Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. W rok kosztorys poszedł w górę o ponad miliard złotych. A to nie koniec

362
Podziel się

Prestiż kosztuje – bo jak inaczej wytłumaczyć, że szacowane koszty przebudowy Mierzei Wiślanej wzrosły w ciągu roku z 990 mln zł do niemal 2 mld? Wcale nie ma pewności, czy za te pieniądze uda się zrealizować cała inwestycję.

Tak ma wyglądać Mierzeja po zakończeniu wszystkich prac. Droga do tego daleka
Tak ma wyglądać Mierzeja po zakończeniu wszystkich prac. Droga do tego daleka (Materiały prasowe)
bDIrvyXV

Koszty przekopu Mierzei Wiślanej rosną w oczach. Jeszcze w marcu 2019 r. rzecznik ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapewniał, że inwestycja, która ma ożywić okolice Elbląga, zamknie się w 880 milionach złotych. Później rzecznik mówił, że "kwota może się odrobinę zwiększyć", ale nie minął rok, a minister gospodarki morskiej już podbił cenę do 1,9 mld zł – informuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza".

Czym tłumaczyć tak znaczący wzrost ceny i czy można go było przewidzieć? Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wyjaśniła, że w połowie 2019 r. rząd zmienił wartość programu "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" i ustalił ją na 1,987 mld zł. Było to konieczne, bo rosnące ceny usług budowlanych uniemożliwiły zamknięcie się w pierwotnym kosztorysie.

bDIrvyXX

"Gazeta Wyborcza" wylicza, że na wzrost kosztów miały też wpłynąć m.in.: wykonanie obudowy brzegów rzeki Elbląg o długości 2,5 km; budowa sztucznej wyspy do odkładu urobku - choć pierwotnie odkładanie urobku planowano na brzegach Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej i inne, nie ujęte w początkowych założeniach prace.

Czy całość inwestycji uda się zamknąć w 2 miliardach złotych czy jest to nadal kwota szacunkowa? Raczej to drugie. Nie zostały jeszcze rozpisane przetargi na wiele prac, m.in. na budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym o długości 10,2 km. Nie wiadomo, jakie ceny zaproponują wykonawcy w tych postępowaniach. Dość powiedzieć, że w pierwszym etapie najtańsza oferta była o ćwierć miliard droższa od kwoty zaplanowanej przez Urząd Morski w Gdyni.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIrvyYy
KOMENTARZE
(362)
przekop
rok temu
Ceny ...usług budowlanych...wzrosły o 100% ale materiały staniały a pkb .....rośnie o 4%...
zeenek
rok temu
Wystarczy zakupic duzo lopat i zatrudnic WOT. Bedzie tanio i zajecie dla nowo powolanych sluzb.
kaz
rok temu
Hasło PIS Tusk budował autostrady ale za drogo to teraz będzie hasło a my budjemy jeszcze drożej.
bDIrvyYz
olo
rok temu
Elektorat Pisowski jest zadowolony ?? Cholerny ciemnogród !!!!
mały stalinek
rok temu
puszczam was w kanał, nawet ruskie już takich durnot nie robią, bo już przeszła choroba wiekopomnych inwestycji pomników, a Holendrzy by to przegrodzili, wypompowali i zasiali coś , to prawie 1000km2, głębokość średnia 3,7 m. No ludzie, czy wy macie po kolei pod deklem? Jarek to humanista, ale chyba są w pisie jacyś goście po technicznych szkołach, czy nie?
...
Następna strona