Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma edukacji to problemy z wakatami. Brakuje tysięcy nauczycieli

249
Podziel się:

Nie ma komu uczyć. Tylko w ośmiu województwach, którym przyjrzał się "Dziennik Gazeta Prawna", brakuje ponad 7 tysięcy nauczycieli.

Brakuje tysięcy nauczycieli
Brakuje tysięcy nauczycieli (East News, Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)
bETqGmLF

Gazeta przeanalizowała sytuację w województwach: łódzkim, mazowieckim, małopolskim, zachodniopomorskim, lubelskim, opolskim, wielkopolskim i świętokrzystkim. Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu, gdzie brakuje aż 3 tys. pedagogów.

Braki kadrowe to efekt m.in. reformy edukacji i podwójnego rocznika. Jest więcej klas, więc potrzeba więcej nauczycieli. I o ile w ubiegłym roku problem z kadrą nauczającą był głównie w podstawówkach, tak w tym pojawił się on już również w liceach, technikach i szkołach branżowych.

A chętnych do pracy brak. Główna przyczyna tego stanu rzeczy to nadal - mimo podwyżek - niskie zarobki. Wykształconym ludziom bardziej opłaca się po prostu pracować w innych branżach albo w szkołach prywatnych.

bETqGmLH
Zobacz także: Obejrzyj też: Zarobki nauczycieli. "Sposób wynagradzania jest po prostu zły"

Największy problem jest z brakami nauczycieli języków obcych. Oni bez problemu mogą bowiem dostać lepiej płatną pracę w prytwanych szkołach językowych.

bETqGmLN

Ale z trudnościami borykają się też na przykład dyrektorzy techników i szkół branżowych. Jeśli ktoś ma uczyć fachu za niewielkie pieniądze, woli pójść do pracy w firmie prywatnej i zarobić więcej.

Tak jest na przykład w przypadku jedne ze szkół zawodowych, o których wspomina "DGP". Nie ma nikogo chętnego po kierunku technologia drewna - zamiast uczyć, pracują w zakładach meblarskich.

bETqGmLO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETqGmMi
KOMENTARZE
(249)
Olson
2 lata temu
przerost zatrudnienia w szkołach ich jest 700 tys zwolnić połowę i reszcie podnieść płacę o 100 % w Niemczech gdzie jest dwa razy tyle uczniów jest 380 tys nauczycieli
krk
2 lata temu
Suwerenie kochany, dostales 500 dodaj drugie 500 z własnej kieszeni i wysylaj dziecko do prywatnej szkoły :) Aha, pamiętaj odłożyć też na lekarza i pielęgniarke, bo ich też brakuje w publicznej służbie zdrowia ;) i podaj też trochę na wyższe ceny :) No tak, za skomplikowane..., przecież dostałeś 500 wiec jesteś do przodu :)
krk
2 lata temu
Nastała władza ludu, wykształciuchom mówimy kategoryczne NIE :)
bETqGmMj
Stefan
2 lata temu
Przecież to oto chodzi aby ze szkół wychodzili absolwenci nie myślący samodzielnie. Na tym polega zniewolenie narodu. Łatwiej wciskać kit ciemnemu ludowi ......... Zaborcy pozwalali kończyć tylko kilka klas szkoły podstawowej. Aby przeczytał, podpisał i wykonywał bezmyślnie polecenia. PO co ma myśleć, wyciągać wnioski i jeszcze się stawiać lub domagać swoich praw........
bk
2 lata temu
Ciekawe. U nas jakoś ofert nie ma. A jak już się jakaś pojawi, to dla swoich.
...
Następna strona