Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Reforma systemu ViaToll to bubel. Raport utajniono

97
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na reformie systemu poboru opłat ViaToll. Choć wyniki pokontrolne były gotowe już jesienią zeszłego roku, to raport utajniono – podaje portal tvn24.pl.

System zbudowała w 2011 roku austriacka firma Kapsch
System zbudowała w 2011 roku austriacka firma Kapsch (East News, MONKPRESS/EAST NEWS)

System zbudowała w 2011 roku austriacka firma Kapsch. ViaToll, który nadzorował poruszanie się ciężarówek po drogach krajowych, przynosił miliardowe wpływy do budżetu.

Pomysł, aby upaństwowić system pojawił się pięć lat temu. Po przyjęciu przez sejm nowelizacji ustawy, nowe obowiązki spadły na Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

GITD wyłonił nowego wykonawcę systemu – Instytut Łączności, a ostatecznie ten przekazał zadanie… firmie Kapsch, czyli tej, która zbudowała ViaToll.

Obejrzyj: Rekordowe wyniki PZU

Wszystkie te procesy przeanalizowali kontrolerzy NIK-u. Pracę Generalnego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura oceniono negatywnie. W wielu aspektach również jako nierzetelną. Dowiadujemy się o tym dopiero teraz, ponieważ – jak podaje portal tvn24.pl – publikację raportu utajniono.

Z informacji, którą przesłał redakcji dyrektor Departamentu Infrastruktury NIK Tomasz Emilian wynika, że to efekt zabiegów Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz Instytutu Łączności.

- Wykonawca nowego systemu, czyli Instytut Łączności nadał umowie z GITD klauzulę zastrzeżone. Automatycznie nasze wystąpienie pokontrolne stało się tajne - wyjaśnia portalowi jeden z pracowników NIK-u.

Audytorzy odwołali się o ABW. Agencja ma teraz miesiąc na rozstrzygnięcie sporu.

Masz newsa? Wyślij go do nas przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(97)
Polak nie pis
5 lata temu
Utajniono hm Austria a czy knypek z pisu dwóch wież nie miał hm Austria
5 lat temu
5 lata temu
5 lat temu rzadzila PO ,a nie PiS takze to wtopa platwormy, gratuluje jej elektoratu ktory nie rozumie co czyta I nie potrafi liczyc 2019-5=2014.
D o j n a Z ...
5 lata temu
Wymieńcie chociaż jedną reformę PiSS, która się udała.
Wenezuela
5 lata temu
Ciekawe ile MILIARDÓW strat przyniosło to kolejne UPAŃSTWOWIENIE !!!
DaDaDa
5 lata temu
A w TVPis same sukcesy ! PiS NIGDY nie popełnia błędów - bo (jak w Rosji) wszystkie potknięcia władzy są ŚCIŚLE TAJNE, ukrywane, zatajane i "pod dywan" !!!
...
Następna strona