Notowania

edukacja
06.08.2019 09:30

Reforma edukacji to problemy z wakatami. Brakuje tysięcy nauczycieli

Nie ma komu uczyć. Tylko w ośmiu województwach, którym przyjrzał się "Dziennik Gazeta Prawna", brakuje ponad 7 tysięcy nauczycieli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Brakuje tysięcy nauczycieli (Fot: Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)

Gazeta przeanalizowała sytuację w województwach: łódzkim, mazowieckim, małopolskim, zachodniopomorskim, lubelskim, opolskim, wielkopolskim i świętokrzystkim. Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu, gdzie brakuje aż 3 tys. pedagogów.

Braki kadrowe to efekt m.in. reformy edukacji i podwójnego rocznika. Jest więcej klas, więc potrzeba więcej nauczycieli. I o ile w ubiegłym roku problem z kadrą nauczającą był głównie w podstawówkach, tak w tym pojawił się on już również w liceach, technikach i szkołach branżowych.

A chętnych do pracy brak. Główna przyczyna tego stanu rzeczy to nadal - mimo podwyżek - niskie zarobki. Wykształconym ludziom bardziej opłaca się po prostu pracować w innych branżach albo w szkołach prywatnych.

Obejrzyj też: Zarobki nauczycieli. "Sposób wynagradzania jest po prostu zły"

Największy problem jest z brakami nauczycieli języków obcych. Oni bez problemu mogą bowiem dostać lepiej płatną pracę w prytwanych szkołach językowych.

Ale z trudnościami borykają się też na przykład dyrektorzy techników i szkół branżowych. Jeśli ktoś ma uczyć fachu za niewielkie pieniądze, woli pójść do pracy w firmie prywatnej i zarobić więcej.

Tak jest na przykład w przypadku jedne ze szkół zawodowych, o których wspomina "DGP". Nie ma nikogo chętnego po kierunku technologia drewna - zamiast uczyć, pracują w zakładach meblarskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: edukacja, zarobki nauczycieli, brakuje nauczycieli, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2019

Iza JNo cóż niech uczą rodzice, tak psioczyli na nauczycieli:)

06-08-2019

LolekW życiu nie wrócę do tego zawodu. Poniżanie przez niewychowane bahory, mobbing i wyścig szczurów.. Jestem w Niemczech. Psychika wraca do normy. No … Czytaj całość

06-08-2019

hrabiaOd września powiedziałem szkole do widzenia. Nikt nie będzie mi ubliżał. Rodzice zapiszcie swoje dzieci do Eton w Anglii, do szkół prywatnych , może … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (248)