Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Putin o wojnie jądrowej: nigdy nie należy jej rozpoczynać

Podziel się:

Strona internetowa Kremla opublikowała tekst przemówienia Władimira Putina wygłoszonego podczas 10. Konferencji Przeglądowej Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Prezydent Rosji zapewnił, że jego kraj stosuje się do założeń i traktatu. Jak dodał, w wojnie jądrowej, której nigdy nie należy rozpoczynać, nie ma zwycięzców.

Putin o wojnie jądrowej: nigdy nie należy jej rozpoczynać
Władimir Putin (PAP, KREMLIN POOL, MIKHAIL KLIMENTYEV, SPUTNIK)

​Tekst przemówienia przytacza rmf24.pl. Putin przekonuje w nim, że Rosja konsekwentnie przestrzega litery i ducha traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. - Nasze zobowiązania wynikające z umów dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie redukcji i ograniczenia broni również zostały w pełni wypełnione - przekazał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polski sen o programie nuklearnym. Niespełnione marzenie Edwarda Gierka

Dostęp do "pokojowego atomu"

Putin zaznaczył, że "wszystkie kraje, które spełniają wymagania traktatu, powinny mieć prawo dostępu do pokojowego atomu bez żadnych dodatkowych warunków". Zapewnił też, że Rosja jest gotowa do podzielenia się swoim doświadczeniem.

Pod koniec marca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja użyje broni jądrowej tylko w przypadku zagrożenia dla istnienia państwa, a nie w wyniku obecnego konfliktu z Ukrainą.

- Jakikolwiek wynik operacji w Ukrainie oczywiście nie jest powodem do użycia broni jądrowej - powiedział Pieskow. - Mamy koncepcję bezpieczeństwa, która bardzo wyraźnie mówi, że tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie dla istnienia państwa, w naszym kraju możemy użyć i faktycznie użyjemy broni jądrowej, aby wyeliminować to zagrożenie - podkreślił rzecznik Kremla.

Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej

Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej wszedł w życie w 1970 r. Umowa zabrania państwom posiadającym technologię budowy broni jądrowej sprzedaży jej do krajów, które tej technologii nie mają i jednocześnie zobowiązuje państwa, które jej nie posiadają do zaprzestania prób jej rozwoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl