Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Raport z użycia Pegasusa. "Jesteśmy przygotowani na konkretne działania"

3
Podziel się:

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar zapowiedział w piątek, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi raport dot. kontroli operacyjnej i podsłuchów, w tym dot. użycia Pegasusa. Podał też, że w najbliższych dniach prokuratura powiadomi ok. 30 osób, że były podsłuchiwane przez Pegasusa.

Raport z użycia Pegasusa. "Jesteśmy przygotowani na konkretne działania"
Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar (GETTY, SOPA Images)

- W przyszłym tygodniu chcę wreszcie wysłać raport do Sejmu dotyczący stosowania kontroli operacyjnej i podsłuchów przez służby. Jako prokurator generalny mam taki, nawet nie uprawnienie, ale też obowiązek - powiedział Bodnar w Radiu Zet.

Elementem tego będzie też ogólna informacja statystyczna dotycząca Pegasusa - dodał.

Pytany o to, kiedy o tym fakcie zostaną powiadomione osoby, które były podsłuchiwane przy pomocy Pegasusa, prokurator generalny odpowiedział, że stanie się to w najbliższych dniach. - Jestem po bardzo intensywnych rozmowach z panem ministrem koordynatorem Tomaszem Siemoniakiem, który z kolei rozmawia ze służbami specjalnymi. Jesteśmy przygotowani na konkretne działania zaraz po świętach - powiedział Bodnar.

Stwierdził, że listy polecone w tej sprawie zostaną wysłane z prokuratury do ok. 30 osób.

Żeby to zrobić, musimy mieć absolutną pewność czy prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że po prostu Pegasus był w stosunku do niektórych osób nadużywany, żebyśmy mogli te osoby powiadomić o tym, że są pokrzywdzonymi w postępowaniu prowadzonym przez prokuratora - zaznaczył.

Szef MS dodał, że osoby te, jako pokrzywdzeni, będą mogły przystąpić do postępowania prokuratorskiego. - Będą też mogły poinformować opinię publiczną o tym, że taką informację dostały, co się wiąże z różnymi konsekwencjami, bo nie tylko będą mogły o tym opowiadać, ale też będą mogły się domagać wyjaśnień. Będą mogły także ewentualnie wnieść powództwo odszkodowawcze przeciwko państwu polskiemu - powiedział.

Dodał też, że decyzja o ujawnieniu ich inwigilacji będzie należała do nich. - Na tym nam zależy, żeby to oni podjęli decyzję, czy chcą, bo to mogą być różne sytuacje. Ktoś może na przykład nie chcieć, może dla niego być to w jakiś sposób wstydliwe, że w takiej sytuacji się znalazł - dodał.

Za zgodą

Minister zwrócił także uwagę, że w każdym przypadku inwigilacji tych ok. 30 osób była zgoda sądu na użycie Pegasusa. Zastrzegł jednak, że zgoda sądu "mogła być wyłudzona".

Wyjaśnił, że np. sądowi mogły być przestawione informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nie miały pokrycia w rzeczywistości.

- Albo na przykład, jeżeli te działania zostały podjęte, to okazało się, że później żadne jakieś dalsze czynności prawne nie były prowadzone (...). Albo działania były po prostu ewidentnie nieproporcjonalne, czyli na przykład zdecydowano się na wykorzystanie techniki w sprawie, która się do tego w żaden sposób nie nadawała, bo była jakiejś miałkiej wagi - mówił.

Czym jest Pegasus

Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów.

Według działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab za pomocą oprogramowania Pegasus w Polsce byli inwigilowani m.in. mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza (obecnie europoseł), a także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak (obecnie wiceminister rolnictwa). W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje, że wśród osób inwigilowanych przez służby specjalne w czasie, gdy nadzorowali je Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, byli nie tylko przeciwnicy ówczesnej władzy, ale też prominentni politycy PiS. W mediach pojawiały się również informacje, jakoby system miał być używany do inwigilacji wielu innych polityków, a także obywateli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
emeryt70
2 miesiące temu
w Polsacie sam przyznał że zakup był legalny a na podsłuchy są dokumenty zgody wydane przez sądy
kesut
2 miesiące temu
:)))))))) "Zgoda mogła być wyłudzona"? To on jeszcze nie wie? Czyta to od trzech miesięcy i nie wie? wy macie ludzi za głupków? "wybitny prawnik tuleya" o tym mówił. Też czytał dokumenty bez zrozumienia i podpisywał jak leci? "Wybitny prawnik".
Katolik
2 miesiące temu
Nie dopuszczałem myśli, że Polską może kiedyś rządzić przestępcza organizacja. Jednak stało się, bo po ujawnieniu faktów, o ogromnych przewałach prawnych i finansowych PIS, jestem przekonany, że Kaczyński, Ziobro i ich przestępcza spółka, to najgroźniejsza mafia, jakiej dotąd nie było w Polsce, nawet za komuny. Wymiar sprawiedliwości powinien tę zarazę wykorzenić z całą mocą i surowością!