Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
28.05.2020 10:33

Przybywa firm tracących zamówienia. Gorsza sytuacja przedsiębiorstw

W dalszym ciągu przybywa firm tracących zamówienia, zarówno od zagranicznych jak i krajowych kontrahentów, a zgromadzone zapasy wyrobów gotowych zapełniają magazyny - podaje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Przybywa firm tracących zamówienia. Gorsza sytuacja przedsiębiorstw.

Publikowany przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) spadł w maju o 6 pkt. w porównaniu z kwietniem. Wskaźnik informuje z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce. W ubiegłym miesiącu wskaźnik spadł o 19,4 punktów, czyli stracił tyle, ile w całym, ponad półtorarocznym okresie światowej recesji z lat 2007-2008.

W maju w dalszym ciągu przybywa firm tracących zamówienia, a zgromadzone zapasy wyrobów gotowych zapełniają magazyny. Zjawisko spadku zamówień dotyczyło wszystkich branż, jednak najbardziej dotknęło producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych.

- Zamówień ubywało w równym stopniu od zagranicznych jak i krajowych kontrahentów. W ślad za spadkiem zamówień i niższą produkcją, pogarszała się również sytuacja finansowa przedsiębiorstw – oceniają eksperci BIEC w raporcie.

Jedyną składową wskaźnika, która działała w kierunku jego wzrostu była podaż pieniądza M3. Zdaniem autorów raportu, wzrost ten nie odzwierciedla jednak potencjalnego popytu, który mógłby zapobiec dalszemu spadkowi aktywności gospodarki. Obrazuje on jedynie stopień zadłużania się państwa oraz skłonność uczestników rynku, w tym również gospodarstw domowych do przechowywania gotówki w okresie podwyższonej niepewności.

Najnowsze dane nie są więc optymistyczne, szczególnie w zestawieniu z opublikowanym przez BIEC w ubiegłym tygodniu Wskaźnikiem Dobrobytu, który spadł w maju również o 6 pkt. Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedla ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa.

Dane za maj wskazują, że miejsc pracy ubywa a zarobki spadają. Był to trzeci kolejny i najsilniejszy jak do tej pory spadek wskaźnika. Poprzedni miesiąc nie w pełni odzwierciedlał skutki gwałtownego zamrożenia gospodarki w odpowiedzi na pandemię.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy z przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 pracowników ubyło blisko 180 tys. miejsc pracy. Statystyka nie obejmuje firm średniej wielkości i małych rodzinnych biznesów, osób samozatrudnionych lub pracujących na umowę zlecenia. Dotyczy więc niespełna 60 proc. pracujących w gospodarce.

Zmniejszyły się również wynagrodzenia tych, którzy pracy nie utracili. Realne wynagrodzenia skurczyły się o ponad 2 proc. w skali roku. Sytuacja taka zdarzyła się ostatnio w 2013 roku.Utrata pracy, zmniejszenie dochodów lub całkowita ich utrata powodują gwałtowny spadek ekonomicznej kondycji polskiego społeczeństwa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2020

PatriotDojna zmiana PiS rządzi

28-05-2020

logicznyTo tylko faza końcowa stylu życia na kredyt wydawanego na kreowane przez korporacje potrzeby ale przed nami konieczność spłaty długu narosłego przez … Czytaj całość

28-05-2020

SonyJa kumuluje gotówkę i kupuje tylko jedzenie czekając na lepsze czasy, niech ludzie z 500+ i emeryci stymulują gospodarkę teraz ja już nie mam zamiaru, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)