Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Przejęcie FX Energy to 300 mln zł straty Orlenu. Prokuratura dostała zawiadomienie

120
Podziel się:

Władze Orlenu złożyły zawiadomienie o gigantycznej niegospodarności w firmie - podaje RMF FM. Pod koniec 2015 roku doszło do zakupu spółki FX Energy. I ostro wtedy przepłacono.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)

Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, władze koncernu zawiadomiły śledczych o podejrzeniu gigantycznej niegospodarności. Miały się jej dopuścić poprzednie zarządy spółek Orlen oraz Orlen Upstream.

Chodzi o 300 mln zł wydane na zakup amerykańskiej spółki FX Energy. Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie.

- W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, współpracujemy z prokuraturą. Dla dobra prowadzonego śledztwa nie możemy udzielać jednak szczegółowych informacji na ten temat - podało money.pl biuro prasowe koncernu.

Zobacz też: Orlen pod rękę z PGE wybuduje farmę wiatrową na Bałtyku

Grudzień 2015 roku to była końcówka rządów w Orlenie Jacka Krawca. 17 grudnia 2015 roku zmienił go na stanowisku nominowany przez PiS Wojciech Jasiński. Zaledwie dwa dni wcześniej rozliczono wezwanie na akcje FX Energy.

Orlen Upstream kupił wtedy 67 proc. akcji amerykańskiej spółki za około 169 mln zł i ogłosił dodatkowy termin wykupu wszystkich pozostałych akcji.

Obecna analiza transakcji wykazuje, że nie miała ona ekonomicznego sensu. FX Energy miała wielkie zadłużenie, a wartość jej długów na koniec 2015 roku ponad dwuipółkrotnie przekraczała wartość aktywów - podaje RMF FM.

Za przejęcie zapłacono łącznie 83,1 mln dol., czyli w przeliczeniu 324,2 mln zł. Gdy uwzględnić zobowiązania kredytowe FX Energy, to wartość nabycia była większa - 125 mln dol., czyli w przeliczeniu 487,6 mln zł. Do ubiegłego roku firmę dokapitalizowano kwotą ponad 360 milionów złotych - między innymi poprzez emisję obligacji.

Gaz z łupków. Nie za dużo tego gazu

Czym zajmuje się FX Energy? Szuka ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce w złożach łupkowych.

"Aktywa FX Energy w Polsce znajdują się na dwóch obszarach (Płotki i Edge) zlokalizowanych na terenach Niżu Polskiego. Spółka dysponuje również blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim, sąsiadującym z posiadanymi przez ORLEN Upstream koncesjami (Wołomin oraz Garwolin) oraz prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w USA na terenie stanów Montana i Nevada" - pisano w momencie przejęcia.

Polska spółka zależna FX Energy przynosi straty. W ubiegłym roku była drugi raz z rzędu na minusie, tracąc 36 mln zł netto przy przychodach 64 mln zł. Sumując wyniki za trzy ostatnie lata wychodzi niemal równe zero.

W ubiegłym roku wydobywała gaz w ilości tysiąca baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, czyli o jedną szóstą mniej niż rok wcześniej. Zasoby w swoich złożach oceniała na 9,3 mln baryłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(120)
Ciekawie
5 lata temu
300 mln w piach a ile w kieszeń tego już nie napisano
Go
5 lata temu
Okzuje sie ze za rzadow po i psl w kazdym segmencie gospodarki tylko afery i zlodziejstwo, dlatego zaplaca za to zaglosujemy na pis
sok
5 lata temu
Przez ostatni rok akcje Orlenu spadły z 113 zł. za akcję do 93 zł. za akcję. Można sprawdzić na Orlen giełda.
kosma
5 lata temu
Co do tej pory robili prezesi Orlenu z nadania PiS ? Nagle przed wyborami okazało się, że w grudniu 2015 roku kupione akcje zadłużonej spółki w Ameryce ? Przecież to jest typowa zagrywka pod publiczkę !
Obw
5 lata temu
Się obudził....wójt ekspert
...
Następna strona