Powierzchnia województwa wynosi 18,2 tys. km2, co lokuje je w grupie najmniejszych w kraju (9 miejsce), obejmuje zaledwie 5,8 procent powierzchni kraju. Strukturę administracyjną regionu tworzy 21 powiatów, 3 miasta na prawach powiatu oraz 177 gmin, w tym: 18 miejskich, 135 wiejskich i 24 miejsko-wiejskie. W 43 miastach oraz 5001 miejscowościach wiejskich i 3490 sołectwach łódzkiego zamieszkuje 2,56 mln osób. Stolicą i zarazem centrum gospodarczym, naukowym i kulturalnym jest Łódź.
Gospodarka
W województwie łódzkim przemysł skupia 7,1 proc. krajowego zatrudnienia i dostarcza 5 proc. ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu.
Najbardziej rozwiniętymi gałęziami są: przemysł włókienniczy i odzieżowy, energetyczny, węglowy, chemiczny, spożywczy, maszynowy elektrotechniczny i materiałów budowlanych.
Przemysł skoncentrowany jest głównie w aglomeracji łódzkiej: Łodzi, Zgierzu i Pabianicach. Nadal największym ośrodkiem przemysłowym jest jednak Łódź. Miasto to wyspecjalizowane jest w przemyśle lekkim (bawełnianym, dziewiarskim, odzieżowym i wełnianym) oraz elektromaszynowym (maszyn elektrycznych i włókienniczych oraz aparatury medycznej i pomiarowej). Pozostałe gałęzie przemysłu reprezentują znaczące w kraju zakłady w branży energetycznej, chemicznej, spożywczej (browarnicza i spirytusowa), poligraficznej i budowlanej m.in. "Próchnik" S.A., "Wólczanka" S.A., "Olimpia", ABB Elta, "Atlas", "Medicines" S.A., Browary Łódzkie, Drukarnia Prasowa S.A. i wiele innych.
W regionie produkuje się 70 proc. krajowej produkcji wyrobów włókienniczych wytwarzanych na bazie surowców naturalnych oraz sztucznych, ponad 60 proc. maszyn pralniczych typu domowego, co klasyfikuje region na pierwszym miejscu w kraju. W województwie tworzy się 6,2 proc. PKB Polski.
Dzięki bogatym zasobom węgla brunatnego dobrze rozwinął się w regionie przemysł wydobywczy i energetyczny. W czołówce najbogatszych przedsiębiorstw w Polsce znajduje się kompleks paliwowo-energetyczny ,,Bełchatów SA". Produkuje on ponad 20 proc. całej energii elektrycznej kraju.
Łódzkie jest też województwem, którym interesują się inwestorzy zagraniczni. Już teraz kapitał wielu firm zagranicznych, które zainwestowały w Łodzi przekroczył 2 miliony dolarów. Do największych inwestorów zagranicznych w województwie należą: Saint-Gobain, Philips, ABB, LG Group, Indesit, Bosh - Siemens, Gilette, Danone. Wiele firm lokalizuje to swoje centra logistyczne.
Turystyka
Region łódzki to samo centrum Polski. Obfituje on w wiele miejsc o unikalnych kulturowych wartościach. Do najciekawszych atrakcji turystycznych regionu zalicza się m.in: Łęczycę która według legendy jest siedzibą diabła Boruty, Nieborów, Łowicz. Stolicą regionu jest Łódź - jedno z największych miast naszego kraju , będące niegdyś zagłębiem polskich przemysłowców, znana ze swej szkoły filmowej, której absolwentem jest m.in. Andrzej Wajda.
Wizytówką Łodzi jest ulica Piotrkowska. Najbardziej charakterystyczne dla miasta są stare fabryki i manufaktury. Ich klimat urzekł już wielu filmowców z całego świata, a wśród nich znanego reżysera Davida Lyncha. Jak przystało na zagłębie twórców filmowych miasto posiada swoją Aleję Gwiazd, zrobioną na podobieństwo tej z Hollywood. Mieszczą się na niej imiona najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki filmowej.
Według GUS na turystów w Łódzkiem czeka 219 obiektów hotelowych i ponad 16 tys. miejsc noclegowych. W 2007 roku w ośrodkach zakwaterowania zbiorowego udzielono turystom 1,7 mln noclegów, z czego 15 procent turystom zagranicznym.