Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wraca temat "cudów na Orlenie". RPO pisze w tej sprawie do prezesa UOKiK

239
Podziel się:

"PKN Orlen pod koniec 2022 r. utrzymywał ceny paliw, mimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Niezbędne jest ustalenie, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta" – czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zwrócił się w tej sprawie do prezesa UOKiK.

Wraca temat "cudów na Orlenie". RPO pisze w tej sprawie do prezesa UOKiK
"Cuda na Orlenie". RPO pisze do prezesa UOKiK. Na zdjęciu prezes koncernu Daniel Obajtek (Agencja Wyborcza.pl, Maciek Jazwiecki)

To nie koniec zamieszania z "cudami na Orlenie". W sprawę włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. W komunikacie na stronie internetowej biura RPO czytamy, że z doniesień medialnych wynika, iż "PKN Orlen pod koniec 2022 r. utrzymywał ceny paliw, mimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego".

"Cuda na Orlenie". RPO pisze do prezesa UOKiK

Praktyka ta mogła mieć miejsce również u innych firm z sektora paliwowego. Dlatego też ze skargami do Rzecznika zwrócili się obywatele. Jak podkreślono, "obowiązkiem RPO jest podjęcie działań dla wyjaśnienia tych wątpliwości".

Dlatego też niezbędne jest ustalenie, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta. Należy zauważyć, że wyżej opisana praktyka mogła narazić również przedsiębiorców na dodatkowe koszty ponoszone w związku z działalnością – czytamy w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Złotówka różnicy w cenie diesla i benzyny. "Im bliżej wakacji, tym benzyna będzie droższa"

Dlatego też RPO zwrócił się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o informacje o wynikach działań UOKiK w tej sprawie. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny już na początku stycznia zapowiedział wszczęcie postępowania w tej sprawie.

Ponadto Rzecznik zwrócił się też do największych firm na rynku paliwowym z wnioskiem o udzielenie informacji i danych, dzięki którym da się ustalić, jaka była podstawa do kształtowania cen paliw.

Czym były "cuda na Orlenie"?

– Mówię to z pełnym przekonaniem, by państwa uspokoić: ceny będą stabilne i nie wzrosną po nowym roku – zapewniał pod koniec grudnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. I rzeczywiście, choć 1 stycznia 2023 r. VAT poszedł w górę z 8 na 23 proc., ceny paliw pozostały niemalże na tym samym poziomie. Natomiast między 31 grudnia a 1 stycznia koncern obniżył hurtowe ceny paliw o 14 proc. Wydarzenia te szybko nazwano "cudem na Orlenie".

PKN Orlen zdecydował się wydać oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim, że fakt, że ceny nie wzrosły na początku roku mimo podwyżki VAT-u i akcyzy, "jest zgodny z polityką" firmy. Ma ona polegać na tym, by "na ile jest to możliwe, unikać szoków cenowych, w tym w szczególności uderzających w konsumentów".

Należy przypomnieć, że PKN Orlen nie przekładał w całości na klientów wzrostu cen paliw, spowodowanego wybuchem wojny w Ukrainie (zarówno wynikających z notowań surowców, jak i niekorzystnego dla złotówki kursu walut) i tym samym ograniczał dynamiczne wzrosty cen spowodowane tymi czynnikami – tłumaczył PKN Orlen na początku stycznia.

Główny ekonomista koncernu tłumaczył to natomiast ryzykiem kolejek na stacjach. – Zarzuca się nam, że skoro obniżyliśmy cenę 30 grudnia, to mogliśmy to zrobić wcześniej. Nie mogliśmy, bo sytuacja na rynku jest taka, że doprowadzilibyśmy do kolejek na stacjach. A teraz cena detaliczna nie spadła, ponieważ nadal nie ma miejsca na jej spadek ze względu na ograniczoną podaż – stwierdził w styczniu Adam B. Czyżewski.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(239)
tymsan
rok temu
Myślę ,że Pan Obajtek ma wiedzę co będzie robił w Listopadzie ?
Zadowolony mn...
rok temu
A co z firmami, w których udział zysku w przychodach w 2022 r. był wyższy niż w Orlenie. Takich spółek giełdowych (innych niż paliwowe) nie jest mało. Wystarczy szybka analiza prezentowanych przez nie wyników finansowych. Czy one też zawyżały ceny korzystając z różnych sprzyjających sytuacji i warunków ekonomicznych. Dlaczego takimi spółkami nikt się nie interesuje i nie zarzuca im niewłaściwej kalkulacji cen. Czy ceny paliw mają podążać bezpośrednio za cenami ropy lub wysokością podatków. Przecież to absurd. A gdzie prowo równowagi podaży i popytu, maksymalizacji zusku itd, itd.
Zwykły obywat...
rok temu
😡😡😡😡😡😡😡😠😠😠😠😠😠- oni nadają se tylko do jednego 🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥
Caroll
rok temu
OBAJTEK wyrolował wujka i nas POLAKÓW!!!!Wstyd i hańba obajtkowi i tym którzy dali na to pozwolenie czyli PiSowi!! To jest prawdziwa mafia paliwowa PiSu!!!!
sondor
rok temu
U monopolisty rynkowego pojęcie słowa "kalkulacja ceny" jest obca, to monopolista dyktuje cenę u ustala i owszem ale swój zysk kosztem pozostałych odbiorców. Tak się kończy konsolidacja runku - płać, becz i płać bo Obajtuś decyduje o cenie litra paliwa a nie zwykła kalkulacja!!!
...
Następna strona