Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|
aktualizacja

Ranking kont dla studentów

18
Podziel się:

Najlepsze konto dla studenta powinno być bez opłat za prowadzenie, z darmowymi przelewami i wypłatami z bankomatów oraz co najważniejsze, z dobrą aplikacją mobilną. Który bank ma takie w swojej ofercie? Tego dowiesz się z aktualnego rankingu kont dla młodych.

Ranking kont studenckich
Ranking kont studenckich (Fotolia)

Jak podaje Związek Banków Polskich, blisko połowa młodych Polaków (42 proc.) zakłada pierwsze konto bankowe między 19. a 23. rokiem życia. Impulsem do tego może być m.in. rozpoczęcie studiów, gdy regularnie zaczynają wpływać pieniądze od rodziców, stypendium za dobre wyniki w nauce, czy pierwsze wynagrodzenie.

Z tych samych badań ZBP wynika także, że młodzi ludzie szukają rachunku, za którego prowadzenie nie będą musieli nic płacić. Chcą mieć bezwarunkowo darmowe konto oraz cenią sobie dostęp do aplikacji mobilnej, która ułatwi im zarządzanie finansami. W końcu dzisiaj smartfon służy już nie tylko do kontaktu z bliskimi, oglądania filmów czy słuchania muzyki, ale także zastępuje portfel.

Banki próbują wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i proponują osobom między 18. a 26. rokiem życia bogatą ofertę kont osobistych. Jak wśród nich wybrać to najlepsze? Pomoże Ci w tym nasz aktualny ranking kont dla studentów

Najlepiej wypadły w nim: PKO Konto dla Młodych (PKO Bank Polski), Konto Jakie Chcę do 26 lat (Santander Bank Polska) oraz Konto Przekorzystne do 26 lat (Bank Pekao S.A.). Dowiedz się, co sprawiło, że właśnie te oferty znalazły się w czołówce rankingu.

I miejsce – PKO Konto dla Młodych (PKO Bank Polski)

PKO Konto dla Młodych jest obecnie jedną z ciekawszych propozycji na rynku kierowanych do osób młodych. Prowadzenie konta jest darmowe, tak samo jak wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą. Miesięcznej opłaty za kartę (5 zł) można uniknąć, wykonując zaledwie 4 transakcje kartą lub BLIK. Nie jest to warunek trudny do spełnienia. Wystarczy kilka razy zapłacić kartą za obiad na mieście czy bilet na przejazd komunikacją miejską.

Dodatkowo aplikacja mobilna IKO PKO Banku Polskiego jest najlepiej oceniana zarówno przez posiadaczy iPhone’ów, jak i smartfonów z systemem Android. Mało tego, została też dwukrotnie wyróżniona w zestawieniu prestiżowego brytyjskiego magazynu Retail Banker International jako najlepsza na świecie, pokonując aplikacje takich gigantów jak JP Morgan Chase, Barclays czy Bank of America.

Warto też wiedzieć, że zakładając swoje konto studenckie w PKO Banku Polskim, możesz aktualnie zgarnąć aż 10 wejściówek do kina. Warunki są banalnie proste. Otwierasz konto w promocji i rejestrujesz się na stronie pkobp.pl/pierwszerazy, zaznaczasz zgody marketingowe, wykonujesz min. jedną płatność kartą wydaną do konta i 4 wejściówki należą do Ciebie. Kolejne otrzymasz, gdy skorzystasz z BLIKa. Warto się jednak pospieszyć, bo promocja trwa do 25 października 2019 r., a liczba nagród jest ograniczona.

Co zyskujesz z PKO Kontem dla Młodych w PKO Banku Polskim?

 • darmowe prowadzenie rachunku
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
 • świetnie ocenianą przez użytkowników aplikację mobilną IKO
 • kartę wielowalutową
 • 0 zł za pakiet 5 SMS-ów w ramach usługi powiadomienia SMS.
 • debet na koncie do 500 zł przez 30 dni
 • płatności mobilne (BLIK, Apple Pay)

II miejsce – Konto Jakie Chcę do 26 lat (Santander Bank Polska)

Drugie miejsce zajęło Konto Jakie Chcę do 26 lat, czyli studencka wersja flagowego rachunku w ofercie Santander Bank Polska. Jego prowadzenie jest bezwarunkowo darmowe, a żeby nie zapłacić prowizji za kartę, wystarczy wykonać co najmniej 5 płatności kartą. Możesz też wybrać opcję ze stałą miesięczną opłatą za kartę - 3 zł. Podobnie jak w przypadku PKO Konta dla Młodych wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, a także na świecie są za darmo.

Po zmianie nazwy z Banku Zachodniego WBK na Santander Bank Polska, Konto Jakie Chcę zyskało na swojej atrakcyjności w związku z wprowadzonymi zmianami w TOiP. Na uwagę zasługują m.in. darmowe przelewy natychmiastowe.

Aplikacja mobilna Santander Bank Polska również jest doceniania przez użytkowników, chociaż nie w takim stopniu jak aplikacja IKO od PKO Banku Polskiego.

Co zyskujesz z Kontem Jakie Chcę do 26 lat w Santander Bank Polska?

 • darmowe prowadzenie rachunku
 • aplikację mobilną Santander mobile
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
 • darmowe przelewy natychmiastowe
 • funkcję automatycznego oszczędzania
 • płatności mobilne (BLIK, Google Pay, Apple Pay)

Jeżeli otworzysz teraz Konto Jakie Chcę do 26 lat w promocji, masz szansę otrzymać premię, nawet 150 zł w gotówce.

III miejsce – Konto Przekorzystne do 26 lat (Bank Pekao S.A.)

Na podium rankingu, zajmując trzecie miejsce, znalazło się też Konto Przekorzystne do 26 lat, które założysz w Banku Pekao S.A. Korzystając z Konta Przekorzystnego, nie musisz obawiać się żadnych miesięcznych opłat za jego prowadzenie czy korzystanie z karty.

Dla klientów do 26 lat darmowe są także wszystkie wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą.

Co zyskujesz z Kontem Przekorzystnym do 26 lat w Banku Pekao?

 • darmowe prowadzenie rachunku
 • darmowe korzystanie z karty
 • aplikację mobilną Pekao24
 • kartę wielowalutową
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
 • płatności mobilne (BLIK, Apple Pay)

Bank Pekao S.A. przygotował ciekawą promocję dla osób, które będą chciały założyć swoje Konto Przekorzystne. Wystarczy złożyć wniosek online, a swoją tożsamość potwierdzić przez selfie na swoim smartfonie, żeby zgarnąć 100 zł.

Najlepsze konto bankowe dla studenta

Porównaj pozostałe konta dla studentów, które znalazły się w aktualnym zestawieniu.

Miejsce i liczba uzyskanych punktów Nazwa banku i konta Miesięczna opłata za prowadzenie konta Miesięczna opłata za kartę Darmowe wypłaty z bankomatów
1. (48,00 pkt) PKO Bank Polski PKO Konto dla Młodych 0 zł 0 zł (1) wszystkie w Polsce i na świecie Załóż konto
2. (46,01 pkt) Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę 26 lat 0 zł 0 zł (2) wszystkie w Polsce i na świecie Załóż konto
3. (45,52 pkt) Bank Pekao S.A. Konto Przekorzystne 26 lat 0 zł 0 zł wszystkie w Polsce i na świecie Załóż konto
4. (44,84 pkt) mBank eKonto możliwości (wariant do 24 lat) 0 zł 0 zł wszystkie w Polsce (3) Załóż konto
5. (43,85 pkt) BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Dzisiaj 0 zł 0 zł wszystkie w Polsce (4) Załóż konto
6. (38,70 pkt) Bank Millennium Konto 360 Student 0 zł 0 zł (5) wszystkie w Polsce i na świecie (5) Załóż konto
7. (37,50 pkt) ING Bank Śląski Konto dla Młodych Mobi 0 zł 0 zł wybrane w Polsce (6) Załóż konto
8. (37,20 pkt) T-Mobile Usługi Bankowe Konto Freemium 0 zł 0 zł (7) wszystkie w Polsce i na świecie Załóż konto
9. (37,01 pkt) Getin Bank Konto Proste Zasady do 26 lat 0 zł 0 zł wszystkie w Polsce (8) Załóż konto
10. (35,89 pkt) Nest Bank Nest Konto 0 zł 0 zł wszystkie w Polsce (9) Załóż konto

Opracowanie własne na podstawie Tabeli Opłat i Prowizji umieszczonych na stronach internetowych banków. Dane są aktualne na dzień 20.09.2019 r.
1) Pod warunkiem wykonania min. 4 dowolnych transakcji kartą lub BLIKiem w miesiącu, inaczej 5 zł.
2) Dwa warianty opłaty za kartę: 3 zł – stała opłata miesięczna lub 0 zł pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji kartą w miesiącu, inaczej 5 zł.
3) 0 zł za trzy pierwsze wypłaty w miesiącu za granicą, każda kolejna 10 zł (+5,9 proc. prowizji od transakcji karta Visa).
4) 0 zł za wypłaty z bankomatów BNP Paribas i Global Alliance za granicą, 10 zł za wypłatę z pozostałych bankomatów zagranicznych.
5) Pod warunkiem wykonania w danym miesiącu min. 1 transakcją kartą lub BLIKiem, inaczej 4 zł za kartę, 1 zł prowizji za wypłatę z bankomatów Santander Bank Polska i Planet Cash, 5 zł pozostałe, a za granicą 2,5 proc. min. 9 zł.
6) 0 zł bankomaty własne i Planet Cash, z pozostałych pierwsza wypłata w miesiącu darmowa, każda kolejna 2,50 zł. Za granicą prowizja za wypłatę wynosi 3 proc. kwoty wypłaty + 3 proc. za przewalutowanie.
7) Pod warunkiem wykonania w danym miesiącu transakcji o wartości min. 200 zł, inaczej 6 zł.
8) Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą wynosi 4,5 proc. min. 10 zł.
9) Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą wynosi 5 zł + 3 proc. za przewalutowanie.

Jak powstał ranking?

Przeanalizowałam oferty 21 banków. Założyłam, że wybieram w każdym z nich jedno konto przeznaczone dla osób w wieku 18-26 lat. Jeżeli dany bank nie posiadał dedykowanego rachunku osobom młodym, wybierałam najtańsze konto z oferty. Każde konto mogło zdobyć maksymalnie 50 punktów, które przyznawałam następująco:
5 pkt za darmowe prowadzenie konta (+ 1 pkt, jeśli nie trzeba spełniać żadnych warunków),
5 pkt za bezpłatne korzystanie z karty (+ 1 pkt, jeśli nie trzeba spełniać żadnych warunków),
7,5 pkt za darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, 5 pkt, jeśli bank nie pobiera prowizji za wypłaty z wybranych urządzeń oraz 0 pkt, gdy tylko z własnych,
7,5 pkt za darmowe wypłaty gotówki z bankomatów za granicą, gdy bank pobierał prowizję, to proporcjonalnie mniej,
2,5 pkt za darmowe przelewy przez bankowość internetową lub mobilną,
7,5 pkt za możliwość otrzymania premii za założenie konta w promocji dostępny program rabatowy (zniżkowy) lub premię za korzystanie z konta,
• Po 1 pkt (łącznie 3 pkt w tej kategorii) za możliwość płacenia telefonem w technologiach: BLIK, Apple Pay i Google Pay.
10 pkt za aplikację mobilną (według średniej ocen użytkowników w sklepie AppStore i Google Play) lub proporcjonalnie mniej.

Konto bankowe dla studenta – na co zwrócić uwagę?

Wybierając konto dla siebie, zastanów się z jakich czynności bankowych będziesz korzystał najczęściej. Czy regularnie będziesz otrzymywał np. stypendium lub wynagrodzenie, które pozwolą Ci uniknąć miesięcznej opłaty za konto. Ważne jest też, jak często będziesz korzystał z karty do konta, żeby uniknąć opłaty.

Zakładam też, że jako młody człowiek oczekujesz od swojego banku nowoczesnych rozwiązań, więc funkcjonalna aplikacja mobilna czy płatności telefonem (BLIK, Google Pay, Apple Pay) to także istotne parametry dobrego konta dla studenta. A wyjeżdżając za granicę np. w ramach Erasmusa wybierz konto, które umożliwi Ci darmowe wypłaty z bankomatów za granicą lub kartę wielowalutową. Takie jest m.in. zwycięskie PKO Konto dla młodych.

Pamiętaj, że zanim otworzysz konto, warto poświęcić czas na analizę i porównanie, tego co aktualnie proponują banki. Wybierz taki, który pozowali Ci zyskać, a nie stracić. A jeżeli nie jesteś zadowolony ze swojego obecnego rachunku, to po prostu go zmień.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
sara
4 lata temu
ja swoje pierwsze konto założyłam w getinie i tak mam już parę lat, nie żałuję :)
opiekunnestba...
5 lata temu
Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Konta w Nest Banku, które jest darmowym kontem bankowym. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2800 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Konto można otworzyć na kilka sposobów: - w trakcie rozmowy video (wystarczy dokument tożsamości oraz komputer z kamerą i mikrofonem - czas aktywacji nawet do 5 minut), - składając wniosek przez stronę internetową (wystarczy wykonać przelew ze swojego konta w innym banku, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut), - poprzez kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę), - w oddziale (uprzednio składając wniosek online lub od razu udając się do oddziału). Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl
opiekunnestba...
5 lata temu
Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Konta w Nest Banku, które jest darmowym kontem bankowym. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2800 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Konto można otworzyć na kilka sposobów: - w trakcie rozmowy video (wystarczy dokument tożsamości oraz komputer z kamerą i mikrofonem - czas aktywacji nawet do 5 minut), - składając wniosek przez stronę internetową (wystarczy wykonać przelew ze swojego konta w innym banku, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut), - poprzez kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę), - w oddziale (uprzednio składając wniosek online lub od razu udając się do oddziału). Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl
emeryt
5 lata temu
A dlaczego nie zrobia darmowych kont dla nas emerytow ??? kroja nas na kazdym kraoku i za wszystko sobie licza ,a pozniej taki zbereznik glapowicz z NBP ma kase zeby placic tym blondynkom po 60 tys miesiecznie
Twój nick
5 lata temu
Gdzie formułka "Artykuł zawiera lokowanie produktu"?