Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Kijów coraz głośniej mówi o zakazie wydawania wiz Rosjanom. Co na to Polska?

Podziel się:

Władze Ukrainy coraz głośniej mówią o ograniczeniach wizowych dla obywateli Rosji. Debata o takim rozwiązaniu ma sprawić, że Rosjanie odczują, że toczy się wojna - twierdzi Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełeński już wcześniej zachęcał państwa Unii Europejskiej do podjęcia rozmów w tej sprawie.

Kijów coraz głośniej mówi o zakazie wydawania wiz Rosjanom. Co na to Polska?
Wołodymyr Zełenski (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

"Czemu potrzebne są ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji? Pół roku wojny pokazało, że oni nie przejmują się masowymi morderstwami, zburzonymi miastami, szantażem nuklearnym, Buczą i Mariupolem. Tylko dyskusje o utracie wiz mogą sprawić, że odczują wojnę i odpowiedzialność. A to pierwszy krok... do rosyjskiego buntu" - czytamy we wpisie Podolaka na Twitterze.

Polska nie będzie wydawać wiz Rosjanom?

Według Andrija Jermaka, szefa biura prezydenta Ukrainy, Polska dołączyła do innych krajów w sprawie zakazu wiz dla Rosjan. "Polska nie będzie wydawała wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Tak więc, Polska dołącza do Finlandii, Estonii, Łotwy i Danii w słusznej sprawie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz turystycznych dla obywateli państwa terrorystycznego" - napisał Jermak.

Wiceszef MSZ RP Piotr Wawrzyk poinformował PAP, że Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji. Wiceminister przypomniał, że Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom FR. Obecnie otrzymują je wyłącznie Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską, m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.

Rosjanie bez wiz w Schengen? Zełenski zabrał głos

Do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE wezwał wcześniej sam Zełenski. Argumentował, że UE nie powinna stać się "supermarketem" dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść. - Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen - powiedział ukraiński prezydent.

Z kolei prezydent Łotwy Egils Levits oświadczył w niedzielę, że jego kraj powinien przyjrzeć się już wydanym obywatelom Rosji wizom i zezwoleniom na pobyt, a następnie osobom, które popierają inwazję rosyjską na Ukrainę należy wizy anulować, bądź ich nie przedłużać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP