Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ranking money.pl
13.12.2019 11:55

Ranking kont osobistych - grudzień 2019

Przełom roku to dobry moment na zmiany, w tym zmianę konta bankowego. Może warto sprawdzić, czy Twój obecny rachunek sprawdza Ci się tak samo dobrze, jak wtedy, kiedy go otwierałeś? Jeśli nie, to przyda Ci się przygotowany przeze mnie ranking. Porównałam oferty 20 banków i wiem, gdzie znajdziesz najlepsze konto osobiste.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

W tym miesiącu szukałam kompleksowego konta, które będzie darmowe, ale dodatkowo sprawdzi się u osoby, która żyje szybko i aktywnie, dlatego oprócz standardowych parametrów przyznawałam również punkty za płatności mobilne oraz za przelewy natychmiastowe, których wykonujemy coraz więcej. W samym listopadzie banki rozliczyły ponad 2,77 mln szybkich przelewów według danych Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Założyłam też, że posiadacz konta zapewnia miesięczny wpływ 1 000 zł i 5 razy w miesiącu płaci kartą po 50 zł (250 zł łącznie). Na tej podstawie oceniałam opłatę za prowadzenie konta i za kartę.

Punkty przyznawałam następująco:
• maks. 10 pkt za bezpłatne prowadzenie konta, jeśli bank pobiera opłatę to proporcjonalnie mniej,
• dodatkowe 5 pkt, jeśli bank oferuje bezwarunkowo darmowe prowadzenie konta,
• maks. 10 pkt za bezpłatną kartę, a jeśli bank pobiera opłatę to proporcjonalnie mniej,
• 6 pkt, jeśli bank oferuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów, 3 pkt jeśli tylko z wybranych i 0 pkt, jeżeli tylko z własnych,
• maks. 5 pkt za premię za aktywność na koncie (liczba punktów jest uzależniona od wysokości premii),
• maks. 3 pkt za darmowy przelew natychmiastowy, jeśli bank pobiera opłatę, to proporcjonalnie mniej, a jeżeli nie ma w ofercie takich przelewów, to zostały odjęte 3 punkty
• 3 pkt za preferencyjne warunki oszczędzania dla posiadaczy konta osobistego,
• po 1 pkt za posiadaną możliwość płatności mobilnych (HCE, BLIK, Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay).

W sumie każdy bank mógł uzyskać 48 punktów.

I miejsce – Santander BP (39,73 pkt)

Na pierwszym miejscu z wynikiem 39,73 pkt znalazł się Santander BP i jego Konto Jakie Chcę. Prowadzenie rachunku jest bezwarunkowo darmowe, natomiast opłaty za kartę unikniesz, jeżeli zapłacisz nią 5 razy na dowolną kwotę. Bezpłatnie możesz wypłacać gotówkę tylko z bankomatów własnych banku, chyba że wykupisz pakiet wypłat ze wszystkich urządzeń w kraju za 7 zł miesięcznie. Nie dotyczy to osób do 26. roku życia, które wypłaty ze wszystkich bankomatów mają za 0 zł.

Santander Bank Polska jako jedyny z badanych przeze mnie banków oferuje darmowy przelew natychmiastowy. Jeśli zależy Ci, aby przekazywać pieniądze szybko, także do posiadacza konta w innym banku, to Konto Jakie Chcę będzie dobrym wyborem.

Dodatkowo z Kontem Jakie Chcę możesz otrzymać do 300 zł zwrotu rocznie za domowe rachunki za prąd, gaz, telefon, internet i telewizję. Jeśli natomiast zdecydujesz się na oszczędzanie w Santander Banku Polska, to czeka na Ciebie dedykowana oferta oszczędnościowa. Bank podnosi oprocentowanie do 1,5% w skali roku, jeśli ze swojego konta osobistego ustawisz zlecenie stałe na rachunek oszczędnościowy na kwotę pow. 20 zł. W Santander Bank Polska masz też największy wybór opcji płatności mobilnych (np. telefonem lub zegarkiem). Możesz korzystać z płatności BLIK, Google Pay, Apple Pay, HCE, Garmin Pay i Fitbit Pay.

II miejsce – Nest Bank (38,70 pkt)

Drugie miejsce należy do Nest Konta, które znajdziesz w ofercie Nest Banku. Jest to bezwarunkowo darmowy rachunek, czyli nie musisz robić nic, aby uzyskać bezpłatne: prowadzenie konta, kartę i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Dodatkowo Nest Bank ma również bardzo tanie przelewy natychmiastowe. Kosztują 1 zł za operację.

Nest Bank nie oferuje żadnej premii za aktywność na koncie, ale za to przygotował specjalną ofertę oszczędnościową dla posiadaczy ROR-ów. Możesz zyskać wyższe niż standardowo oprocentowanie na koncie oszczędnościowym i lokatach.

W Nest Banku masz do wyboru dwie możliwości płacenia telefonem Google Pay i Apple Pay, w zależności od tego, jakiego smartfona używasz.

III miejsce – BNP Paribas (37,50 pkt)

Trzecie miejsce zajmuje BNP Paribas i Konto Otwarte na Ciebie. Jego prowadzenie otrzymujesz za darmo bez konieczności spełniania żadnych warunków. Do wyboru masz trzy warianty karty w zależności od Twoich potrzeb. Jest karta dla podróżników (Karta Otwarta na Świat), dla aktywnych w sieci (Karta Otwarta na eŚwiat) oraz dla tych, którzy cenią ekonomiczne rozwiązania (Karta Otwarta na Dzisiaj).

Ja na potrzeby rankingu wybrałam ostatnią opcję, bo wystarczy wykonać jedną transakcję kartą, aby być zwolnionym z opłaty. Bez prowizji możesz wypłacać gotówkę z bankomatów własnych banku oraz Planet Cash.

Przelew natychmiastowy kosztuje w BNP Paribas 5 zł, ale trzecie miejsce ten bank zapewnił sobie rekordowym moneybackiem. W ciągu roku za aktywność na koncie można zyskać nawet 550 zł. Jeżeli zależy Ci na płaceniu telefonem, to w BNP Paribas możesz to zrobić za pomocą BLIK-a, Apple Pay i Google Pay.

Ranking kont bankowych – Money.pl

Miejsce Bank i konto Opłata za konto Opłata za kartę Darmowe wypłaty z bankomatów Koszt przelewu natychmiastowego Maksymalny moneyback
1. (39,73 pkt) Santander BP 0 zł 0 zł własne 0 zł 300 zł Załóż konto!
Konto Jakie Chcę
2. (38,70 pkt) Nest Bank Nest Konto 0 zł 0 zł wszystkie 1 zł 0 zł Załóż konto!
3. (37,50 pkt) BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie 0 zł 0 zł wybrane 5 zł 550 zł Załóż konto!
4. (36,77 pkt) mBank eKonto 0 zł 0 zł wszystkie od 100 zł kwoty wypłaty 5 zł 140 zł Załóż konto!
5. (36,50 pkt) Credit Agricole 0 zł 0 zł wszystkie 7 zł 150 zł Załóż konto!
Konto dla Ciebie
6. (36,20 pkt) T-Mobile Usługi Bankowe Konto Freemium 0 zł 0 zł 3 pierwsze wypłaty z dowolnego bankomatu 6 zł 0 zł Załóż konto!
7. (35,50 pkt) Envelo Bank EnveloKonto 0 zł 0 zł wszystkie 5 zł 0 zł Załóż konto!
8. (34,50 pkt) Getin Bank Konto Proste Zasady 0 zł 0 zł wszystkie 5 zł 0 zł Załóż konto!
9. (33,50 pkt) Bank Millennium Konto 360 0 zł 0 zł wszystkie 5 zł 0 zł Załóż konto!
10. (32,95 pkt) Idea Bank Konto Idealne 0 zł 0 zł 5 pierwszych wypłat z dowolnego bankomatu 3,50 zł 0 zł Załóż konto!

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Tabeli Opłat i Prowizji oraz informacji na stronach internetowych banków. Opłata za konto i kartę w tabeli została przedstawiona dla następujących założeń – 1 tys. zł miesięcznych wpływów i 5 transakcji kartą po 50 zł (łącznie 250 zł).

Zanim wybierzesz rachunek dla siebie, zwróć uwagę nie tylko na jego podstawowe parametry, ale także na to, z czego rzeczywiście będziesz korzystać (np. przelewy natychmiastowe, płatności mobilne), tak jak ja zrobiłam to w rankingu.

Tagi: ranking money.pl, ranking kont osobistych, konto bankowe
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2019

MembastaŻenada nie artykuł . Sponsorowany tak bezczelnie że aż w oczy kłuje.

19-12-2019

al-bumDla mnie tylko PKO BP

19-12-2019

adIle kasy dostał autor za te bzdury?

Rozwiń komentarze (37)