Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Przesyłka z sądu bez tajemnic. RPO zabrał głos

18
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się skargą jednego z obywateli, który zgłosił, że na przesyłce z sądu znalazły się zbyt szczegółowe dane. Rzecznik przyznał mu rację.

"Wezw+odp. pozwu", "odp. pisma powódki" - to tylko niektóre adnotacje znalezione na przesyłkach
"Wezw+odp. pozwu", "odp. pisma powódki" - to tylko niektóre adnotacje znalezione na przesyłkach (PAP, Tomasz Gzell)

Jak pisze "Rzeczpospolita", jeden z obywateli otrzymał przesyłkę z sądu, a na kopercie umieszczane były informacje dotyczące zawartości, w tym m.in. termin rozprawy.

"Wezw+odp. pozwu", "odp. pisma powódki" - to tylko niektóre adnotacje znalezione na przesyłkach. Zdaniem obywatela było to naruszenie tajemnicy korespondencji, bo de facto od razu wiadomo, co jest w kopercie. I może się o tym dowiedzieć np. listonosz.

Problemem jest już nawet podanie terminy rozprawy.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Skoro wokandy sądowe są zanonimizowane i na ich podstawie nie można uzyskać informacji o stronach postępowania, to w rezultacie podania takiej informacji na kopercie z nazwiskiem adresata nieuprawnione osoby mogą poznać informacje, które nie powinny być ujawniane - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jedyna dopuszczalna na kopercie informacja to data nadania przesyłki i sygnatura akt. Wszystko co ponad to może naruszać tajemnicę korespondencji i budzi wątpliwości RPO.

Rzecznik wysłał nawet pismo do prezesa sądu, w którym domaga się podstaw umieszczenia tego typu informacji na kopertach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Nin
4 lata temu
To nic. Ostatnio w S. - Dentysta. Drzwi otwarte na poczekalnię. Pani zapisująca pacjenta głośno pyta o dane, powtarza, pyta o telefon. Dentysta recytuje przegląd uzębienia. Słyszą wszyscy. Żenujące. Drugi pacjent za zasłonką, nawet nie za ścianą. On słyszy i słyszy cała poczekalnia. I tak wygląda nasze polskie RODO. Głęboki PRL jeszcze.
Rs
4 lata temu
Od kiedy to wokandy są anonimowe. W Sosnowcu i Dąbrowie G. W sądzie przed drzwiami Sal rozpraw w ogólnodostępnych korytarzach podane są nazwiska , paragrafy, terminy rozpraw. Sędzia na rozprawie czyta oskarżonego dokładny adres zamieszkania poszkodowanej, żeby ta mogła potem grozić.
wolak
4 lata temu
i co mi zrobicie ,,jak nie mam waszego płaszcza"???, co tam ochrona danych urzędnik sądu ma rację, a na poważnie na wyroku jest nazwisko sędziego, ktory wydaje wyrok, a na liscie poparcia sedziów do tzw. KRS już nie może być??, oświadczenia majątkowe sedziów też jest nazwisko więc co PiS-owskie hipokryci????
LeVus
4 lata temu
Ciekawe kto za to beknie????? ......jak to kto????? OBYWATEL NIKT......
ryjo
4 lata temu
U nas pisze się sygnaturę sprawy. to wszystko.