Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przez 500+ Polacy nie chcą zbierać w Niemczech szparagów? "Czuję satysfakcję"

- Cieszę się, że Polacy nie muszą wyjeżdżać za pracą. Przestajemy być parobkami w Niemczech. Możemy tu pracować i myśleć o swojej przyszłości – powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska w TVP Info.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rozszerzone 500 plus ma obowiązywać od lipca (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Niemieckie media podały, że plantatorzy szparagów mają w tym sezonie duży kłopot. Jest coraz mniej chętnych do zbierania tych warzyw. Zdaniem władz Niemiec dzieje się tak przez to, że w Polsce wprowadzono 500 plus.

- Szkoda, że ten program jest przez niektórych traktowany jak plaga – skomentowała minister pracy rodziny i polityki społecznej.

I dodała: Polacy byli przez lata zmuszani do tej pracy, bo musieli utrzymać rodzinę. To nie jest problem dla nas, tylko dla niemieckiego rynku pracy.

Obejrzyj: Polacy posiadają ponad 2 miliardy oszczędności

Elżbieta Rafalska przypomniała też, że ustawa rozszerzająca program 500 plus jest teraz w Senacie. W czwartek lub piątek odbędzie się głosowanie. Następnie dokument trafi na biuro prezydenta.

- Nic nie stoi ma przeszkodzie, aby od 1 lipca obowiązywały przepisy mówiąc o tym, by każde dziecko do 18. roku życia mogło skorzystać z 500 plus pod warunkiem, że zostanie złożony wniosek – zaznaczyła minister.

Właśnie od lipca można składać wnioski internetowe, a od sierpnia drogą tradycyjną. Osoby, które złożą wniosku we wrześniu dostaną wyrównanie. Łącznie 1,500 zł.

- Teraz ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które miały przekroczone kryterium dochodowe. Przekażemy też środki osobom, którym kończył się okres zasiłkowy – wyjaśniła członkini rządu.

Jak dodała, w tym roku można również składać wnioski do programu Dobry Start, w ramach którego każdy uczeń dostanie świadczenie w wysokości 300 zł, aby móc lepiej doposażyć się przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Minister odniosła się też do wniosków z raportu, przygotowanego przez polskich naukowców. Badacze, m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, ocenili, że program 500 plus jest kosztowany i nie zwiększa dzietności.

- Współautorzy nie dostrzegają wszystkich aspektów tego programu. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ten program jest poddawany krytyce – ripostowała Elżbieta Rafalska.

Dodała również, że w ostatnim czasie współczynnik dzietności urósł z 1,29 do 1,45. Na koniec przestrzegała przed tym, że jeśli zmieni się rząd, to program 500 plus może zniknąć.

- Program byłby zagrożony modyfikacją lub likwidacją. My jesteśmy gwarantem tego programu – jasno zadeklarowała minister Rafalska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2019

TakCzy Pani Rafalska czuje satysfakcje, ze w Polsce mamy nierobow? Polowa Polakow zbierala owoce na polu zeby zarobic np na wakacje. Ale treaz nie … Czytaj całość

08-05-2019

jaPani Rafalska, jest pani zakłamaną pseudo ministrem, kłamie pani mówiąc, że Polacy nie wyjeżdżają do Niemiec do pracy. Jeżdżą i to coraz więcej, niech … Czytaj całość

08-05-2019

Matka PolkaMoje dzieci są już dorosłe, a ja mam ochotę wyjechać z te go kraju...

Rozwiń komentarze (368)