Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Program Pałacyk+. Sellin: Ulga, by prywatni właściciele mieli możliwość renowacji

27
Podziel się:

Nawet 500 tys. zł można odliczyć od podatku, gdy kupi się lub wyremontuje zabytek. To ulga w Polskim Ładzie, którą media okrzyknęły programem pałacyk+. Wiceminister kultury Jarosław Sellin wyjaśnia, jakie intencje przyświecały rządowi przy tworzeniu ulgi na zabytki.

Program Pałacyk+. Sellin: Ulga, by prywatni właściciele mieli możliwość renowacji
Wiceminister kultury Jaroslaw Sellin. (East News, Pawel Wodzynski)

O ogromnej uldze, która znalazła się w Polskim Ładzie, money.pl napisało już w czwartek. Za tzw. pałacyk+ odpowiada prof. Magdalena Gawin, która - jak ustalił money.pl - ustąpiła miejsca w resorcie Jarosławowi Sellinowi, a sama przeszła do tworzonego przez siebie Instytutu Pileckiego.

Zobacz także: Pałac w Raszewach. Gdy tam weszli, aż zabrakło im słów

Do gigantycznej ulgi wiceminister kultury Jarosław Sellin odniósł się w programi "Tłit". - Intencja jest taka, żeby jak najwięcej zabytków w Polsce, które cały czas potrzebują renowacji i remontów, miały na nie szanse - tłumaczył.

Jak podkreślił, zabytki są naszym "czołowym dziedzictwem narodowym", a 70 proc. cudzoziemców przyjeżdżających do Polski robi to właśnie po to, żeby zwiedzać nasz kraj.

- Warto też angażować nie tylko środki publiczne. Warto, by poza środkami publicznymi właściciele zabytków, prywatni, mieli możliwość ich odnawiania i renowacj - powiedział wiceminister.

Zobacz także: Zobacz też: Jak firmy telekomunikacyjne dostosowują swoją strategię i ofertę do zmieniającego się świata?

Jak pisaliśmy w money.pl, inwestor, który zakupi nieruchomość wpisaną do rejestru zabytków, może od podstawy opodatkowania odliczyć nawet do 500 tys. zł. Wystarczy, że wykaże on, iż zabytek remontuje (choćby na kwotę 1 zł). Kwota odliczenia jest uzależniona od wielkości nieruchomości. Co więcej, nie ma również znaczenia, jak długo jest się właścicielem zabytku. Można zgarnąć odliczenie i od razu go sprzedać.

Kto może skorzystać z ulgi

Z komunikatu Ministerstwa Finansów wynika, że z ulgi na zabytki skorzystać mogą członkowie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy są współwłaścicielami zabytku, oraz indywidualni właściciele.

W przypadku pierwszej grupy do ulgi będzie uprawniać wpłata należności na fundusz remontowy. Właściciele indywidualni będą mogli natomiast z niej skorzystać pod warunkiem otrzymania faktury dokumentującej wydatki związane z zabytkiem na: prace konserwatorskie, prace restauratorskie, roboty budowlane.

Resort finansów tłumaczy

Jak wyjaśnia MF, ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania: 50 proc. kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków) lub wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków (nie więcej niż kwota odpowiadająca iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku). W tym drugim przypadku limit odliczenia na wszystkie inwestycje podatnika z tego tytułu nie może przekroczyć 500 tys. zł.

Ulga jest skierowana do podatników PIT opłacających podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Dbbb
2 lata temu
Ulga dla bezmajtków żeby ładnie mówili o partii …
Mam
2 lata temu
na oku pałac, kupować nie kupować bo zrobię konkurencję...
Polak
2 lata temu
No idziemy na całego w kierunku Oligarchów Rosyjskich... a żona mówiła zapisz się do Partii... kraść nauczysz się jakoś później.
Res
2 lata temu
Czyli zamiast inwestować w nowoczesność będą odnawiać zabytki. Czyli Polska stanie się bardziej feudalna.
Reforma pis
2 lata temu
Ok ale tylko dla tych gdzie jest darmowe muzeum dziedzictwa narodowego. W końcu chodzi o krzewienie kultury?
...
Następna strona