Notowania

Bursztyn na drodze przekopu mierzei. Oszacowali jego wartość

1,4 mln zł w bursztynie może zalegać na terenie przekopu przez Mierzeję Wiślaną - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To ułamek tego, o czym rządzący mówili w 2016 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Wydobycie całości zalegającego na terenie przekopu bursztynu okazuje się nieopłacalne

Blisko 1,5 t bursztynu wartego 1,4 mln zł może znajdować się - według szacunków Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - na terenie przekopu Mierzei Wiślanej - poinformował minister Marek Gróbarczyk podczas wspólnej konferencji z szefem Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jak podaje RMF, tak zwane złożone północne może zawierać 900 kg surowca, południowe około 500 kilogramów. Co jednak ciekawe, wydobycie całości jest nieopłacalne. Kosztowałoby ok. 6 mln zł.

W związku z tym, w planach resortu jest pozyskanie jedynie bursztynu z mniejszego złoża. Ten, wart ok. 500 tys. zł, można wydobyć za mniej więcej 385 tys. zł. To koszt przesiania urobku, który zostać ma uzyskany podczas kopania kanału - podaje RMF.

Pomysł na Biznes: Manufaktura torebek inna niż wszystkie

Szacunki są rozczarowujące, bo już w połowie 2016 r. rządzący deklarowali, że przekop może być inwestycją samofinansującą się właśnie dzięki bursztynowi. Jarosław Sellin, wiceminister kultury, mówił wtedy, że prawdopodobnie będzie możliwe wydobycie ton bursztynu z tego miejsca.

Sellin zasugerował wręcz, że państwo mogłoby się na tym wzbogacić o około... 880 mln zł, czyli dokładnie tyle, ile ma kosztować sama operacja przekopania Mierzei Wiślanej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2019

DkZa PO tylko kradli a jednak Jarek robi robotę brawo

15-05-2019

WazziTo cała pisowska ekonomia

15-05-2019

fakPISmoże na karme dla kota wystarczy....

Rozwiń komentarze (42)