Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. Wchodzimy w nowy etap budowy kanału

138
Podziel się:

Przebudowany zostanie tor wodny na rzece Elbląg, powstanie nowa przystań oraz most obrotowy nad rzeką. Umowa ma zostać podpisana na przełomie marca i kwietnia.

Przekop Mierzei Wiślanej. Wchodzimy w nowy etap budowy kanału
Przekop Mierzei Wiślanej (East News, Wojciech Strozyk, REPORTER)
bEJdBqnF

Niebawem ruszy II etap prac na Mierzei Wiślanej. Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, przetarg jest już rozstrzygnięty, a umowa ma zostać podpisana na przełomie marca i kwietnia.

Pierwszy etap budowy rozpoczął się w październiku 2019 roku. Według resortu infrastruktury, wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

Drugi etap to inwestycje uzupełniające do przekopu i budowy nowego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

bEJdBqnH

Obejmują one przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg, obudowę brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowych wałów ziemnych. Ale również budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki, oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo.

Zobacz także: Bursztyn z przekopu Mierzei. Gróbarczyk: są dwa złoża, po 900 i 500 kg

Jak zaznaczył dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, prace przy przekopie Mierzei Wiślanej i budowie kanału są na półmetku.

bEJdBqnN

- Można powiedzieć, że "jedziemy z górki". Budowa nabiera kształtów. Mówimy już o konkretnych zarysach, o wylewaniu betonu, o śluzie, o mostach, które widzimy i to są rzeczy, które nas napawają optymizmem" - powiedział.

Przypomnijmy, że całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJdBqoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(138)
Jacenty
7 miesięcy temu
Przetarg na przystanie dla kajaków już rozstrzygnięty?
kim
7 miesięcy temu
Popatrzcie na google satelita. W Elblągu nie ma portu tylko jakaś szopa z małym dzwigiem. Natomiast kilka przystani jachtowych i to oni ci obajtkowie potrzebują szybkiego wypłynięcia na Bałtyk.
argo
7 miesięcy temu
kanał dla floty jachtów Łobajtka czy działki żony kłamczuszka tam są?
bEJdBqoj
wrr
7 miesięcy temu
trochę nie ta skala ale co może wiedzieć ktoś o poziome edukacji Czarnka?
fg78
7 miesięcy temu
Sa filmy na bieząco na You tubie jak idzie budowa.
...
Następna strona