Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
A.Z.
|
aktualizacja

Bursztyn na Mierzei Wiślanej. Jest go kilka razy więcej niż szacował rząd?

617
Podziel się:

- Złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej wynoszą 6,9 tony - taką informację przekazał w czwartek posłom wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. To kilka razy więcej niż w zeszłym roku podawał resort gospodarki morskiej. Wówczas była mowa o 1,4 tony. Po południu ministerstwo zaprzeczyło jednak doniesieniom wiceministra.

Wiceminister z MAP mówi, że bursztynu jest 6,9 tony. Wcześniej była mowa o 1,4 tony.
Wiceminister z MAP mówi, że bursztynu jest 6,9 tony. Wcześniej była mowa o 1,4 tony. (PAP)

Małecki wyjaśniał w Sejmie, że dane o wielkości złoża oszacowano na podstawie badań geologicznych związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. - W ramach przygotowań do inwestycji zostały wykonane badania geologiczne celem udokumentowania zasobów bursztynu. Po wykonaniu badań minister środowiska zatwierdził dokumentację geologiczną złoża bursztynu Kąty Rybackie (...), z ilością zasobów wynoszących 6,9 tony bursztynu - oświadczył wiceminister.

Podał też, że prace na przekopie nie dotarły do złoża i nie ma też doniesień o nielegalnym wydobyciu bursztynu. Dlatego - jak mówił - na razie nie ma powodów, by w sprawę włączył się nadzór górniczy. Zaznaczył jednak, że zwrócił się do nadzoru górniczego o zbadanie sprawy.

Zobacz także: Dobroczynność a COVID-19" badanie przeprowadzone na zlecenie Orange. Jak pomagamy osobom starszym

Marek Rutka (Lewica)
, który zwrócił się o informację o złożach bursztynu, ocenił, że wyjaśnienia MAP są niekompletne. Jego zdaniem z danych przekazywanych przez resort gospodarki morskiej wynika, że prace na przekopie są już zaawansowane w 50 proc. Chciał też wiedzieć, kto ma czerpać zyski z eksploatacji złoża. - Cena bursztynu przekracza cenę srebra i może sięgać 20 tys. zł za kilogram - mówił.

Resort gospodarki morskiej tymczasem szacuje wartość złoża bursztynu na przekopie na 1,4 mln zł. Taki szacunek podawał jeszcze w połowie lipca minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk w programie "Money. To się liczy". Rzecz jednak w tym, że ta kwota odnosi się do założenia, że złoże bursztynu to 1,4 tony.

W zeszłym roku minister Gróbarczyk wyjaśniał to dokładnie. - Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej jest ok. 1,4 tony bursztynu o szacunkowej wartości 1,4 mln zł - mówił wówczas na konferencji prasowej Dodał, że do obliczeń zastosowano szacunkowy przelicznik 1 tys. zł za kilogram.

W czwartek po południu resort naprostował wypowiedź wiceministra. "Informujemy, że na terenie budowy przekopu Mierzei Wiślanej znajdują się dwa złoża bursztynu: 900 kg i 500 kg. Przy czym tylko jedno z nich nadaje się do wydobycia - napisało ministerstwo na Twitterze. "Wartość 6,9 tony to ilość bursztynu, która znajduje się na całej Mierzei Wiślanej, nie zaś na terenie samej budowy" - dodano.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(617)
Ks 13
2 lata temu
Na jakiej glebokosci to cudo
xxx
2 lata temu
POLSKA bedzie bogatsza i nie zbankrutuje jak zyczy opozycja. -- Dobrze , że Trzaskowski nie rządzi, bo nie było by ani bursztynu ani mierzei. - PO, już nigdy nie dojdziecie do władzy... złodziejom dziękujemy za ich nierządy !!!! -- Dobrze, też że Nowak z Tuskiem i Sikorskim, tym się nie zajmują, bo zapewne,byłoby dużo mniej tego bursztynu niż szacowali. To tak A propos budowanych dróg na Ukrainie, przypominam, że na te drogi składała się cała Unia, czyli Polacy również. Okradali biedny kraj, jakim jest Ukraina.
sdfd
2 lata temu
dwa dni temu pisaliście , że tona, że zle oszacowali itp. Co z wami
TU SIĘ ZGINA ...
2 lata temu
Już ,,lewica -pie.....a,, myśli jak zajumać...coś tam, coś tam... Peowcy sądzą po sobie gdyby to za ich czasów przekopywano to bursztynu nie ma i nie będzie a tak na marginesie zawsze zle ciągłe jątrzenie za chwile się okaże że bursztyn ma kolory tęczy i należy się tylko jednej grupie społecznej
Ja
2 lata temu
Całe szczęście, że PO nie rządzi, bo byśmy w Polsce nawet zapachu tego bursztynu nie poczuli. A swoją drogą, kto był przeciwny przekopowi mierzei to teraz nie powinien zabierać głosu w tej sprawie.-- Najbardziej boli POwców, że nie będą mogli ukraść tego bursztynu, dlatego na szczęście dla Polski i Polaków ich nierządy już się skończyły
...
Następna strona