Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|
aktualizacja

Ranking kont osobistych

1
Podziel się:

Konto bankowe pomaga nam wygodnie zarządzać naszymi pieniędzmi. Żeby je otworzyć, nie trzeba wiele wysiłku. Rozwój technologii umożliwia nam teraz szybkie otwieranie kont bez wychodzenia z domu. W dobie pandemii jest to podwójnie ważne, bo liczy się już nie tylko nasz komfort, ale także bezpieczeństwo. Dlatego zdalna możliwość założenia rachunku była jednym z kryteriów rankingu. Jakie konto osobiste okazało się najlepszym na rynku? Sprawdźmy!

Ranking kont osobistych
(Fotolia)

W przypadku kont osobistych oferta banków jest naprawdę bogata. Dlatego wybór rachunku nie jest łatwy. Możemy polegać na opinii znajomych, ale mimo wszystko trzeba prześledzić, co mogą zaproponować różne banki. Oczywiście warto poszukać dla siebie takiego konta, które będzie nie tylko darmowe, ale przede wszystkim funkcjonalne. Co to znaczy? Chociażby to, że można mieć do niego dostęp w każdej chwili przez dobrą aplikację mobilną, ale też w łatwy sposób można je dopasować do swoich potrzeb. Banki coraz częściej umożliwiają personalizację oferty m.in. przez różne warianty karty czy wybór dodatkowych korzyści. To klient decyduje, kiedy i za co płaci.

Żeby pomóc Ci wybrać najlepsze konto bankowe, dokładnie przeanalizowaliśmy rachunki dostępne w polskich bankach. Porównaliśmy je pod kątem opłat za podstawowe operacje bankowe. Zwróciliśmy także uwagę na dodatkowe korzyści dla klienta oraz możliwość założenia konta bez tracenia czasu na wizyty w placówce danego banku.

Na podium znalazły się konta osobiste takich banków jak BNP Paribas, Santander Bank Polska oraz Banku Citi Handlowy.

I miejsce – BNP Paribas Bank Polska Konto Otwarte na Ciebie

W tym zestawieniu kont bankowych najwięcej punktów otrzymało Konto Otwarte na Ciebie, które można otworzyć w Banku BNP Paribas. Jest to rachunek prosty w obsłudze, ale jednocześnie bardzo funkcjonalny. Można swobodnie korzystać z niego przez bankowość elektroniczną oraz aplikację mobilną GOmobile, a przy tym jest tani. Samo prowadzanie rachunku jest bezwarunkowo darmowe.

A to, czy i ile prowizji bank pobierze za kartę, zależy od jej wariantu. Do wyboru są:
Karta Otwarta na Dzisiaj to wariant karty, którą można mieć bez żadnych opłat. Jest dobrym wyborem, dla tych, którzy cenią sobie bezpłatne usługi bankowe. Wystarczy wykonać 1 dowolną płatność kartą w miesiącu, żeby uniknąć prowizji w wysokości 3 zł. Dla klientów, którzy nie ukończyli 26 lat, Konto dla Ciebie z kartą Otwartą na Dzisiaj jest zupełnie darmowe.
Karta Otwarta na Świat jest idealna na osób, które dużo podróżują. Płacąc nią za granicą, można uniknąć kosztów przewalutowania dla prawie 160 walut. Dodatkowo całkowicie za darmo można wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce, a także zagranicznych bankomatów Grupy BNP i Global Alliance. Miesięczny koszt karty to 10 zł bez możliwości zwolnienia. Ale do Karty Otwartej na Świat bank dorzuca darmowe ubezpieczenie „Rezygnacja z Podróży”. Oznacza to, że nie poniesiesz żadnych kosztów niespodziewanego anulowania zaplanowanej podróży.
Karta Otwarta na eŚwiat to propozycja dla aktywnych użytkowników internetu. Wraz z nią można otrzymać za darmo gwarancję bezpieczeństwa swoich danych w sieci oraz plików zgromadzonych na dysku swojego komputera. To za sprawą ubezpieczenia „Cyber Pomoc”. Z tą kartą również można za darmo wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce. Miesięczna opłata za kartę jest stała i wynosi 6 zł.

Poszczególne rodzaje kart do konta BNP Paribas różnią się między sobą warunkami opłat i dodatkowymi korzyściami, co powoduje, że Konto Otwarte na Ciebie jest rachunkiem uniwersalnym. Będzie dobre dla osób młodych, a także dla bardziej wymagających klientów. Trzeba tylko wybrać odpowiednią kartę. BNP Paribas stawia na nowoczesne rozwiązania, dlatego oferuje wiele metod płatności mobilnych, w tym BLIK, Google Pay czy Apple Pay.

Dodatkowo bank umożliwia założenie konta bez wizyty w oddziale. Dzięki aplikacji GOmobile można skorzystać z funkcji weryfikacji tożsamości telefonem. Wystarczy zainstalować aplikację banku na swoim smartfonie, wypełnić formularz o nowe konto i wykonać zdjęcia dowodu osobistego oraz nagrania swojej twarzy. W ten sposób bank będzie mógł potwierdzić tożsamość klienta i zawrzeć z nim umowę o konto na odległość. Jest to naprawdę proste.

II miejsce – Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę

Drugie miejsce w rankingu należy do Konta Jakie Chcę, które można założyć w Santander Bank Polska. Bank nie pobiera żadnych prowizji za jego prowadzenie. Żeby uniknąć miesięcznej opłaty za kartę trzeba natomiast spełnić warunek, czyli zapłacić nią min. 5 razy w danym miesiącu. Można wybrać też inny, stały wariant miesięcznej opłaty, która wyniesie 3 zł bez możliwości zwolnienia.

Co można zyskać z rachunkiem w Santanderze BP? Jeśli zdarza Ci się pilnie przelewać pieniądze, to z Kontem Jakie Chcę, możesz wykonywać przelewy natychmiastowe za 0 zł. Jeśli chodzi o opłaty za bankomaty, to bezpłatnie wypłacisz gotówkę tylko z bankomatów własnych baku. Ale możesz też wykupić pakiet nielimitowanych wypłat ze wszystkich urządzeń w kraju za 7 zł miesięcznie.

Ciekawym rozwiązaniem, które bank proponuje swoim klientom, są zwroty za rachunki za prąd, gaz, telefon, internet czy TV - nawet do 300 zł rocznie. Konto Jakie Chcę można otworzyć przez wideoczat z doradcą.

III miejsce – Bank Citi Handlowy CitiKonto

Podium rankingu zamyka nowość, czyli CitiKonto dostępne w ofercie Banku Citi Handlowy dopiero od początku września. Prowadzenie rachunku i karta są darmowe – po prostu, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. To nowa, ale jedna z niewielu tego typu propozycji na rynku.

Dodatkowo bez opłat można wypłacać gotówkę z bankomatów własnych banku, ale także cztery razy w miesiącu z bankomatów obcych w kraju i za granicą. Każda kolejna będzie już kosztowała 8 zł. W ramach bankowej rewolucji, jak swoją nową ofertę konta określa sam Bank Citi Handlowy i usług bankowych za 0 zł można jeszcze wykonać 3 przelewy natychmiastowe miesięcznie bez opłat.

Oprócz darmowych usług bankowych można też dołączyć do programu Citi Specials, w ramach którego mamy dostęp do rabatów nawet do 50 proc. u ponad 300 partnerów. Czyli oszczędzamy na płatnościach.

CitiKonto można otworzyć w kilka minut przez „selfie” w telefonie.

Najlepsze konta bankowe

Przeanalizowaliśmy 20 rachunków z oferty banków, działających na polskim rynku (po jednym z każdego banku). Prezentujemy 10 najlepszych, które świetnie sprawdzą się do zarządzania finansami osobistymi na co dzień.

Miejsce i punkty Bank Nazwa konta Miesięczna opłata za konto Miesięczna opłata za kartę
1. (9,08 pkt) BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie 0 zł 0 zł (1) Załóż konto
2. (9,06 pkt) Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę 0 zł 0 zł (2) Załóż konto
3. (8,96 pkt) Bank Citi Handlowy CitiKonto 0 zł 0 zł Załóż konto
4. (8,80 pkt) Bank Millennium Konto 360 0 zł (3) 0 zł (4) Załóż konto
5. (8,71 pkt) Credit Agricole Konto dla Ciebie 0 zł (5) 0 zł (6) Załóż konto
6. (8,64 pkt) mBank eKonto osobiste 0 zł 0 zł (7) Załóż konto
7. (8,42 pkt) Bank Pekao Konto Przekorzystne 0 zł (8) 0 zł (9) Załóż konto
8. (8,25 pkt) Alior Bank Konto Jakże Osobiste 0 zł (10) 0 zł (11) Załóż konto
9. (8,19 pkt) ING Bank Śląski Konto Direct 0 zł 0 zł (12) Załóż konto
10. (7,75 pkt) Getin Bank Konto Proste Zasady 0 zł (13) 0 zł Załóż konto

Źródło: Opracowanie direct.money.pl na podstawie informacji umieszczonych na stronach internetowych banków oraz w Tabelach Opłat i Prowizji. Dane aktualne na dzień 04.09.2020 r.

1) W zależności od wybranego wariantu karty:
• Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą Świat – 10 zł bez możliwości zwolnienia,
• Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na eŚwiat – 6 zł bez możliwości zwolnienia,
• Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Dzisiaj – 0 zł pod warunkiem wykonania min. 1 płatności kartą w miesiącu lub gdy klient nie ukończył 26, roku życia, inaczej prowizja za kartę wynosi 3 zł.
2) Pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji kartą miesięcznie, inaczej prowizja za kartę wynosi 5 zł lub opłata stała bez możliwości zwolnienia – 3 zł.
3) Pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 1 000 zł i min. 1 transakcji kartą lub BLIK, inaczej prowizja za prowadzenie konta wynosi 8 zł.
4) Pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 1 000 zł i min. 1 transakcji kartą lub BLIK, inaczej prowizja za kartę wynosi 7 zł.
5) Pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 1 000 zł i min. 1 transakcji kartą lub BLIK, inaczej prowizja za prowadzenie konta wynosi 7 zł.
6) Pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 1 000 zł i min. 1 transakcji kartą lub BLIK, inaczej prowizja za kartę wynosi 9 zł.
7) Pod warunkiem wykonania min. 1 transakcji w miesiącu, inaczej prowizja za kartę wynosi 7 zł.
8) Pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 500 zł i min. 1 transakcji kartą lub jeśli użytkownik nie ukończył 26. roku życia, inaczej prowizja za prowadzenie konta wynosi 6 zł.
9) Pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 500 zł i min. 1 transakcji kartą lub jeśli użytkownik nie ukończył 26. roku życia, inaczej prowizja za prowadzenie konta wynosi 3 zł.
10) Pod warunkiem, że użytkownik nie ukończył 26. roku życia lub zapewnił jednorazowy wpływ min. 1 500 zł, inaczej opłata za prowadzenie konta wynosi 10 zł.
11) Pod warunkiem wykonania transakcji o wartości min. 300 zł, inaczej opłata za kartę wynosi 5 zł.
12) Pod warunkiem, że użytkownik nie ukończył 26. roku życia lub wykonał transakcje kartą o wartości min. 300 zł, inaczej opłata za kartę wynosi 7 zł.
13) Pod warunkiem wykonania min. 1 transakcji w miesiącu, inaczej prowizja za prowadzenie konta wynosi 8 zł.

Jak powstał ranking?

Oferty porównaliśmy w ten sposób, aby znaleźć konto bankowe, które kosztuje jak najmniej, jest nowoczesne, daje klientowi wiele dodatkowych korzyści, możne je otworzyć w promocji i bez wychodzenia z domu. Założyliśmy, że klient zapewnia regularne miesięczne wpływy w kwocie min. 1 000 zł i wykonuje transakcje na kwotę min. 300 zł. To pozwoliło nam rzetelnie porównać oferty pod kątem podstawowych opłat. Każdy bank mógł zdobyć max. 10 punktów, które przyznawaliśmy następująco:
• max. 2 pkt za bezpłatne prowadzenie konta dla przyjętego modelu klienta i proporcjonalnie mniej, gdy bank pobiera opłatę,
• max. 2 pkt za darmową kartę dla przyjętego modelu klienta i proporcjonalnie mniej, gdy bank pobiera za nią opłatę,
• max. 0,5 pkt za dostępną opcję wielowalutową, która może być przydatna w czasie wakacyjnych wyjazdów,
• max. 2 pkt za darmowe bankomaty w Polsce i za granicą, 1 punkt za darmowe wypłaty w Polsce i 1 punkt za darmowe wypłaty za granicą lub proporcjonalnie mniej,
• max. 1,5 pkt za płatności mobilne (po 0,5 pkt za dostępność: BLIK, Apple Pay, Google Pay),
• max. 1 pkt za premię pieniężną za założenie konta i proporcjonalnie mniej w zależności od kwoty premii,
• max. 0,5 pkt za możliwość założenia konta przez wideokonferencję lub selfie,
• max. 0,5 pkt za dodatkowe korzyści takie jak m.in. możliwość personalizacji rachunku, pakiet ubezpieczeń, programy rabatowe czy atrakcyjną ofertę oszczędnościową.

Naprawdę trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez konta w banku. Ułatwia otrzymywanie wynagrodzenia, opłacanie rachunków czy codzienne zakupy. Banki oferują coraz to nowsze rozwiązania, aby odpowiadać na potrzeby swoich klientów. Pandemia przyspieszyła wdrażanie takich ułatwień jak założenie konta zdalnie np. przez selfie czy wideoweryfikację. To wygodny sposób, ale warto też zapoznać się z opłatami za rachunek i je porównać. Mamy nadzieję, że w naszym rankingu znajdziesz najlepsze konto bankowe dla siebie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
wiem
2 lata temu
ale gdzie jest te 10?