Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|

Ranking lokat po obniżce stóp procentowych – marzec 2020

0
Podziel się:

Kiedy w zeszły poniedziałek przygotowywałam pierwotną wersję marcowego rankingu lokat, nikt nie miał pewności, jaką decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej. We wtorek jednak obniżono stopy procentowe. Dlatego ja postanowiłam porównać oprocentowanie lokat z początku zeszłego tygodnia do aktualnej sytuacji. Czy banki płacą teraz mniej za trzymanie u siebie oszczędności?

Ranking lokat po obniżce stóp procentowych – marzec 2020
(Fotolia)

Obniżka stóp procentowych to jasny sygnał dla banku, że mniej zarobią na kredytach, a w związku z tym powinny płacić mniej za utrzymywanie u nich oszczędności.

Wybrałam jedną lokatę z każdego banku z najwyższym oprocentowaniem i uszeregowałam je według najwyższego oprocentowania. Dodatkowo w rankingu lokat znajdziesz informację, ile zarobisz, wpłacając na maksymalny okres trwania lokaty 10 tys. zł.

Pewnie zaskoczy Cię fakt, że tylko jeden bank z pierwszej dziesiątki rankingu zmienił oprocentowanie swojej najlepszej lokaty. To Alior Bank, który obniżył oprocentowanie swojego produktu z 1,9% do 1,3%. A więc oznacza to, że wciąż na innych produktach możesz zarobić tyle samo, co przed obniżką stóp procentowych.

Oczywiście, oprocentowanie depozytów jest niskie i zarobisz na nich mniej niż inwestując w nieruchomości, złoto czy na giełdzie. Jednak jeżeli szukasz miejsca, które pomoże Ci zabezpieczyć oszczędności podczas kryzysu, to lokata bankowa będzie do tego dobrym miejscem. Ryzyko utraty zgromadzonych pieniędzy jest więc właściwie zerowe, bo gwarancję zwrotu oszczędności nawet w przypadku upadłości banku, daje Ci Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca środki do równowartości 100 tys. euro.

I miejsce – Nest Lokata Witaj (4%)

Aktualnie najwyższe oprocentowanie na rynku oferuje Nest Bank na swojej Lokacie Witaj. Jest to propozycja dla nowych klientów banku, którzy zdecydują się założyć konto osobiste i zapewnić na nie min. 1 tys. zł przelewu wynagrodzenia w ciągu 60 dni od dnia otwarcia lokaty.

Drugim kontem, które można założyć wraz z tym depozytem, jest rachunek firmowy BIZnest Konto. Na nie trzeba zapewnić wpływ min. 6 tys. zł oraz dokonać z niego płatności do ZUS-u lub urzędu skarbowego w ciągu 60 dni od otwarcia lokaty.

Na jej założenie masz 30 dni od momentu otwarcia konta. Do wyboru masz dwa okresy lokaty – 3 i 6 miesięcy. Oba okresy są oprocentowane stawką 4% w skali roku. Oczywiście bardziej opłaca się zamrozić pieniądze na pół roku, bo wtedy gdy wpłacisz maksymalną sumę 10 tys. zł, odbierzesz od banku o 160,41 zł więcej.

II miejsce – Lokata Happy (3,80%)

Drugie miejsce zajmuje Lokata Happy, którą znajdziesz w ofercie* Idea Banku*. Można ją założyć na 3 miesiące, wpłacając od 500 zł do 20 tys. zł. Produkt jest skierowany do osób, które wcześniej nie posiadały ani nie wnioskowały o żaden produkt w Idea Banku albo Lion’s Banku.

Można założyć tylko jedną Lokatę Happy, ale za to nie trzeba obowiązkowo korzystać z innych produktów banku. Jeśli na ten produkt wpłacisz 10 tys. zł, to po kwartale odbierzesz 75,88 zł netto więcej. W każdej chwili możesz zerwać lokatę bez utraty dotychczas wypracowanych odsetek.

III miejsce – Lokata dla nowych klientów (3,50%)

Na ostatnim stopniu podium znajduje się oferta również skierowana do nowych klientów – tym razem mBankuLokata 3,5% dla nowych klientów, która trwa 3 miesiące. Można wpłacić od 500 zł do 10 tys. zł, a wraz z lokatą trzeba również założyć konto osobiste.

Wpłacając maksymalną kwotę, czyli 10 tys. zł, po 3 miesiącach zarobisz 69,96 zł.

Ranking lokat – marzec 2020

Jak wypadły w zestawieniu inne banki?

Miejsce Bank Lokata Oprocentowanie po zmianie stóp procentowych Zysk przy wpłacie 10 tys. zł Okres lokaty
1 Nest Bank Nest Lokata Witaj 4% 160,41 zł 6 miesięcy Załóż lokatę!
2 Idea Bank Lokata Happy 3,80% 75,88 zł 3 miesiące Załóż lokatę!
3 mBank Lokata 3,5% dla nowych klientów 3,50% 69,96 zł 3 miesiące Załóż lokatę!
4 Getin Bank Lokata Mobilna 2,70% 54,13 zł 3 miesiące Załóż lokatę!
5 BOŚ Bank EKOlokata na lata 2,60% 426,68 zł 24 miesiące Załóż lokatę!
6 Toyota Bank Lokata Plus 2,40% 597,31 zł 36 miesięcy Załóż lokatę!
7 Bank Millennium Lokata Mobilna 2,25% 45,18 zł 3 miesiące Załóż lokatę!
8 Santander Consumer Bank Lokata Online Nowe Środki 2,20% 546,45 zł 36 miesięcy Załóż lokatę!
9 Credit Agricole Oferta na nowe środki 2,10% 521,09 zł 36 miesięcy Załóż lokatę!
10 Alior Bank Lokata na nowe środki 1,30% 167,36 zł 19 miesięcy Załóż lokatę!

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych banków. Dane są aktualne na dzień 26.03.2020 r.

Jak widać, wciąż opłaca się polować na promocyjne lokaty, a banki nie obniżyły drastycznie oprocentowania swoich produktów depozytowych. Może to cisza przed burzą? Sprawdzimy w przyszłym miesiącu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)