Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. Sąd oddalił odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich

Podziel się:

Warszawski sąd oddalił odwołanie RPO od zgody na przejęcie kontroli nad Polska Press przez PKN Orlen. Rzecznik Praw Obywatelskich uzasadniał, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zbadał, czy zgoda na przejęcie nie spowoduje ograniczenia wolności prasy. Polska Press ma dominującą pozycję na rynku regionalnych dzienników i portali.

Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. Sąd oddalił odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich
Sąd oddalił odwołanie RPO od decyzji UOKiK zezwalającej na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen (Getty Images)

Przejęcie grupy medialnej Polska Press przez państwowy koncern paliwowy PKN Orlen zostało sfinalizowane 2 marca 2021 r. Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wyraził zgodę na zakup grupy wydawniczej Polska Press przez PKN Orlen.

Prezes UOKiK nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy - napisano wówczas w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czystki w mediach przejmowanych przez PiS. Polityk ostrzega

UOKiK: wolność słowa nie może wpłynąć na decyzję urzędu

Z taką argumentacją nie zgadzał się prezes UOKiK. Jak pisaliśmy w marcu 2021 r., przekonywał, że w toku postępowania nie mógł podjąć innej decyzji. W czerwcu ub.r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniósł do sądu pismo z wnioskiem o oddalenie odwołania RPO. Tłumaczył w nim, że nie miał on uprawnień do oceny koncentracji Orlen-Polska Press na podstawie przesłanek niewskazanych w ustawie.

To wyłącznie przesłanki merytoryczne dały podstawę do wydania decyzji pozwalającej na koncentrację. Dlatego ostatnie działania RPO kwestionujące decyzję niezależnego organu traktuję jako niezrozumiałe. Nie zgadzam się ze stanowiskiem RPO i nie widzę podstaw do takiego postępowania – komentował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Przyznał, że do urzędu wpływały pisma, w tym od RPO z wnioskiem o wydanie decyzji, która zakazywałaby transakcji ze względu na możliwość ograniczenia wolności słowa.

"Tyle że wolność słowa i wpływ na pluralizm w mediach nie są okolicznościami, które mogą wpłynąć na decyzję UOKiK" - przekonywał wtedy Tomasz Chróstny.

Sąd po stronie UOKiK i Orlenu. "To rynek powinien zdecydować"

Sąd przychylił się do stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i oddalił odwołanie wniesione przez RPO.

Odwoływanie się przez stronę powodową do okoliczności o charakterze wyższym, czyli wolności prasy, pluralizmu i tak wskazywanego przez stronę powodową dostępu konsumentów do wolnych mediów - cóż, w tym zakresie na gruncie stosunków konkurencyjnych, to rynek powinien zdecydować, czy konsumenci będą, czy nie będą nadal korzystać z tej prasy wydawanej przez Polska Press - uzasadnił sędzia Witold Rękosiewicz w wydanym orzeczeniu.

Sprawę rozpatrywał XVII Wydział Sądu Okręgowego w Warszawie, który jest Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

prawo
media
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl