Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ptasia grypa w Polsce. Kolejne ogniska. "Sytuacja jest bardzo poważna"

16
Podziel się:

Wyjątkowo zakaźny wirus idzie przez Polskę. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził ognisko ptasiej grypy w powiecie ostrowskim w województwie wielkopolskim.

 Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne ognisko ptasiej grypy.
Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne ognisko ptasiej grypy. (Pixabay.com, Pixabay.com)

Wirus tego samego podtypu H5N8 pojawił się w miejscowości oddalonej aż o 450 km od pierwszego ogniska grypy ptaków w województwie lubelskim - alarmuje Krajowa Rada Drobiarska.

W piątek Główny Lekarz Weterynarii potwierdził bowiem kolejne ognisko ptasiej grypy, tym razem w powiecie ostrowskim w województwie wielkopolskim.

- Ogłaszamy alert dla wszystkich hodowców drobiu w Polsce. Sytuacja jest bardzo poważna. Możemy się niestety spodziewać kolejnych ognisk grypy u drobiu hodowlanego. Jesteśmy w sytuacji, kiedy wirus grypy ptaków może się pojawić w każdym zakątku kraju - ostrzega Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa –Izby Gospodarczej.

Dlatego, jak zaznacza Goszczyński, każdy hodowca musi bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji. Zastosować się do nich powinna także każda osoba, która utrzymuje drób na własne potrzeby. - Sugerujemy, aby w małych gospodarstwach utrzymywać drób w zamknięciu i zachować szczególne środki ostrożności – dodaje szef Izby Gospodarczej.

Jak przypomina KRD IG podtyp H5N8 wirusa grypy ptaków nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak zalecane jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny w przypadku kontaktu z ptakami, zwłaszcza dzikimi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(16)
falvco
2 lata temu
Niemcy chcą zlikwidować konkurencje zgodnie z unijnymi zaleceniami ... Polsko masz ostatnią szansę na obronę ...
Wojtek
2 lata temu
Nic nowego, Polskę od ponad czterech lat trawi kaczy wirus....
woa
2 lata temu
Czekam na postulat hodowców i wybicie wszystkich dzikich ptaków w Polsce włącznie z tymi migrującymi i przebywającymi u nas czasowo.
Cat
2 lata temu
Pic na wode.w krajach graniczacych niema Ale u nas jest oszustwo zniszczyć chcą polskich hodowcow
mysliwy
2 lata temu
h5n8 albo ASF to moze odebrac Pisowi wladze ale wtedy zwala wine na tuska