem banku ziemi oraz rynkowe czynsze z wyższymi dopłatami mają zwiększyć liczbę budowanych lokali w ramach programu "Mieszkanie+".

W ramach programu "Mieszkanie+" powstało 846 mieszkań. 480 z nich zostało zasiedlonych, do kolejnych niebawem wprowadzą się najemcy.
W ramach programu "Mieszkanie+" powstało 846 mieszkań. 480 z nich zostało zasiedlonych, do kolejnych niebawem wprowadzą się najemcy. (East News)
bEIOlvDV

Nowelizacja ma usprawnić funkcjonowanie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), czyli państwowego banku ziemi. Nowe przepisy umożliwiają pozyskiwanie nieruchomości m.in. należących do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. W zamian taka spółka otrzyma rekompensatę. Jej wysokość i sposób przekazania ustalą wraz z prezes KZN - podaje "Rzeczpospolita".

KZN będzie mógł tworzyć spółki celowe nie tylko jak dotychczas, z jednostkami samorządu terytorialnego, ale również ze spółkami Skarbu Państwa czy też funduszami inwestycyjnymi. Zmiana ta pozwoli na wspólne przedsięwzięcia z PFR Nieruchomości, czyli spółką, która buduje bloki w ramach programu "Mieszkanie+".

Pieniądze za przekazanie gruntów do państwowego banku ziemi otrzymają także Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Mienia Wojskowego. Otrzymają 90 proc. dochodów uzyskanych ze sprzedaży lub udostępnienia działek.

bEIOlvDX
Zobacz także: Zobacz: Mieszkanie+. Do końca 2019 roku decyzja ws. 100 tys. mieszkań

Znowelizowana ustawa rezygnuje także z tzw. czynszu normowanego. Jego wysokość miała zależeć m.in. od rodzaju umowy najmu oraz od miejscowości, w której znajdują się budynki wzniesione w programie "Mieszkanie+". Dzięki temu czynsz będzie bardziej elastyczny, by budowa mieszkań w tym programie opłacała się - zauważa "Rzeczpospolita".

Nowa ustawa wprowadza także zmiany w programie "Mieszkanie na Start". Po wejściu w życie nowych przepisów dopłaty do czynszów będę przysługiwały większej liczbie najemców. Zgodnie z nowelizacją jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma wsparcie, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekroczy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (wcześniej limit ten wynosił 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit ten zwiększany jest o 40 pkt proc., a nie o 30, jak do tej pory.

bEIOlvEd

W ramach programu "Mieszkanie+" powstało 846 mieszkań. 480 z nich zostało zasiedlonych, do kolejnych niebawem wprowadzą się najemcy. Bloki wbudowano m.in. w Wałbrzychu i Gdyni. Trwa również budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Kępicach oraz Jarocinie - podaje Rzeczpospolita.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIOlvEy
nieruchomości
KOMENTARZE
(30)
DOJOM
2 lata temu
frajerów głosujących na PIS, że aż wióry z sejfu podatników lecom
ronin
2 lata temu
Dlaczego na gruntach skarbu państwa i samorządów buduje się mieszkania dla wybranych .To Nasz majatek obywateli i tracimy go tylko po to by rząd mógl zrealizować kolejne rozdawnictwo.Nie sztuka budować taniej jak się przejmuje grunty pod zabudowę za friko.
kik
2 lata temu
ZNAM OSOBY WYNAJMUJĄCE SKROMNĄ KAWALERKĘ I PŁACĄ OK 1500 ZŁ A MIESZKANIE + MA BYĆ ZA 600 ZŁ,NIE ZNAM NIKOGO KTO BY Z TEGO NIE SKORZYSTAŁ,PROPAGANDĘ SZERZYSZ BO TEN RZĄD WPROWADZA WIELE PROPOZYCJI DLA LUDZI W TYM DLA MŁODYCH I NIE SĄDZĘ,ŻE MŁODZI Z TEGO NIE SĄ ZADOWOLENI,NIE BĘDZIE TAKIEGO ABY CHCIAŁ POWROTU POPRZEDNIKÓW BO NIBY PO CO?!
bEIOlvEz
Polak
2 lata temu
Czyli ceny mieszkań znowu do góry. Młodzi głosujcie na pis to dostaniecie kredy na mieszkanie.
mnh
2 lata temu
w ten program to nawet ciemny pisowski lud nie wierzy
...
Następna strona