Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

PZL Mielec wyprodukuje podzespoły do F-16

52
Podziel się:

PZL Mielec będzie od przyszłego roku wytwarzać podzespoły do nowo produkowanych myśliwców F-16 – poinformowała PAP firma Lockheed Martin, do której należą mieleckie zakłady. Włączenie PZL Mielec do globalnego łańcucha dostaw koncernu Lockheed Martin ma się przyczynić do utrzymania 200 i stworzenia 60 nowych miejsc pracy.

PZL Mielec wyprodukuje podzespoły do F-16
Komponenty z Mielca będą przekazywane do końcowej linii montażowej Lockheed Martin w Greenville w Południowej Karolinie (Wikimedia Commons)

Od 2022 roku PZL Mielec będzie dostarczać tylną i środkową część kadłuba, konstrukcję kokpitu, boczny panel kokpitu i przednią komorę wyposażenia dla wszystkich wyprodukowanych myśliwców F-16. Komponenty z Mielca będą przekazywane do końcowej linii montażowej Lockheed Martin w Greenville w Południowej Karolinie.

5 tys. miejsc pracy w Polsce

Jak powiedział dyrektor Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Robert Orzyłowski, ogłoszona w poniedziałek decyzja wskazuje na znaczenie PZL Mielec i świadczy o zwiększaniu obecności przemysłowej Lockheed Martin w Polsce.

Zaznaczył, że obecnie firma zatrudnia w Polsce bezpośrednio około 1 600 osób i zapewnia pracę dla ponad 5 000 innych osób w ramach polskiego łańcucha dostaw.

Zobacz także: Pilot F-16 musiał ratować życie podczas treningu

"Podczas naszego ponad 20-letniego strategicznego partnerstwa z Polską zapewniliśmy transfer technologii, możliwości badawczo-rozwojowe, długoterminowe i zrównoważone miejsca pracy związane z zaawansowanymi technologiami, ale także wzrost ekonomiczny i możliwości eksportowe" – dodał Orzyłowski, cytowany w informacji Lockheed Martin.

Wyjaśnił, że rozwój współpracy i decyzja o zleceniu prac przy produkcji F-16 PZL Mielec wiążą się z wyborem przez Polskę samolotów bojowych F-35.

"F-16 to kluczowy element Polskich Sił Powietrznych" – powiedziała wiceprezes programu F-16 Danya Trent. Dodała, że ulokowanie produkcji podzespołów do F-16 w Mielcu umocni rolę Polski "jako kluczowej części globalnego programu F-16 na wiele lat".

Duże zainteresowanie maszynami

Koncern zapewnił, że "dzięki już potwierdzonym zamówieniom na F-16 Block 70/72 z Bahrajnu, Bułgarii, Słowacji i dwóch innych międzynarodowych klientów globalne zainteresowanie na nowo wyprodukowane myśliwce i zmodernizowane F-16V pozostaje duże".

Polska, która kupiła 48 wielozadaniowych myśliwców F-16 C/D Block 52+, eksploatuje ten samolot od 15 lat. W tym roku nalot F-16 w polskich Siłach Powietrznych przekroczył 100 tys. godzin. Polska zawarła również kontrakt na 32 wielozadaniowe samoloty bojowe F-35, z których pierwszy zostanie dostarczony w 2024 roku.

Należące do Lockheed Martin zakłady w Mielcu produkują śmigłowce S-70i Black Hawk i samoloty transportowe M28. Lockheed Martin zwrócił uwagę, że w produkcję samolotów odrzutowych PZL Mielec był ostatnio zaangażowany ponad 20 lat temu, kiedy z jego linii produkcyjnej zszedł ostatni samolot szkolno-bojowy I-22 Iryda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
guzu
9 miesięcy temu
Thors Hammer no i mają niemiecką skodę i jeszcze jakieś inne mało czeskie firmy. Ich taktują jak nas jako chińczyków europy... ale jestesmy w uni to po co jeszcze produkować i konkurować z takimi rzeczami? lepiej stocznie u nas by odpalili na nowo... pociągi już są...
Thors Hammer
9 miesięcy temu
F-16 jest na skraju możliwości dalszego rozwoju, ale jako typ przejściowy między starą sowiecką technologią a prawdziwie nowoczesnymi samolotami, nadal jest dobry. Mnie raczej fascynuje, że nawet po 30 latach polski przemysł lotniczy nie osiąga poziomu Czech, które produkują poddźwiękowy jet, samolot transportowy na około 20 osób, a Czesi są też drugim co do wielkości producentem samolotów ultralekkich w świat.
Borys
9 miesięcy temu
Szkoda że tak późno 😏
Wiktor
9 miesięcy temu
Po wytycznych okrągłego stołu i bezprawiu 30 lat, czas od czegoś zacząć. Polska w swoich narodzinach po rozbiorze w 20 leciu międzywojennym, miała więcej na koncie własnych, polskich osiągnięć. I brakło tylko czasu i rozmachu przemysłowego wg zbrojeniówki. Reszta rosła i to wraz z opozycją. Inne myślenie było, liczyło się dla Polski. Konfidentom i sprzedawczykom piłsudska kulka.
j-24
9 miesięcy temu
pewnie będą produkować ważne podkładki do śrubek od jakiegoś nieważnego czegoś tam....
...
Następna strona