Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przybywa firm tracących zamówienia. Gorsza sytuacja przedsiębiorstw

7
Podziel się

W dalszym ciągu przybywa firm tracących zamówienia, zarówno od zagranicznych jak i krajowych kontrahentów, a zgromadzone zapasy wyrobów gotowych zapełniają magazyny - podaje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Przybywa firm tracących zamówienia. Gorsza sytuacja przedsiębiorstw.
Przybywa firm tracących zamówienia. Gorsza sytuacja przedsiębiorstw. (Pixabay)
bErxEjyt

Publikowany przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) spadł w maju o 6 pkt. w porównaniu z kwietniem. Wskaźnik informuje z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce. W ubiegłym miesiącu wskaźnik spadł o 19,4 punktów, czyli stracił tyle, ile w całym, ponad półtorarocznym okresie światowej recesji z lat 2007-2008.

W maju w dalszym ciągu przybywa firm tracących zamówienia, a zgromadzone zapasy wyrobów gotowych zapełniają magazyny. Zjawisko spadku zamówień dotyczyło wszystkich branż, jednak najbardziej dotknęło producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych.

- Zamówień ubywało w równym stopniu od zagranicznych jak i krajowych kontrahentów. W ślad za spadkiem zamówień i niższą produkcją, pogarszała się również sytuacja finansowa przedsiębiorstw – oceniają eksperci BIEC w raporcie.

bErxEjyv

Jedyną składową wskaźnika, która działała w kierunku jego wzrostu była podaż pieniądza M3. Zdaniem autorów raportu, wzrost ten nie odzwierciedla jednak potencjalnego popytu, który mógłby zapobiec dalszemu spadkowi aktywności gospodarki. Obrazuje on jedynie stopień zadłużania się państwa oraz skłonność uczestników rynku, w tym również gospodarstw domowych do przechowywania gotówki w okresie podwyższonej niepewności.

Najnowsze dane nie są więc optymistyczne, szczególnie w zestawieniu z opublikowanym przez BIEC w ubiegłym tygodniu Wskaźnikiem Dobrobytu, który spadł w maju również o 6 pkt. Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedla ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa.

bErxEjyB

Dane za maj wskazują, że miejsc pracy ubywa a zarobki spadają. Był to trzeci kolejny i najsilniejszy jak do tej pory spadek wskaźnika. Poprzedni miesiąc nie w pełni odzwierciedlał skutki gwałtownego zamrożenia gospodarki w odpowiedzi na pandemię.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy z przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 pracowników ubyło blisko 180 tys. miejsc pracy. Statystyka nie obejmuje firm średniej wielkości i małych rodzinnych biznesów, osób samozatrudnionych lub pracujących na umowę zlecenia. Dotyczy więc niespełna 60 proc. pracujących w gospodarce.

bErxEjyC

Zmniejszyły się również wynagrodzenia tych, którzy pracy nie utracili. Realne wynagrodzenia skurczyły się o ponad 2 proc. w skali roku. Sytuacja taka zdarzyła się ostatnio w 2013 roku.Utrata pracy, zmniejszenie dochodów lub całkowita ich utrata powodują gwałtowny spadek ekonomicznej kondycji polskiego społeczeństwa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErxEjyW
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
snoopy
rok temu
ja emeryt,mam 3 samochody,malutki aygo z automatem do miasta,duzy wazy 1700 kg, w trase, 3- cudne cabrio
Irasiad
rok temu
Spółki żon i kumpli pisu mają się dobrze. Jak nie druk 30 mln kart, to granty z NCBR, albo maseczki.
Emeryt
rok temu
Kupuję chleb i margarynę bo na więcej nie stać mnie.
bErxEjyX
Patriot
rok temu
Dojna zmiana PiS rządzi
Sony
rok temu
Ja kumuluje gotówkę i kupuje tylko jedzenie czekając na lepsze czasy, niech ludzie z 500+ i emeryci stymulują gospodarkę teraz ja już nie mam zamiaru, wam też.radze