Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Czesi odpowiadają na apel Zełenskiego

Podziel się:

Czesi chcą dyskusji na temat wstrzymania wydawania wiz dla Rosjan. Jest to odpowiedź na apele strony ukraińskiej, która chciałaby do Unii Europejskiej takiej formy sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Czesi uważają, że że potrzebne jest skoordynowane podejście całej UE.

Czesi odpowiadają na apel Zełenskiego
Czesi odpowiadają na aple prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego (Getty Images, Ukrinform / Future Publishing)

Szef MSZ Czech, które przewodniczą Unii Europejskiej, Jan Lipavsky chce dyskusji o ogólnym zawieszeniu wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Pradze pod koniec miesiąca. O takie rozwiązanie apeluje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Koniec wiz dla Rosjan?

Lipavsky jest zdania, że takie rozwiązanie może okazać się kolejną skuteczną sankcją wobec obywateli Rosji. Na takie rozwiązanie Czechy zdecydowały się już dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli 25 lutego. Ten zakaz nadal obowiązuje, a później Czechy rozciągnęły go na obywateli Białorusi; z wyjątkiem przypadków humanitarnych. Zakaz obowiązuje do końca marca 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe podatki od samochodów? KE odpowiada Polsce

Czeski minister uważa, że potrzebne jest skoordynowane podejście całej UE. Jest też zdania, że obywatele Rosji powinni poczuć konsekwencje polityki prowadzonej przez Kreml. Lipavsky liczy na to, że wstrzymanie wydawania wiz Rosjanom utrudni rosyjskiemu wywiadowi jego działalność.

Ukraina wzywa do wstrzymania wydawania wiz Rosjanom

Do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE wezwał prezydent Zełenski. W nocy z piątku na sobotę stwierdził, że UE nie powinna stać się "supermarketem" dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść. "Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen — powiedział ukraiński. Zełensky stwierdził, że cieszy go wsparcie ze strony państw bałtyckich oraz Czech i Finlandii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP