Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Azbest na polskich dachach. RPO bije na alarm

21
Podziel się:

Stosowanie wyrobów z azbestu jest dopuszczalne w Polsce tylko do 31 grudnia 2032 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że azbest jednak nadal występuje w wielu obiektach budowlanych w postaci eternitu. Chodzi m.in. o pokrycia dachowe, czy elewacje. Według RPO zbyt wolne jest tempo usuwania i unieszkodliwiania wyrobów z azbestem.

Azbest na polskich dachach. RPO bije na alarm
RPO interweniuje w ministerstwie. Według niego tempo usuwania wyrobów z azbestem w Polsce jest zbyt wolne (ZZM Wrocław)

Azbest jest zaliczany do substancji o udowodnionym działaniu chorobotwórczym, jako przyczyną pylicy azbestowej, chorób opłucnej oraz nowotworów. Takie działanie azbestu jest wynikiem wdychania niewidocznych dla oka ludzkiego włókien zawieszonych w powietrzu (pyłu azbestowego). Zagrożenie jest często bagatelizowane ze względu na mikroskopijną wielkość włókien oraz długotrwały i utajony rozwój chorób.

Problem z usuwaniem azbestu w Polsce

RPO przekonuje, że do biura wpływają zarówno skargi właścicieli budynków - którzy chcieliby wymienić dachy z azbestu, lecz nie mają na to środków - jak i osób, które mieszkają w sąsiedztwie takich obiektów i doświadczają negatywnego oddziaływania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z tramwaju prosto pod auto. Kierowca nawet się nie zatrzymał

W obecnym stanie prawnym ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania sporządza właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości.

"Ustawodawca nie nałożył jednak obowiązku sporządzenia takiej oceny przez osobę ze specjalistyczną wiedzą. A wyniki oceny przekładają się na tzw. stopień pilności usunięcia wyrobu z azbestu" - przekonuje RPO w komunikacie.

RPO informuje, że według raportu NIK z kontroli z 2022 r. "nie wydaje się możliwe, aby azbest został całkowicie usunięty do 31 grudnia 2032 r".

Usuwanie azbestu. "Co najmniej przez 60 lat"

"Analiza danych NIK prowadzi do wniosku, że przy zachowaniu dotychczasowego tempa realizacji zadań programu wyroby takie będą usuwane co najmniej przez 60 lat - licząc od zakończenia programu. Z informacji NIK wynika bowiem, że przez pierwsze 12 lat Programu usunięto jedynie 17 proc. wyrobów azbestowych. A dotyczy to jedynie wyrobów zinwentaryzowanych. Ich dokładna liczba wciąż nie jest znana. Dane szacunkowe z 2009 r. mówiły o 14,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych" - informuje biuro RPO.

Dodając, że zdaniem NIK prowadzona przez MRiT baza azbestowa nie odzwierciedla rzeczywistego stanu co do liczby wyrobów azbestowych.

"Bazując na skargach do RPO, wydaje się, że na przeszkodzie ich skutecznemu usuwaniu w ramach programu stoi fakt, że ze środków publicznych dofinansowywany jest jedynie demontaż i utylizacja wyrobów azbestowych. Ale już uzupełnienie powstałego braku musi być pokryte przez podmioty prywatne we własnym zakresie. To zaś rodzi bardzo duże wydatki, często wykraczające poza możliwości właścicieli budynków z dachami z eternitu" - informuje Rzecznik.

"Nadal brakuje skutecznych instrumentów prawnych, z których pomocą organy monitorowałyby proces oczyszczania kraju z azbestu, począwszy od rzetelnej inwentaryzacji, a skończywszy na planowym, sukcesywnym usuwaniu i utylizacji oraz wymiany wyrobów z azbestem" - czytamy w analizie RPO.

RPO uważa, że "potrzeba zatem inicjatywy legislacyjnej, która zapewni skuteczne rozwiązania, pozwalające na prawidłową realizację programu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Ada$
9 miesięcy temu
Obowiązek zdjęcia i przekazania azbestu gminie jest niczym innym niż wywłaszczeniem. Wywłaszczenie zgodnie z konstytucją może odbywać się wyłącznie za godziwym odszkodowaniem. W tym przypadku opłacenie kosztów zdjęcia, utylizacji starego pokrycia oraz kosztów nowego i jego montażu w całości jest minimum tego, co państwo powinno zapewnić. Mój dziadek założył na dach legalny i dopuszczony do użytku towar. Jeśli ktoś chce żebym to zdjął to niech zaplaci mi pełne koszty wymiany. Dachy eternitowe mają po 40-50bkst, ale nadal doskonale się trzymają. Eternit przewidziany był na 100lat użytkowania
utizuj
9 miesięcy temu
Pracuję przy usuwaniu azbestu od 2000r, wcześniej pracowałem przy produkcji wyrobów azbestowo-cementowych. Dzięki produkcji pokryć azbestowo-cementowych dachy - strzechy przestały się palić i to wg. mnie była słuszna decyzja dopuszczająca te wyroby do budownictwa. Obecnie płyty zawierające azbest leżące na dach jest materiałem pokryciowym. Natomiast gdy go ruszymy demontujemy staje się materiałem niebezpiecznym, który powinny demontować wyspecjalizowane firmy i słusznie, ale poza rozporządzeniem nie zrobiono nic, nie powołano inspektorów w każdej gminie , którzy mieli koordynować te prace, oraz nie stworzono systemu dofinansowań tak jak np. willa+ pracownicy zakładów azbestowych mieli usuwać te wyroby. Zamiast organizować usuwanie wprowadzano tylko nowe przepisy i twierdzili że rynek sam rozwiąże problem za rządzących. Obecnie w zasadzie każdy może demontować azbest wystarczy , że jest przeszkolony tylko pytanie przez kogo??? W efekcie tych działań bogate gminy poradzą sobie z tym problemem ale ich jest tyle że na jednej ręce możemy policzyć. Na śląsku były 3 składowiska a obecnie nie ma ani jednego i jeszcze trochę zmów wybuchnie bomba z azbestem. Pieniądze z KPO miały pomóc rozwiązać problem ale rząd nie umie złożyć wniosku a bez pomocy rządu nawet za 60lat nie rozwiążemy tego problemu
Janek
9 miesięcy temu
I jeszcze trzeba sobie samemu ten azbest zdemontować. Przecież tu są potrzebni fachowcy. Nieumiejetne zdjęcie azbestu powoduje skażenie.
Iwona
9 miesięcy temu
Powinni dawać kasę na wymianę dachu do 80 % kosztów, to by wymiana poszła by szybko.
Koni
9 miesięcy temu
Najbardziej trują politycy.
...
Następna strona