Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KOS
|

Mierzeja Wiślana bez skarbu? Bursztyn jest, ale nikt go nie wydobywa

342
Podziel się:

Blisko 7 ton bursztynu może być w pobliżu Mierzei Wiślanej, gdzie trwają prace przy przekopie i budowie kanału. Jak dotąd wydobyto jednak zaledwie 17 kg cennego kruszcu. I dużo więcej go nie będzie.

Mierzeja Wiślana bez skarbu? Bursztyn jest, ale nikt go nie wydobywa
Przekop Mierzei Wiślanej. Bursztyn jest, ale jego wydobycie jest nieopłacalne. (East News)

Takie informacje przekazało Ministerstwie Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytania posłów Lewicy. W interpelacji poselskiej pytali, co się stało z legendarnymi złożami.

- Zasoby bilansowe bursztynu określone w Dokumentacji geologicznej złoża bursztynu Kąty Rybackie wynoszą 6,9 ton bursztynu - napisał w odpowiedzi Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska. Dodał też, że jak dotąd wydobyto z tego złoża zaledwie 17 kg.

Powód? Bursztyn jest, ale jego wydobycie nie jest opłacalne. Po prostu jego kopanie jest zbyt drogie.

- Te 17 kilogramów bursztynu, to jest ilość zabezpieczona w trakcie robót budowlanych. Wykonawca ma przyjęte specjalne procedury, jeżeli chodzi o zabezpieczenie znalezionego bursztynu. Były one przedmiotem kontroli Okręgowego Urzędu Górniczego, który nie zgłosił żadnych zastrzeżeń w tym temacie - wyjaśniła w rozmowie z TVN24 Biznes Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Zobacz także: Bursztyn z przekopu Mierzei. Gróbarczyk: są dwa złoża, po 900 i 500 kg

To samo mówił kilka tygodni temu Marek Gróbarczyk, który jako minister odpowiadał za tę inwestycję.

-  Są dwa złoża: A i B - jedno 900 kg, drugie 500 kg. To ilości, które są dzisiaj potwierdzane, a ostatecznie zostaną potwierdzone, gdy zakończą się prace ziemne. Na teraz bursztyn wydobywa wykonawca, który ma specjalną umową i zobowiązania w zakresie wydobycia, przygotowania i przekazania tego kruszcu do Skarbu Państwa - przekazał nam we wrześniu zeszłego roku.

Przekop Mierzei Wiślanej ma sprawić, że będzie możliwa żegluga do Elbląga. Dziś, aby dostać się do tego portu dostać statki muszą przepływać przez cieśninę leżącą na terenie Rosji, a nasi sąsiedzi często transporty blokowali. Inwestycja budzi jednak kontrowersje. Po pierwsze ze względów ekologicznych, po drugie ekonomicznych.

Koszt jej wykonania zwiększył się z początkowo planowanych ok. 900 mln zł do aż 2 mld zł. Pieniądze na przekop rząd przeznaczył w listopadzie zeszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(342)
tomek
3 lata temu
złoże i jego wartość wymyślili dziennikarze, a teraz próbują szczuć w oparciu o to co wymyślili, nikt racjonalnie się wcześniej do tych wymyślonych ilości i wartości nie odnosił, to trochę tak jak wartość kruszców na planetoidzie Psyche (biliony dolarów) tylko trzeba je przywieźć!
bbbMMMMM99999...
3 lata temu
Bursztyn i jego niekończące się zasoby to legendy. To legendy niedzielnych podróżników nad morze którym morze wyrzuciło 1 (jeden) kamień pod nogi. Gdybyście nie wiedzieli mierzeja wiślana nie istniała 500 lat temu. tu nie ma super naturalnych zasobów.
Wspaniałą maj...
3 lata temu
Nie trzeba w ydobywac rybacy łowią w sieci , bursztyn wypłynął niekontrolowanie, majówka pod znakiem zbierania bursztynu , cala polska rusza na Kanał " bursztynek", " jantarek" , ktora nazwa kanalù ładniejsza? Trudno zdecydować. Może wybiezemy erazem.
Mann
3 lata temu
Bursztynu jest bardzo dużo, a zbierają i zarabiają tzw. mrówki.
***** ***
3 lata temu
brawo pis ! sztandarowa inwestycia z pokryciem ! to, co zarobicie z tego tego burstynu to wasza wartosc ! tyle jest warty caly pis !
...
Następna strona