Trwa ładowanie...
bDIJwCOd

Notowania

Rpo – Wszystkie wiadomości

207
09.02.2021 7:14

RPO
 / 
Kara za brak maseczki. Sąd Najwyższy zajmie się sprawą

To kolejna kasacja Rzecznika Praw Obywatelskich, dzięki której SN będzie mógł się wypowiedzieć co do zasadności karania obywateli za ograniczenia.

118
26.01.2021 8:04

PRAWO
 / 
Syn ma zapłacić zaległy czynsz rodziców, choć z nimi nie mieszkał. Bodnar interweniuje

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar składa skargę do Sądu Najwyższego po kontrowersyjnym wyroku.

173
10.11.2020 12:47

GOSPODARKA
 / 
Konstytucja powstrzyma podwyżki opłat za śmieci? "To często pseudopodatek"

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich naliczanie opłat za wywóz śmieci łamie konstytucyjne zasady równości wobec prawa. Stąd interwencja u ministra klimatu i apel o zmianę przepisów. - Dziś te opłaty często są pseudopodatkiem - mówi money.pl konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

94
10.11.2020 9:01

OPŁATY ZA WYWÓZ ŚMIECI
 / 
Opłaty za wywóz śmieci. RPO: nie może być tak, że co gmina, to inne zasady

Polacy skarżą się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na gwałtownie rosnące koszty wywozu śmieci oraz na to, że gminy ustalają opłaty śmieciowe w różny sposób. RPO chciałby, aby minister środowiska doprecyzował przepisy ustawy o utrzymaniu czystości w gminach.

22
02.11.2020 15:43

TVN
 / 
"Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej". KRRiT protestuje, Adam Bodnar komentuje

KRRiT wzywa TVN24 do nieużywania zwrotu "Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej". Nie obawia się, że jeśli TVN by się nie podporządkował, to nie zostanie mu przedłużona koncesja na nadawanie? - zapytał Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, Marek Kacprzak, prowadzący program Newsroom. - Myślę, że takiej groźby nie ma - odparł. Zaznaczył, że wielokrotnie były podejmowane próby w odniesieniu do TVN i zawsze się to kończyło jakimś konfliktem dyplomatycznym na linii Polska-Stany Zjednoczone. Zaznaczył, że jednak niepokoi go brak konsekwentnego podejścia KRRiT. - Wczoraj pisałem artykuł naukowy, (...) analizowałem wystąpienia, a raczej brak wystąpień KRRiT w kontekście nienawistnych, wręcz antysemickich przekazów, jakie pojawiały się w mediach. Wtedy KRRiT milczała, a teraz nagle przejmuje się używaniem zbitki językowej, która jest uprawniona ze względu na to, kto przewodniczy Trybunałowi Konstytucyjnemu - mówił Adam Bodnar.

bDIJwCOf
44
15.10.2020 22:15

RPO
 / 
Zatrzymanie Giertycha. Bodnar: okoliczności i styl zatrzymania wymagają wyjaśnień

Okoliczności i styl zatrzymania mecenasa Romana Giertycha muszą budzić najwyższy niepokój i wymagają wyjaśnień - napisał wieczornym oświadczeniu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Nawiązując do zasłabnięcia Giertycha, podkreślił, że to państwo odpowiada za zdrowie zatrzymanego.

332
29.09.2020 11:07

PILNE
 / 
Koronawirus. Adam Bodnar: "Niestety również mnie wirus dosięgnął"

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ma pozytywny wynik testu na COVID-19.

40
03.09.2020 15:57

POLICJA
 / 
Mandat za brak maseczki. Bodnar: przepisy do zmiany, zaniedbanie rządu

Z jednej strony obowiązuje w Polsce nakaz noszenia maseczek np. w sklepach, z drugiej, kasjerka z Suwałk, która nie obsłużyła klientki bez maseczki, dostała grzywnę. Czy zatem nie należy przyjmować mandatów za brak maseczki? - Zależy jak do tego podchodzimy. Ja, jako obywatel, gdybym był w takiej sytuacji, gdybym wiedział, że to był mój błąd, że zaniedbałem i naraziłem osoby, które były ze mną w sklepie, to bym zapłacił. Chyba, że byłaby to horrendalna, absurdalna kwota, rzędu 10 tys. zł, to zastanawiałbym się nad skalą kary, ale nie nad winą - powiedział w programie "Newsroom" Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Niestety są osoby, które do tej kwestii podchodzą ideowo. Nie wierzą, że jest pandemia, że wszyscy jesteśmy zagrożeni. Wtedy szukają każdego możliwego argumentu i pewnie pójdą do sądu i to sąd będzie musiał rozstrzygać, czy nałożenie takiej kary było zasadne, w świetle tego, że przepisy są niewystarczająco precyzyjne. Przepisy już dawno powinny być zmienione, ale zostało to zaniedbane przez rząd - dodał.

15
03.09.2020 15:18

PRZEPISY
 / 
Obowiązkowe maseczki to bezprawie? Bodnar: dotknięte wadą prawną

Sąd ukarał ekspedientkę, która odmówiła obsługi klientce bez maseczki. - Takich spraw będzie więcej. Faktycznie przepisy nakazujące noszenie maseczek są dotknięte wadą. Mówią, że obowiązek można nałożyć na chorego lub osobę podejrzaną o chorowanie, ale nie na wszystkich. Wskazywałem na to premierowi, ale bez skutku - powiedział w programie "Newsroom" Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Nawet jeśli przepisy są wadliwe, to odpowiedzialność do współobywateli, do ekspedientów, do osób, z którymi się spotykamy, nakazuje noszenie maseczek. Osoba pracująca w sklepie ma polecenie od przełożonych, może czuć się też zagrożona i, moim zdaniem, może wymagać od klientów, by nosili maseczek - dodał i podkreślił, że ekspedienci w sklepie nie są od interpretacji zgodności przepisów z konstytucją.

bDIJwCOl
18
31.08.2020 16:49

MASECZKI
 / 
Rzecznik Praw obywatelskich krytykuje przepisy o noszeniu maseczek w sklepach

Przepisy zobowiązujące do noszenia maseczek w sklepach i centrach są wadliwe - twierdzi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Uchwalono je bez odpowiedniej podstawy prawnej.

17
03.08.2020 20:46

TVP
 / 
RPO: Umowy zawierane przez TVP naruszają wolność słowa

Rzecznik Praw Obywatelskich krytykuje umowy, które Telewizja Polska zawiera z aktorami. W umowach znajdują się klauzule, które zakazują im wyrażanie własnych poglądów politycznych w mediach społecznościowych.

147
29.07.2020 17:04

MASECZKI
 / 
Koronawirus. Nie trzeba mieć poświadczenia, że zdrowie nie pozwala na noszenie maseczek

Choć obowiązek noszenia maseczek ochronnych nie zniknął całkowicie, to nie da się ustalić, kto rzeczywiście ma zdrowotne przeciwwskazania do zasłaniania ust i nosa. Dane o stanie zdrowia są bowiem danymi wrażliwymi, a te podlegają ochronie - tłumaczy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

3
08.07.2020 17:48

KRRIT
 / 
Abonament RTV. Rzecznik Praw Obywatelskich staje w obronie chorego, który nie płacił

Chory na raka i bezrobotny zwrócił się Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o umorzenie długu z tytułu abonamentu RTV. Tymczasem już miesiąc później skarbówka wyegzekwowała dług, a KRRiT w związku z tym umorzył główną część sprawy, co podtrzymał sąd administracyjny. Teraz RPO zaskarżył orzeczenie sądu.

bDIJwCOm
14
28.05.2020 14:04

PROTEST PRZEDSIĘBIORCÓW
 / 
PKP Intercity zbierało informacje o jadących na protest. Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje

RPO pisze do prezesa Intercity z interwencją w sprawie zbierania danych osób, które jechały pociągami na Protest Przedsiębiorców w Warszawie.

987
26.05.2020 8:01

RPO
 / 
Koronawirus w Polsce. RPO interweniuje w sprawie ukaranego rowerzysty, chce uchylenia kary

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar chce uchylenia kary i umorzenia postępowania w sprawie rowerzysty, który otrzymał 10 tys. złotych kary, bo nie zastosował się 12 kwietnia do zakazu korzystania z terenów zielonych. RPO wylicza szereg wad w postępowaniu sanepidu.

05.05.2020 11:50

RPO
 / 
RPO (Recruitment Process Outsourcing) – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

RPO (ang. Recruitment Process Outsourcing) jest formą outsourcingu procesów biznesowych. Polega na zleceniu przez klienta wszystkich lub wybranych procesów rekrutacyjnych do wykonania przez firmę zewnętrzną. Pośrednictwo rekruterów jest nieocenione – przyspiesza przebieg procesu rekrutacji i sprzyja oszczędnościom.

1.9K
07.04.2020 21:13

RPO
 / 
Koronawirus. Mandat za brak rękawiczek ochronnych? RPO: Nie ma obecnie takiego nakazu

- Żaden przepis prawa obecnie nie nakłada na obywateli obowiązku nakładania rękawiczek na ulicy podczas przemieszczania się - informuje Rzecznik Praw Obywatelskich w odpowiedziach na pytania o koronawirusa.

36
07.04.2020 20:51

PANDEMIA
 / 
Zakaz wstępu do lasów. RPO: zbędny i zbyt daleko idący

Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że zakaz wstępu do lasów nie ma podstawy prawnej. Swoje wątpliwości opisał w piśmie do ministra środowiska. Apeluje o uchylenie tej decyzji.

  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne