Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Przejęcie Browaru Leżajsk. Walczą, aby utrzymać produkcję piwa

25
Podziel się:

Do końca czerwca powinny zakończyć się rozmowy w sprawie przejęcia Browaru Leżajsk przez samorząd gminy i partnera prywatnego – zapowiedział wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko. Toczy się walka o zachowanie produkcji piwa.

Przejęcie Browaru Leżajsk. Walczą, aby utrzymać produkcję piwa
Browar Lezajsk (East News, Marek Zajdler)

Grupa Żywiec 7 lutego br. ogłosiła zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce i skupieniu jej w czterech browarach. W komunikacie poinformowała, że w związku z tym produkcja w Browarze Leżajsk zostanie zakończona w połowie roku.

Sobejko uczestniczył w poniedziałek w sesji sejmiku województwa podkarpackiego, który miał zdecydować o przyznaniu samorządowi wsparcia w kwocie 2 mln zł m.in. na utrzymanie produkcji piwa w browarze. Uchwała, którą zgłosiła Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza, nie została jednak przyjęta.

Jak powiedział Sobejko, gmina wraz z partnerem prywatnym, który na razie nie został ujawniony, złożyła ofertę przejęcia browaru.

Rozmowy trwają

"Rozmawiamy z Grupą Żywiec, która zgodziła się rozpocząć rozmowy bez warunków wstępnych. Rozmawiamy o przejęciu browaru wraz z możliwością kontynuacji produkcji piwa. Rozmowy trwają i jesteśmy zobligowani zapisami umowy o poufności i aby nie udzielać informacji o szczegółach tych rozmów" – powiedział wójt gminy Leżajsk.

Jego zdaniem wsparcie jakie otrzymała gmina w związku z informacją o planach zamknięcia browaru spowodowała, że Grupa Żywiec chce rozmawiać z samorządem bez "sztywnych warunków". Sobejko przypomniał, że pierwotnie Grupa chciała sprzedać browar, ale bez możliwości produkcji w Leżajsku piwa. - To się zmieniło i dla nas jest to bardzo istotne – dodał.

Chcemy, żeby główne rozmowy zakończyły się do końca czerwca. Tak, żebyśmy mogli przed sierpniem, kiedy produkcja w browarze zostanie zatrzymana, ten zakład przejąć. Jestem przekonany, że to się uda, to jest chyba jedyne rozwiązanie dla utrzymania tych miejsc pracy – powiedział Sobejko.

Sobejko tłumaczył, że samorząd mocno zaangażował się w pomoc browarowi, bo leży on na terenie gminy. Przypomniał, że wcześniej samorządowi udało uratować inny zakład z terenu gminy – Hortino. - Dzięki naszym działaniom ten zakład przetrwał i tutaj, w przypadku browaru, też chcemy podobny model zastosować. Będzie to takie partnerstwo publiczno-prywatne – powiedział.

Zachować produkcję piwa

Wójt podał, że z browarem związanych jest ponad 400 osób, to nie tylko pracownicy, ale również osoby, które współpracowały z zakładem. - W browarze chcemy zachować produkcję piwa, tak jak było do tej pory. Chcemy zaprosić do współpracy pracowników, żeby oni też mieli wpływ na kierunek rozwoju tego zakładu – zadeklarował Sobejko.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, tłumacząc w rozmowie, dlaczego uchwała dotycząca przekazania 2 mln zł gminie Leżajsk nie została przyjęta, podkreślił, że jest za wcześnie na takie decyzje.

-Toczą się rozmowy i nie możemy podejmować uchwał w tym momencie. Jest przedwcześnie na takie decyzje i musimy poczekać na rozstrzygnięcie rozmów – dodał. Ortyl zadeklarował, że jeśli sytuacja się wyjaśni, samorząd województwa na pewno będzie wspierał utrzymanie miejsc pracy w browarze w Leżajsku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
DAREK
2 miesiące temu
Proponuję by browar w Leżajsku przejął klasztor z Leżajska wtedy piwo będzie najlepsze .
Nic tam
4 miesiące temu
Och pamiętam 1977 i pierwszy Leżajski full
z UK
4 miesiące temu
Żywiec należy do Heineken a Heineken jest chiński ludzie dalej mają w głowie że to duński nie to jest chińska firma od dawna. Po dunczykach została tylko nazwa ponieważ pieniądze.Wszedziwe na świecie działają tak samo czyli niszczą markę lub wykupują i zwalniają
Gdańszczanin
4 miesiące temu
To kolejny przekret grupy Żywiec czyli Heinekena po zamknięciu browaru w Gdańsku, zniszczeniu marek Artus, Hevelius i zamknięciu połowy EB. Teraz czas na Leżajsk ale inne czasy. Za PO można było kraść i niszczyć co polskie do woli. Teraz są ludzie lokalni co walczą i mają wsparcie. Brawo Leżajsk ! Nie piję Żywca ani Heinekena !
Piotr Szuber
4 miesiące temu
Sprzedam fabryke samochodow bwez mozliwosci produkowania samochodow - to co? muzeum???
...
Następna strona