Trwa ładowanie...
bDHIMFSd

Notowania

Bursztyn – Wszystkie wiadomości

190
17.09.2020 15:53

BURSZTYN
 / 
Bursztyn z przekopu Mierzei. Gróbarczyk: są dwa złoża, po 900 i 500 kg

Ile ostatecznie uda się wykopać bursztynu przy przekopie Mierzei Wiślanej? - Nie mamy żadnych nowych informacji. Są dwa złoża: A i B - jedno 900 kg, drugie 500 kg. To ilości, które są dzisiaj potwierdzane, a ostatecznie zostaną potwierdzone, gdy zakończą się prace ziemne. Na teraz bursztyn wydobywa wykonawca, który ma specjalną umową i zobowiązania w zakresie wydobycia, przygotowania i przekazania tego kruszcu do Skarbu Państwa - powiedział w programie "Newsroom" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Przekażemy opinii publicznej konkretne dane, gdy już będziemy mieli ten bursztyn wydobyty - dodał.

205
30.07.2020 11:44

BURSZTYN
 / 
Bursztyn z przekopu Mierzei. Atrakcja turystyczna zamiast wielkiego wydobycia

Co z bursztynowym skarbem na przekopie Mierzei Wiślanej? - Chciałbym, żeby było go kilkaset ton. Wszystko zależy od tego, ile faktycznie go się tam znajduje. Rozbieżności jeszcze przez jakiś czas będą nam towarzyszyć, bo mamy bardzo sztywne umowy podpisane z wykonawcą, jeśli chodzi o wydobycie bursztynu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Nie budujemy kopalni, budujemy kanał przez Mierzeję, kopiemy tylko do pewnej głębokości. Nasze pomiary wskazują, że bursztynu nie będzie aż tyle, ile byśmy chcieli. Przy złożu północnym bursztyn jest tak rozproszony i w zbyt małym granulacie. Będzie to pewnego rodzaju atrakcja turystyczna. Mam nadzieję, że w niższych warstwach dokopiemy się do bardziej wartościowych okazów - dodał.

4
30.07.2020 9:01

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Przekop Mierzei Wiślanej. Ile budżet zarobi na bursztynie?

Dziś w "Money. To się liczy" gościem będzie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Pytamy m.on. o postępy przekopu Mierzei Wiślanej. W drugiej części o najczęstszych oszustwach konsumentów podczas wakacji mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Zapraszamy od 9.15.

280
24.07.2020 12:20

PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ
 / 
Bursztyn w Mierzei Wiślanej. Wiemy, ile go będzie i kto zapłaci za wydobycie

- W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej ma się znajdować niemal 7 ton bursztynu - brzmiały sensacyjne informacje z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort gospodarki morskiej prostuje - złoża są faktycznie gigantyczne, ale wydobyć można tylko 500 kilogramów. Wiemy, co ma się z nimi stać.

618
23.07.2020 10:31

MIERZEJA WISLANA
 / 
Bursztyn na Mierzei Wiślanej. Jest go kilka razy więcej niż szacował rząd?

- Złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej wynoszą 6,9 tony - taką informację przekazał w czwartek posłom wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. To kilka razy więcej niż w zeszłym roku podawał resort gospodarki morskiej. Wówczas była mowa o 1,4 tony. Po południu ministerstwo zaprzeczyło jednak doniesieniom wiceministra.

bDHIMFSf
688
02.06.2020 12:59

BURSZTYN
 / 
Złoża bursztynu na terenie przekopu Mierzei. Mają być warte 1,4 mln zł

- 1,4 mln zł może być wart bursztyn, którego złoża znajdują się na terenie przekopu Mierzei Wiślanej - powiedział w programie "Money. To Się Liczy" minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. - Zgodnie z umową wykonawca inwestycji ma przekazać służbom geologicznym cały urobek - dodał. Na terenie budowy mają się znajdować dwa złoża bursztynu. Jak wyjaśniał minister, cały proces wydobycia mają nadzorować służby geologiczne. - Myślę, że to będzie bardzo duża atrakcja turystyczna, bo każdy, kto jedzie nad morze, chce znaleźć bursztyn - ocenił Gróbarczyk.

84
10.07.2019 15:06

BURSZTYN
 / 
Przekop Mierzei Wiślanej. Bursztynu za mało, konieczne wsparcie z budżetu

- W połowie miesiąca powinien być znany wykonawca przekopu Mierzei Wiślanej - mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Minister odniósł się też do wiadomości, jakoby bursztyn z terenów przekopu miał pozwolić sfinansować inwestycję. - Szacujemy tę wartość bursztynu na kwotę na 1 mln 400 tys. zł, a więc jest to wartość będąca małą częścią inwestycji - mówił minister.

45
15.05.2019 12:36

INWESTYCJE
 / 
Bursztyn na drodze przekopu mierzei. Oszacowali jego wartość

1,4 mln zł w bursztynie może zalegać na terenie przekopu przez Mierzeję Wiślaną - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To ułamek tego, o czym rządzący mówili w 2016 r.

133
03.05.2019 8:59

BURSZTYN
 / 
Bursztyn na Mierzei Wiślanej. "Nie w takich ilościach jak krążą legendy"

W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej mają znajdować się dwa złoża bursztynu, ale o ich wartości i dokładanym położeniu niewiele można na razie powiedzieć.- Byłbym ostrożny; bursztyn jest, ale nie w takich ilościach jak krążą legendy - mówi były prezydent Elbląga Jerzy Wilk (PiS). Na dodatek, jak zwracają uwagę eksperci, nie ma gwarancji, że złoża te nadal są nienaruszone.

bDHIMFSl
22
23.04.2019 19:29

MINISTERSTWO ŚRODOWISKA
 / 
Nielegalne wydobycie bursztynu. Resort chce dotkliwych kar - od 400 tys. zł w górę

Nielegalne wydobycie bursztynu powinno być przestępstwem, a nie tylko wykroczeniem. Tylko wyższe kary mogą zniechęcić tych, którzy parają się nielegalnym poszukiwaniem - uważa resort środowiska.

15
21.04.2019 7:56

BURSZTYN
 / 
Bursztyn w Polsce pochodzi głównie z przemytu lub nielegalnego wydobycia

- Na Bałtyku mamy jedną koncesję na wydobycie bursztynu, to jest ok. 200-300 kg rocznie. A na rynku jest od 10 do kilkunastu ton bursztynu rocznie. Oficjalnie importu nie ma. (...) To jest albo przemyt albo nielegalne wydobycie bardzo niszczące złoża i środowisko - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju.

134
03.04.2019 9:42

BURSZTYN
 / 
Złoża bursztynu pod Mierzeją Wiślaną. Minister uchyla rąbka tajemnicy

- Kończymy badania nad złożami bursztynu pod Mierzeją Wiślaną. W najbliższym czasie zorganizujemy konferencję prasową, podczas której poinformujemy o szczegółach - zapowiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyznał, że tylko jedno z dwóch odkrytych złóż nadaje się do eksploatacji - bursztyn w drugim jest za bardzo rozproszony. Dodał też, że zyski z wydobycia nie będą kolosalne i sięgną kilku milionów złotych.

482
12.03.2019 21:31

BURSZTYN
 / 
Przekop Mierzei Wiślanej. Natrafili na złoża bursztynu

- Na razie udało nam się tylko potwierdzić, że są tam dwa złoża. Wszystko będziemy wiedzieć jeszcze w tym roku. Wydobycie musi się odbyć wraz z trwaniem robót budowlanych przy Mierzei - mówi money.pl Michał Kania z resortu gospodarki morskiej.

bDHIMFSm
41
04.11.2017 20:00

BURSZTYN
 / 
Polski hit eksportowy. Naszego bursztynu pożądają nawet Chińczycy

O ile jeszcze 30 lat temu podczas spaceru nad Bałtykiem można było znaleźć dużą bryłę bursztynu, to teraz się to praktycznie nie zdarza. Ale ma to też dobrą stronę. Biżuteria z bursztynem, która przez lata kojarzyła się z bazarem i koralami babci, staje się jednym z największych polskich hitów eksportowych.

69
20.12.2016 10:38

BURSZTYN
 / 
Ogromne złoża w okolicach Słupska. Nawet 20 ton bursztynu

Wydobycie powinno ruszyć w pierwszej połowie 2017 roku.

132
01.09.2016 6:00

BURSZTYN
 / 
Rząd wykończy polski bursztyn? Szykuje 80-krotne podwyżki, branża załamuje ręce

Nawet 400 tys. zł kary za nielegalne wydobycie bursztynu i prawie 80-krotny wzrost opłaty eksploatacyjnej za kilogram wydobytego surowca przewiduje nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego, przygotowywana właśnie w Ministerstwie Środowiska.

140
29.07.2016 15:32

BURSZTYN
 / 
Przekop Mierzei Wiślanej da Polsce miliony? Oto, co można spod niej wydobyć

PiS chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Oprócz zapowiadanego przekopania Mierzei Wiślanej, chce również wydobyć gigantyczne złoża bursztynu.

12.10.2015 11:54

BURSZTYN
 / 
Na Wołyniu i Polesiu trwa wojna bursztynowa

Setki uzbrojonych milicjantów i transportery opancerzone z jednej strony - tysiące zdesperowanych ludzi i bursztynowa mafia z drugiej. Na Wołyniu i ukraińskim Polesiu od kilku miesięcy trwa wojna o prawo wydobycia bursztynu.