Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|

Rating Polski. Dzisiaj agencja Moody's dokona przeglądu

33
Podziel się:

Dzisiaj agencja ratingowa Moody's dokona przeglądu ratingu Polski. Podczas przeglądu w kwietniu potwierdziła długoterminowy rating kraju na poziomie "A2" ze stabilną perspektywą.

Rating Polski. Dzisiaj agencja Moody's dokona przeglądu
Agencja Moody's podejmie dzisiaj decyzję w sprawie ratingu Polski (Agencja Wyborcza.pl, Sławomir Kamiński)

"Spodziewamy się utrzymania ratingu na dotychczasowym poziomie A2/P1, ale naszym zdaniem najciekawsze w komunikacie będzie ewentualne odniesienie do niedawnych sygnałów z KE odnośnie do możliwego wstrzymania płatności funduszy spójności UE dla Polski" - oceniają ekonomiści Santander BP.

W ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita" i "Financial Times" podały, że Polska nie ma na razie dostępu do unijnych środków w ramach polityki spójności z perspektywy 2021-27.

W odpowiedzi na pytania PAP Biznes agencja Moody's wskazała w ubiegłym tygodniu, że dalsze, znaczące pogorszenie się sytuacji w obszarze praworządności, które miałoby wpływ na lokowanie biznesu w Polsce, a także dalsza intensyfikacja konfliktu z UE byłyby negatywnymi czynnikami dla oceny kredytowej Polski.

Agencje ratingowe ostrzegają Polskę

Jak wskazywał główny analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę Steffen Dyck, "jednym z fundamentalnych wyzwań dla oceny kredytowej Polski jest stopniowa erozja ciągle mocnych ram instytucjonalnych - szczególnie w odniesieniu do systemu sądownictwa - oraz napięte relacje z Unią Europejską".

Z kolei główny analityk agencji Fitch Federico Barriga-Salazar stwierdził, iż opóźnienie w wypłacie środków dla Polski może m.in. osłabić zaufanie inwestorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostro o Morawieckim. "Największy kłamca, jakiego w życiu spotkałem"

"Wpływ opóźnień (w napływie - red.) funduszy spójności z perspektywy 2021-2027 mógłby być znaczący dla otoczenia makro, ale zależałoby to od momentu (wystąpienia takiego zdarzenia - red.). Obecnie Polska cały czas wykorzystuje środki spójności z lat 2014-2020, więc opóźnienie o 6 miesięcy uzgodnienia wieloletniej perspektywy finansowej 2021-2027 nie wpłynęłoby znacząco na bieżącą absorpcję i trendy inwestycyjne. Jednocześnie, mogłoby to osłabić zaufanie inwestorów, wpłynąć na walutę, co z kolei mogłoby wzmocnić presję inflacyjną" - napisał analityk Fitch.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
Marit
2 lata temu
Gdzie się zapodział artykuł o tym, że Moody's nie ostrzega Polski? Polacy martwią się weglem i drożyzną, a Money.pl nie może przeżyć, że rating jest dobry.
Berka
2 lata temu
Dlaczego na pierwszej stronie Money.pl nie ma już informacji o dzisiejszym ratingu, a pozostał ten? Tak Was boli to, że rządowi Morawieckiego idzie dobrze nawet bez kasy z KPO
Marek
2 lata temu
Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. To jest w dzisiejszym ratingu. Morawiecki może spać spokojnie, a money.pl chyba nie skoro ta informacja zniknęła ze strony
Patka
2 lata temu
Ciekawe, że ten artykuł wisi na stronie, a o tym, że rating i to pozytywny dla Polski zniknął z przestrzeni Maney.pl. Ot i rzetelne informowanie obywatela
kp_
2 lata temu
agencji (z agencji) mają ocenić kolegę bankiera? osobiście oczekuję nie tyle na notę, co na uzasadnienie. kp
...
Następna strona