Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Putin kompletnie odleciał? Zapowiada "nową erę w historii świata"

Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin na forum ASI zapowiedział, że nadchodzi nowa era i nowy etap historii świata. Teraz, jego zdaniem, tylko suwerenne państwa będą w stanie zapewnić odpowiednią dynamikę wzrostu. Skrytykował również historyczną rolę państw zachodnich i zakwestionował ich zdolność do zaoferowania światu modelu na przyszłość.

Putin kompletnie odleciał? Zapowiada "nową erę w historii świata"
Prezydent Rosji Władimir Putin (Getty, 2022 Anadolu Agency)
Jakkolwiek zachodnie i tzw. ponadnarodowe elity mogą próbować zachować istniejący porządek rzeczy, nadchodzi nowa era, nowy etap w historii świata. I tylko prawdziwie suwerenne państwa mogą zapewnić wysoką dynamikę wzrostu i stać się przykładem dla innych — powiedział prezydent Rosji, cytowany przez dziennik "Kommiersant".

Prezydent Rosji atakuje Zachód

Władimir Putin dodał, że kraje "złotego miliarda" nie mogą narzucać światu swoich zasad. W swoim przemówieniu mocno zaatakował Zachód, stwierdzając, że "złoty miliard" nie wziął się z przypadku. Putin stwierdził, że państwa opierające się na "liberalnej ideologii" pieniądze zdobyły w dużej mierze "okradając inne narody, w Azji i Afryce".

Putin dodał, że obecny "jednobiegunowy system świata stał się hamulcem jego rozwoju". Według niego jest on niesprawiedliwy, bo dzieli narody "na pierwszą i drugą klasę",

Władimir Putin poleciał w tym tygodniu do Teheranu, gdzie spotkał się z przywódcą Turcji oraz Iranu. Putin oraz prezydent Iranu Ebrahim Raisi rozmawiali o zacieśnieniu współpracy handlowej, energetycznej i w kwestii transportu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"

Putin szuka sojuszników

Jak komentuje Associated Press, w miarę jak Zachód zwiększa presję na Rosję i izoluje ją w związku z agresją na Ukrainę, Putin stara się zacieśnić więzi z innymi państwami, a Iran, również obłożony sankcjami, jest dla niego bardzo ważnym sojusznikiem.

Teheran może stać się dla Moskwy partnerem handlowym i militarnym, zważywszy, że Rosja przymierza się prawdopodobnie do zakupu irańskich dronów.

Tematem rozmów miało być też wznowienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Według komunikatu Kremla Putin podziękował Erdoganowi za mediacje w tej sprawie i zorganizowanie w Stambule negocjacji między przedstawicielami resortów obrony Turcji, Rosji i Ukrainy, które będą kontynuowane.

Po spotkaniu Putin ogłosił, że uzgodniono, iż Rosja, Turcja i Iran będą kontynuowały wysiłki na rzecz "normalizacji" sytuacji w Syrii. Dodał, że Teheran i Moskwa omawiają możliwość rozliczania się w narodowych walutach w handlu dwustronnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl