Notowania

Przejęcie FX Energy to 300 mln zł straty Orlenu. Prokuratura dostała zawiadomienie

Władze Orlenu złożyły zawiadomienie o gigantycznej niegospodarności w firmie - podaje RMF FM. Pod koniec 2015 roku doszło do zakupu spółki FX Energy. I ostro wtedy przepłacono.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)

Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, władze koncernu zawiadomiły śledczych o podejrzeniu gigantycznej niegospodarności. Miały się jej dopuścić poprzednie zarządy spółek Orlen oraz Orlen Upstream.

Chodzi o 300 mln zł wydane na zakup amerykańskiej spółki FX Energy. Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie.

- W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, współpracujemy z prokuraturą. Dla dobra prowadzonego śledztwa nie możemy udzielać jednak szczegółowych informacji na ten temat - podało money.pl biuro prasowe koncernu.

Zobacz też: Orlen pod rękę z PGE wybuduje farmę wiatrową na Bałtyku

Grudzień 2015 roku to była końcówka rządów w Orlenie Jacka Krawca. 17 grudnia 2015 roku zmienił go na stanowisku nominowany przez PiS Wojciech Jasiński. Zaledwie dwa dni wcześniej rozliczono wezwanie na akcje FX Energy.

Orlen Upstream kupił wtedy 67 proc. akcji amerykańskiej spółki za około 169 mln zł i ogłosił dodatkowy termin wykupu wszystkich pozostałych akcji.

Obecna analiza transakcji wykazuje, że nie miała ona ekonomicznego sensu. FX Energy miała wielkie zadłużenie, a wartość jej długów na koniec 2015 roku ponad dwuipółkrotnie przekraczała wartość aktywów - podaje RMF FM.

Za przejęcie zapłacono łącznie 83,1 mln dol., czyli w przeliczeniu 324,2 mln zł. Gdy uwzględnić zobowiązania kredytowe FX Energy, to wartość nabycia była większa - 125 mln dol., czyli w przeliczeniu 487,6 mln zł. Do ubiegłego roku firmę dokapitalizowano kwotą ponad 360 milionów złotych - między innymi poprzez emisję obligacji.

Gaz z łupków. Nie za dużo tego gazu

Czym zajmuje się FX Energy? Szuka ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce w złożach łupkowych.

"Aktywa FX Energy w Polsce znajdują się na dwóch obszarach (Płotki i Edge) zlokalizowanych na terenach Niżu Polskiego. Spółka dysponuje również blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim, sąsiadującym z posiadanymi przez ORLEN Upstream koncesjami (Wołomin oraz Garwolin) oraz prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w USA na terenie stanów Montana i Nevada" - pisano w momencie przejęcia.

Polska spółka zależna FX Energy przynosi straty. W ubiegłym roku była drugi raz z rzędu na minusie, tracąc 36 mln zł netto przy przychodach 64 mln zł. Sumując wyniki za trzy ostatnie lata wychodzi niemal równe zero.

W ubiegłym roku wydobywała gaz w ilości tysiąca baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, czyli o jedną szóstą mniej niż rok wcześniej. Zasoby w swoich złożach oceniała na 9,3 mln baryłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-09-2019

CHRISTOPHERI co ? teraz na to wpadli ? , po czterech latach ? , przed wyborami ? , zeby Holecka caly DZIENNIK TELEWIZYJNY miala o czym mowic ?

18-09-2019

AFERY 4 LAT PIS !!!1. Afera SKOK – gigantyczne pieniądze trafiają w nieznane miejsca, w tle politycy układu władzy; 2. Afera rolna – utrudnienie zakupu ziemi polskim … Czytaj całość

18-09-2019

KrotexGTHahaha przed wyborami szukaja haków, lepiej zajmijcie się swoim złodziejstwem , Fundacja Narodowa promujaca rzekomo Polskę w USA z Melem Gibsonem za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (120)