Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przekop Mierzei Wiślanej. W rok kosztorys poszedł w górę o ponad miliard złotych. A to nie koniec

Prestiż kosztuje – bo jak inaczej wytłumaczyć, że szacowane koszty przebudowy Mierzei Wiślanej wzrosły w ciągu roku z 990 mln zł do niemal 2 mld? Wcale nie ma pewności, czy za te pieniądze uda się zrealizować cała inwestycję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Tak ma wyglądać Mierzeja po zakończeniu wszystkich prac. Droga do tego daleka

Koszty przekopu Mierzei Wiślanej rosną w oczach. Jeszcze w marcu 2019 r. rzecznik ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapewniał, że inwestycja, która ma ożywić okolice Elbląga, zamknie się w 880 milionach złotych. Później rzecznik mówił, że "kwota może się odrobinę zwiększyć", ale nie minął rok, a minister gospodarki morskiej już podbił cenę do 1,9 mld zł – informuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza".

Czym tłumaczyć tak znaczący wzrost ceny i czy można go było przewidzieć? Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wyjaśniła, że w połowie 2019 r. rząd zmienił wartość programu "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" i ustalił ją na 1,987 mld zł. Było to konieczne, bo rosnące ceny usług budowlanych uniemożliwiły zamknięcie się w pierwotnym kosztorysie.

Mierzeja Wiślana. Inwestycja jest coraz droższa, zysk wątpliwy
Przekop Mierzei Wiślanej. Rząd wyda 2 mld zł na wątpliwą inwestycję

"Gazeta Wyborcza" wylicza, że na wzrost kosztów miały też wpłynąć m.in.: wykonanie obudowy brzegów rzeki Elbląg o długości 2,5 km; budowa sztucznej wyspy do odkładu urobku - choć pierwotnie odkładanie urobku planowano na brzegach Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej i inne, nie ujęte w początkowych założeniach prace.

Czy całość inwestycji uda się zamknąć w 2 miliardach złotych czy jest to nadal kwota szacunkowa? Raczej to drugie. Nie zostały jeszcze rozpisane przetargi na wiele prac, m.in. na budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym o długości 10,2 km. Nie wiadomo, jakie ceny zaproponują wykonawcy w tych postępowaniach. Dość powiedzieć, że w pierwszym etapie najtańsza oferta była o ćwierć miliard droższa od kwoty zaplanowanej przez Urząd Morski w Gdyni.

Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przekop mierzei wiślanej, elbląg, mierzeja wiślana, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2020

przekopCeny ...usług budowlanych...wzrosły o 100% ale materiały staniały a pkb .....rośnie o 4%...

26-02-2020

zeenekWystarczy zakupic duzo lopat i zatrudnic WOT. Bedzie tanio i zajecie dla nowo powolanych sluzb.

26-02-2020

kazHasło PIS Tusk budował autostrady ale za drogo to teraz będzie hasło a my budjemy jeszcze drożej.

Rozwiń komentarze (360)